11 września 2023 roku.
Pierwsze powakacyjne spotkanie Konfraterni św. Jakuba rozpoczęło się Mszą świętą, którą celebrował ks. płk SG dr Zbigniew Kępa, w koncelebrze z ks. ppor. Jackiem Białkiem, wikariuszem katedry polowej. W liturgii Słowa uczestniczyła Elżbieta Bartocha, która czytała fragment Listu Świętego Pawła Apostoła do Kolosan (Kol 1, 24 – 2, 3). Ewangelię wg św. Łukasza, ustęp o uzdrowieniu w szabat, czytał ks. Jacek (Łk 6, 6-11).
W homilii ks. Zbigniew nawiązał do wysłuchanego w czasie Eucharystii Psalmu 62 mówiąc: „Psalmista zawierza Opatrzności Bożej siebie samego, szuka Bożego pokoju. Rzecz ciekawa, że słowa Psalmu kieruje do swojej duszy, przypominając sobie, kto stoi u fundamentów, u źródeł jego istnienia. Zdaje sobie sprawę, że ostateczną pomoc, ostateczne oparcie może znaleźć tylko w Bogu. Uświadamia sobie, że tylko Bóg może go wybawić od zła.
Jedynie w Bogu szukaj spokoju, duszo moja,
bo od Niego pochodzi moja nadzieja.
Tylko On jest opoką i zbawieniem moim,
On moją twierdzą, więc się nie zachwieję.Szukanie spokoju – to także cel pielgrzymki po szlakach jakubowych. I my w chwilach niepokoju powinniśmy powtarzać za psalmistą:
„w Bogu szukaj spokoju duszo moja”. Przynajmniej niektórzy z nas z pielgrzymki wrócili uspokojeni, pogodzeni z Bogiem i ze sobą, odzyskali równowagę psychiczną i duchową. Wiemy jednak, że pokój ducha jest często bardzo kruchy. Wystarczy jedno zdarzenie, a tracimy upragniony spokój. Co jest tego przyczyną? Otóż nie potrafiliśmy mocno oprzeć się na Bogu. Często utożsamiamy duchowy pokój z brakiem cierpienia oraz łączymy duchowy pokój z ziemskim powodzeniem. To błąd. Święty Paweł doświadczał Bożego pokoju, a równocześnie cierpiał, co go jednak nie zrażało w głoszeniu Ewangelii. Co więcej, potrafił radować się w cierpieniach ponoszonych dla współbraci w wierze. W Liście do Kolosan pisał: „Teraz raduję się w cierpieniach za was i ze swej strony dopełniam niedostatki udręk Chrystusa w moim ciele dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół.” (Kol 1,24). Była to ofiara Pawła dla Chrystusa. Ofiara pełna i wystarczająca. Natomiast Chrystus utożsamił się z braćmi i siostrami. To jest właśnie mistyczne Ciało Chrystusa. Jest nim Kościół. Każdy z nas, jak św. Paweł, dopełnia cierpień mistycznego Ciała Chrystusa. Nasze cierpienia, nasze wyrzeczenia mają sens. Stąd apel: miejmy zawsze dobrą intencję pielgrzymowania. Ofiarujmy trudy pielgrzymki za innych, dopełniajmy tych cierpień, wyrzeczeń dla dobra Kościoła. Pomyślmy, ileż dobra przyniosło cierpienie rodziny Ulmów. Jakie błogosławione owoce przyniosła ich męczeńska śmierć. Nasze trudy, nasze wyrzeczenia też mają swoją nadprzyrodzoną wartość.”
W drugiej części spotkania Senior Konfraterni Marek Sokołowski omówił stan realizacji projektu „Camino – Droga spotkania”, który Konfraternia realizuje w ramach programu NOWEFIO. W 2023 jest to poprawa oznakowania Łowickiej Drogi Świętego Jakuba. Informując zebranych, jakie punkty planu zostały zrealizowane, odniósł się także do tych, które trzeba zrealizować w najbliższym czasie. Zaapelował o udział w pracach przygotowawczych przed pielgrzymką Łowicką Drogą św. Jakuba, zaplanowaną na 7 i 8 października br. Do tego czasu należy odświeżyć znaki (tabliczki) informacyjne w kilku miejscowościach, umieścić je tam, gdzie ich nie ma lub jest za mało. Kilkoro konfratrów zgłosiło gotowość znakowania szlaku łowickiego. Konieczne jest też przygotowanie map poszczególnych etapów Łowickiej Drogi św. Jakuba; końcowej redakcji przewodnika; paszportów pielgrzyma, plakatu, ulotek i folderów informacyjnych; pism do urzędów gmin, przez które prowadzi szlak łowicki i do nadleśnictwa; nawiązanie kontaktów z mediami. Realizowanie projektu jest możliwe, dzięki dofinasowaniu projektu w ramach programu NOWEFIO.
Senior Marek podkreślił, że powinniśmy bardziej intensywnie „wychodzić z zaproszeniem do osób zainteresowanych Camino de Santiago ”. Z inicjatywy siostry Jolanty Szczerek, Konfratrzy otrzymali trzy rodzaje wizytówek, na których widnieje pełna nazwa i logo Konfraterni, jej cele i wykaz Dróg św. Jakuba pod opieką Konfraterni oraz modlitwa do św. Jakuba. Wicesenior Piotr Szarko skierował podziękowania do osób, które uczestniczyły w otwarciu odcinka Dróg Świętego Jakuba z Cegłowa do Jakubowa
Spotkanie ubogacił Senior Honorowy Konfraterni Jerzy Kazimierczak, który zaprezentował slajdy z tegorocznego etapu swojej kolejnej pielgrzymki do Santiago de Compostela, którą od kilku lat odbywa etapami z członkami Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych. Spotkanie zakończyliśmy modlitwą. re
Tekst – Ewa Wasiak
Zdjęcia – ks. płk SG Zbigniew Kępa, Beata i Marek Sokołowscy, Jolanta Szczerek