W katedrze polowej 3 grudnia, koncelebrowana Msza święta w intencji ks. bp. Wisława Lechowicza, zgromadziła ponad 100 osób – członków Konfraterni oraz sympatyków pieszych szlaków Camino de Santiago. Po Eucharystii celebrowanej przez ks. płk. SG Zbigniewa Kępę i ks. por. Jacka Białka, w centrum konferencyjnym katedry odbyło się spotkanie związane z promocją Łowickiej Drogi św. Jakuba, którą w tym roku przeszli pielgrzymi z Konfraterni. W ramach zadania „Camino – Droga Spotkania”, dokonali poprawy jej oznakowania. Zostały ustawione słupki, tablice informacyjne i kierunkowskazy z odległością do następnej miejscowości, do końca dziennego etapu i do Santiago de Compostela, przy Rynku w Bolimowie, przy kościołach św. Jakuba: w Zdunach, Głownie, Giecznie, Leźnicy Wielkiej, Wieleninie i Tłokini Kościelnej koło Kalisza. W Joachimowie – Mogiłach zostanie zamontowana w najbliższych dniach skrzynka z pieczęcią Drogi św. Jakuba i kierunkowskazami odległości.
Wydany został także przewodnik dla pielgrzyma i turysty „Łowicka Droga Świętego Jakuba”, Miedniewice – Łowicz – Kalisz, Warszawa 2023. Jego opracowanie to wynik wielomiesięcznej pracy licznego zespołu złożonego głownie z członków Konfraterni. Przewodnik daje pielgrzymowi schemat drogi i podstawowe o niej informacje, w tym o zabytkach. Na Łowickiej Drodze, są bowiem liczne miejsca o wyjątkowym znaczeniu historycznym, nacechowane bogatym dziedzictwem wiary i kultury. Droga o czym warto wspomnieć bierze swą nazwę od miasta Łowicz, aby przypomnieć rolę jakie pełniło to miasto, będące przez ponad 200 lat, obok Gniezna siedzibą prymasów Polski.
Na spotkaniu po słowach wprowadzenia, przewodnik zaprezentował autor tekstu Jerzy Kazimierczak. Prezentacji towarzyszyła projekcja zdjęć, obrazujących piękno krajobrazu i zabytków spotykanych w czasie wędrówki. Prezentacja obejmowała także pokaz zdjęć z działań związanych z poprawą oznakowania Łowickiej Drogi, wykonywanymi w ramach projektu „Camino – Droga Spotkania”. Do prezentacji multimedialnej wykorzystany laptop i projektor zakupiony w ramach projektu.
Pielgrzym na Łowieckiej Drodze spotyka 6 kościołów pod wezwaniem św. Jakuba. Idzie także przez Głogowiec i Świnice Warckie, miejsca w których swoje życie rozpoczynała święta siostra Faustyna Kowalska. We wsi Spicymierz może podziwiać (na eksponowanych zdjęciach) wyjątkowe na skalę Polski i świata kwiatowe dywany, tworzone wokół wsi na procesję Bożego Ciała. W Kaliszu przy Narodowym Sanktuarium św. Józefa, Łowicka Droga św. Jakuba, kończy swój przebieg. Pielgrzymowanie jednak można kontynuować dalej rozpoczynającą się w tym mieście Kaliską Drogą Świętego Jakuba, następnie Ścinawską i Dolnośląską Drogą św. Jakuba do Zgorzelca, skąd dalej drogami zachodniej Europy do Santiago de Compostela.
Łowicka Droga św. Jakuba powstała w wyniku starań Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Prezentacja zdjęć i przewodnika zakończyła się spotkaniem integracyjnym przy świątecznym stole. Spotkanie sympatyków Camino de Santiago w centrum konferencyjnym katedry, poprzedziło zebranie Kapituły Konfraterni, na którym rozmawiano o kolejnych działaniach na rzecz aktywizacji ruchu pielgrzymkowego i turystycznego po Łowickiej Drodze świętego Jakuba, w tym o współpracy z parafiami, organizacjami turystycznymi, i potrzebie upowszechnienie informacji w mediach lokalnych i społecznościowych.
Na działania związane z poprawą oznakowania i promocją Łowickiej Drogi, Konfraternia otrzymała dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO, w ramach zadania „Camino – Droga Spotkania”. Realizowanego w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo. Celem projektu Camino – Droga Spotkania jest także wzmacnianie relacji międzyludzkich, które tworzą się na szlakach wiodących do Camino de Santiago, pozwalają odkryć głębię Camino, przezwyciężyć trudności życia codziennego oraz inspirują do kolejnych działań.
Warto dodać uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć wystawę fotografii, które wykonał Hubert Skrzypek (ISKK). Fotografie zostały wykonane w ramach projektu „Konfraternie – element polskiej tradycji regionalnej i narodowej: dokumentacja, animacja i integracja”, realizowanego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC. Wystawa składa się z pięciu dużych plansz fotograficznych. Została przekazana przez ISKK Konfraterni i będzie prezentowana w Centrum Konferencyjnym przy katedrze polowej do końca br. Z wystawą będą mogli zapoznać się zwiedzający Salę Tradycji Ordynariatu Polowego im. bp. gen. dyw. Józefa Feliksa Gawliny. Spotkanie promujące Łowicką Drogę św. Jakuba i pielgrzymowanie Camino de Compostela, było okazją do złożenia świątecznych życzeń i integracji środowiska. Zebrani łamali się opłatkiem życząc sobie wzajemnie błogosławionych, pełnych radości Świąt Narodzenia Pańskiego, zaśpiewali kolędę Wśród nocnej ciszy. Przy świątecznym stole, z gorącymi potrawami, przekąskami, ciastami, kawą i herbatą rozmawiano, dzielono się doświadczeniami i wspomnieniami ponad podziałami wiekowymi.
Życzenia wszystkim złożył kapelan Konfraterni ks. płk Zbigniew Kępa i Senior Konfraterni Marek Sokołowski. W spotkaniu w Centrum Konferencyjnym uczestniczyło ponad 70 osób – członków Konfraterni, przyjaciół i sympatyków Camino de Santiago.
Na zebranie Kapituły, poprzedzającym spotkanie promujące Drogę św. Jakuba, senior Konfraterni Marek Sokołowski przedstawił także stan realizacji programu NOWEFIO na lata 2021 – 2030, zadanie: „Camino – Droga Spotkania”, w ramach którego w bieżącym roku wykonano prace dotyczące trzech Dróg św. Jakuba: Łowickiej, Podlaskiej i Warszawskiej. Program jest wspierany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Zaprezentowano materiały przygotowane na grudniowe spotkanie Konfraterni. Omówiono sprawy bieżące.
Tekst – Marek Sokołowski, Ewa Wasiak
Zdjęcia – ks. płk SG dr Zbigniew Kępa, Beata Sokołowska, Marek Sokołowski, Jolanta Szczerek