Setki tysięcy osób ruszają już każdego roku na pielgrzymi, najczęściej indywidualny szlak, do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. Idą samotnie, ale wytyczonymi szlakami, spotykając innych pątników po drodze. Tradycja tych pielgrzymek sięga głębokiego średniowiecza, dziś odżywa, a większość osób wyruszających w drogę motywowana jest poszukiwaniem autentycznego doświadczenia duchowego, jakie związane jest z trudem pielgrzymowania. Od początku października na mapach i w terenie jest już wytyczony szlak łowicki do Santiago.
Inicjatywa wyszła od grona kilkudziesięciu osób skupionych w Konfraterni Św. Jakuba Apostoła – zrzeszającej ludzi chcących szerzyć kult tego apostoła, jednego z najbliższych towarzyszy Jezusa. Konfraternia szerzy też zwyczaj pielgrzymowania do jego grobu. Grupuje ludzi zasadniczo z Warszawy, Krakowa i Torunia, ale i z innych miejsc, swą siedzibę ma przy katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
Należał do najbliższych Jezusowi
Skąd idea stworzenia Łowickiej Drogi Św. Jakuba – bo taka jest jej oficjalna nazwa? Przez wieki do Santiago pielgrzymowano przez Europę wieloma drogami, które im bliżej celu, tym częściej się ze sobą łączyły. Przez Polskę wiodło historycznie kilka dróg. Idea stworzenia łowickiej wzięła się ze znaczenia, jakie w życiu religijnym Polski odgrywał przez kilka wieków Łowicz, a także z tego, że w naszej okolicy jest co najmniej kilka kościołów pod wezwaniem św. Jakuba (zwanego niekiedy Starszym, rodzonego brata św. Jana, jednego z trójki, która była świadkiem przemienienia Pańskiego na górze Tabor i która była przez Jezusa zaproszona do towarzyszenia Mu w Ogrójcu przed męką).
Do Santiago de Compostela dotarło od stycznia do listopada ponad 438,3 tys. pątników. To nienotowana wcześniej liczba pielgrzymów. fot. Marek Sokołowski
Na trasie są cztery kościoły z patronatem tego świętego i dwa, których św. Jakub jest współpatronem. Najbliżej nas kościoły pod jego wezwaniem są w Zdunach i Głownie – a Bolimów ma w swoim herbie dwie muszle (muszla jest znakiem drogi do Santiago) z laską pielgrzymią. To te kościoły stanowią główne punkty tej drogi.
Odsłonięcie znaku Jakubowego w Zdunach, 7 października. fot. Konfraternia Św. Jakuba Apostoła
Którędy prowadzi Droga i jak jest oznaczona
Jak informują członkowie konfraterni, Łowicka Droga ma swój początek przy Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach (dokąd od Warszawy dochodzi się Drogą Warszawską), a od wsi Joachimów-Mogiły poprowadzona jest odrębnym śladem. Prowadzi przez Bolimów, Łowicz, Zduny, Głowno, Tum pod Łęczycą, Łęczycę, Leźnicę Wielką, Świnice Warckie, Uniejów, Spycimierz, Lisków, Dębe, Tłokinię Kościelną, do Kalisza. Łącznie jest to 254 km pieszej drogi. Stamtąd można kontynuować drogę do Ścinawy i Zgorzelca, a dalej przez południowe Niemcy i Francję do Hiszpanii. Łowicka Droga św. Jakuba została oznakowana za pomocą żółtych muszli na niebieskim tle, żółtymi strzałkami, w ważniejszych miejscach można spotkać specyficzne, związane tylko z Łowicką Drogą podwójne żółte muszle, na niebieskim tle, złączone laską pielgrzyma.
W najbliższej okolicy Łowicza szlak prowadzi drogą od Bolimowa, przez Nieborów, Mysłaków, Arkadię, Zielkowice, do Łowicza, przechodzi koło katedry, prowadzi na Błonia, potem wzdłuż Bzury do Maurzyc i Zdun. Stamtąd skręca na południe, przez Strugienice, Wierznowice, Chruślin, Las Stanisławów, do Głowna. Z Głowna Droga Jakubowa wiedzie w stronę Gieczna, a dalej Góry św. Małgorzaty.
Na szlaku przy kościołach mających za patrona św. Jakuba oraz w Bolimowie, mieście, w którego herbie są dwie białe muszle złączone laską pielgrzyma, eksponowane na czerwonym tle, pielgrzym znajdzie słupki Jakubowe i tablice informacyjne.
Znak odsłonięto także na rynku w Bolimowie. fot. Konfraternia Św. Jakuba Apostoła
Wiele miesięcy pracy
Wytyczenie trasy w terenie to był ogromny trud, trzeba było umieścić znaki szlaku w czytelnych miejscach, co kilkaset, najczęściej co 300-500 metrów. Pracowało nad tym kilkanaście osób. Prace rozpoczęto w roku 2018, początkowo oznakowano drogą punktowo, od jesieni ubiegłego roku już ją znakowano tak jak to powinno wyglądać.
– Jeszcze na krótko przed oddaniem całego szlaku kolega przejeżdżał rowerem trasę – mówi nam Marek Sokołowski z Konfraterni.
W ważniejszych miejscach szlaku umieszczono w połowie października tego roku znaki pielgrzymkowe: niewielkie kamienne obeliski ze znakiem szlaku – muszlą, krzyżem św. Jakuba i podaną odległością z danego miejsca do Santiago de Compostela. Skromne uroczystości odsłonięcia znaku odbyły się wtedy m.in. w Głownie i w Bolimowie. – Odsłonięcie trwało 15 minut, a kilkanaście godzin trzeba było, by to przygotować – mówi Sokołowski.
Ale to pielgrzymów nie zniechęca, istotą ich misji jest trud pielgrzymowania. Wcześniej wytyczyli już też Drogę Świętokrzyską i oczywiście w różnych składach, różnymi grupami lub indywidualnie przemierzali różne odcinki Jakubowego szlaku.
Do wejścia na pielgrzymią drogą zachęcają każdego.
– Ufamy, że w kolejnych latach powstaną miejsca noclegowe dla pielgrzymów, lecz już teraz pielgrzym może liczyćna zrozumienie i pomoc, w tym nocleg, czy to w obiektach komercyjnych, czy też u życzliwych mieszkańców, szczególnie przy parafiach Jakubowych – pisze na swej stronie internetowej Konfraternia św. Jakuba.
A sens tej drogi? Pielgrzymka od wieków jest jedną z form życia wiarą, bo jest obrazem życia jako takiego, z jego wytyczonym celem. Mogą go przybliżyć słowa z końcowego fragmentu modlitwy wypowiedzianej podczas odsłonięcia Jakubowego znaku w Głownie: Boże, błogosław także nam, abyśmy nie zapominali, że nasze życie jest tylko pielgrzymką po drogach doczesności do społeczności zbawionych w Królestwie Niebieskim, gdzie św. Jakub cieszy się szczęściem oglądania Ciebie. Amen.
Artykuł ze strony portalu: https://lowiczanin.info/pl/
Dostęp do artykułu: https://lowiczanin.info/pl/901_premium/305584_wytyczyli-lowicki-szlak-pielgrzymi-do-santiago-de-compostela.html
Realizację zadania Camino – Droga Spotkania, poprawa oznakowania i promowanie Łowickiej Drogi św. Jakuba, dofinansowano z projektu Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństw Obywatelskiego, w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.