W Joachimowie Mogiły przy małym parkingu w pobliżu cmentarza żołnierzy niemieckich z okresu dwóch wojen światowych, 200 metrów od rozdzielenia szlaków Warszawskiej i Łowickiej Drogi Świętego Jakuba; 6 grudnia ustawiona została skrzynką z pieczątką Drogi Świętego Jakuba. Skrzynka wykonana z trwałych materiałów (HPL) odpornych na długotrwale oddziaływanie czynników atmosferycznych. Umocowana została na słupie drewnianym osadzonym w konstrukcji stalowej, kotwionej w gruncie. W skrzynce w sezonie letnim będzie udostępniony zeszyt do wpisów, ulotki i informacje o noclegach a być może znajdą się także inne potrzebne dla pielgrzymów rzeczy.
Ustawienie skrzynki (z kierunkowskazem) było możliwe dzięki porozumieniu zawartemu 26 października 2026 roku pomiędzy Skarbem Państwa Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Radziwiłłów z siedzibą w Puszczy Mariańskiej reprezentowanym przez Nadleśniczego Tomasza Sibińskiego a Konfraternią Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, którą reprezentowali Marek Sokołowski i Jolanta Szczerek.
Zamontowanie konstrukcji skrzynki zwieńczyło działania Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego z Warszawy, prowadzone w ramach zadania Camino – Droga Spotkania na Łowieckiej Drodze św. Jakuba. Były one realizowanego z dofinasowaniem ze środków rządowego projektu NOWEFIO. Zadania obejmowało poprawę oznakowania, ustawienie: słupków Jakubowych, tablic informacyjnych, kierunkowskazów i właśnie skrzynki na pieczęć w Joachimowie-Mogiły. Zostały opracowane i wydane ulotki i Przewodnik. Podejmowane były działania promujące Łowicką Drogę św. Jakuba, w szczególności spotkania w parafiach i 2 centrum konferencyjnym katedry polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
Tekst I zdjęcia Marek Sokołowski
Przewodnik „Łowicka Droga Świętego Jakuba „, w pliku PDF dostępny jest na stronie internetowej Konfraterni. Wersja drukowana będzie jest rozsyłana do gmin, parafii na szlaku Łowickiej Drogi, ma adresy miejsc noclegowych i do osób zainteresowanych.
Joachimów nazwę z członem Mogiły, ma w związku z historią wsi, w którą wpisała się jedna z najkrwawszych bitew na froncie wschodnim I wojny światowej. W okolicach Bolimowa, nad Rawką po raz pierwszy w historii, Niemcy użyli chloru jako gazu bojowego. Przy leśnej wąskiej asfaltowej drodze, którą poprowadzona jest Łowicka Droga św. Jakuba, niedaleko od wsi znajduje się największy z licznych po I wojnie cmentarzy.
Cmentarz ma kształt kamiennego okręgu z czerwonego piaskowca, na którym stoją krzyże z tego samego materiału. Pośrodku jest kopiec, a na nim stoi wysoki krzyż z kamienia. Pod nim umieszczona jest kamienna tablica z informacją, że to cmentarz z lat 1914-15.
Na cmentarz w Joachimowie, z Warszawy, w 1990 r. przeniesiono ponad 2,5 tys. szczątek żołnierzy niemieckich ekshumowanych z cmentarza, który znajdował się na tyłach Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Oobecnie przez ten teren prowadzi al. Prymasa Tysiąclecia. Ekshumację przeprowadził Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi.