Łowicka Droga św. Jakuba to szlak pieszy liczący ponad 234 kilometrów. W ramach zadania „Camino Droga Spotkania” w okresie od lipca do grudnia 2023 roku, poprawiono oznakowanie drogi, opisano cały przebieg szlaku, w tym jego warianty alternatywne. W 7 miejscach ustawiono kamienne słupki, tablice informacyjne i kierunkowskazy z kilometrażem. Opracowano i wydano: przewodnik dla pielgrzyma i turysty „Łowicka Droga Świętego Jakuba”, ulotki informacyjne. W ramach promowania Camino, odbyły się spotkania w 6 parafiach z patronatem św. Jakuba Apostoła i na Rynku w Bolimowie, związane były one z odsłonięciem i poświęceniem znaków Drogi. W tym celu zorganizowany był dwudniowy wyjazd grupy wolontariuszy z Konfraterni. W ramach tych spotkań, zostały przekazane ulotki i informacje o drodze. Zainteresowanym osobom przekazano legitymacje pielgrzyma, księżom proboszczom do parafii przekazano ulotki, legitymacje i księgi pielgrzyma.
W ramach wolontariatu miało miejsce szereg spotkań z proboszczami parafii jakubowych, z przedstawicielami społeczności lokalnych. W Warszawie zorganizowano promocję Przewodnika i ulotki informacyjnej, w Centrum Konferencyjnym Katedry Polowej, w której wzięło udział 70 osób. W czasie spotkania rozdano 90 Przewodników oraz kilkadziesiąt ulotek. W czasie spotkania podziękowania od Seniora Konfraterni i Koordynatora projektu otrzymały osoby zaangażowane w jego realizację na zasadach wolontariatu i pracy społecznej, bez tego zaangażowania realizacja zadania nie mogłaby zakończyć się sukcesem.
Przewodniki wraz życzeniami przesłano w grudniu do ponad 110 adresatów, w szczególności do parafii, gmin, kurii biskupich, mediów, bibliotek, szkół i miejsc noclegowych na trasie Łowickiej Drogi św. Jakuba. W trakcie montażu w Joachimowie Mogiłach, na rozejściu Dróg Jakubowych skrzynki na pieczęć szlaku ulotki i przewodniki otrzymała sołtys miejscowości. Przewodniki przesłano także do gminy Teresin oraz do klasztorów: w Niepokalanowie, Szymanowie i Miedniewicach. Łącznie do końca grudnia, w celach promocyjnych wydano 300 ulotek, ponad 300 przewodników oraz 50 legitymacji pielgrzyma. Wszystkie te działania spotkały się z zainteresowaniem lokalnych środowisk. Wiele razy wyrażano zadowolenie, że małe wspólnoty na szlaku, zostały dostrzeżone. Szczególne zadowolenie okazywali mieszkańcy miejscowości, w których ustawiono słupki jakubowe i tablice informacyjne.
Na spotkaniach środowisk jakubowych, w tym Parlamentu Jakubowego w Toruniu, w którym uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń i bractw zaangażowanych w utrzymanie polskich, pieszych dróg do Santiago de Compostela, przekazano ulotki o Łowickiej Drodze św. Jakuba i informacje o realizowanym zadaniu.
Działania te były relacjonowane stronie internetowej i fanpage Konfraterni. oraz stronie internetowej Ordynariatu Polowego, a także w mediach. Wiadomości były rozpowszechniane w grupach, skupiających miłośników pieszych wędrówek. Rokuje to nadzieję, że w sezonie letnim będzie zauważalny przyrost pieszych i rowerowych pielgrzymów oraz turystów na Łowickiej Drodze św. Jakuba.
Na działania związane z poprawą oznakowania i promocją Łowickiej Drogi, Konfraternia otrzymała dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO, w ramach zadania „Camino – Droga Spotkania”. Realizowanego w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo. Celem projektu Camino – Droga Spotkania jest także wzmacnianie relacji międzyludzkich, które tworzą się na szlakach wiodących do Camino de Santiago, pozwalają odkryć głębię Camino, przezwyciężyć trudności życia codziennego oraz inspirują do kolejnych działań.
M. Sokołowski