Dzień 25 lipca 2023 r. zapisze się w pamięci Konfraterni jako dzień szczególny, w którym na wspólnej modlitwie razem ze wspólnotą Parafii pw. Św. Jakuba Apostoła na Tarchominie świętowaliśmy odpust ku czci patrona. To właśnie w tą uroczystość miało miejsce poświęcenie słupka kilometrażowego na odcinku Mazowieckiej drogi Świętego Jakuba, położonej na 3856 km kilometrze drogi prowadzącej do grobu Świętego Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Droga Jakubowa została podniesionej przez Radę Europy do rangi Europejskiej Drogi Kultury i wpisanej przez UNESCO do Światowego Dziedzictwa Kulturowego. Uroczystego poświęcenia dokonał Ks. Tomasz Wieczorek w asyście zgromadzonych księży, ks. płk. SG Zbigniewa Kępy, ks. proboszcza Andrzeja Kowalskiego, ks. Polikarpa, Konfraterni św. Jakuba Apostoła Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego licznie zgromadzonych parafian i sympatyków. Modlitwę błogosławieństwa przygotował ks. Zbigniew Kępa z p. Ewą Wasiaka zaś imprimatur udzielił ks. Biskup Polowy Wiesław Lechowicz.
Poświęcenie znacznika drogi Jakubowej odbyło się przed rozpoczęciem Mszy św. z udziałem służby liturgicznej oraz członków Konfraterni.
Mszy św. przewodniczył ks. Tomasz Wieczorek z Elbląga zaś koncelebransami byli: ks. płk SG Zbigniew Kępa, ks. Andrzej Kowalski proboszcz parafii tejże, Ks. Poliarp – kapłan z Afryki. W modlitwie wzięli udział księża posługujących i rezydujących w parafii, Konfraternia Św. Jakuba Apostoła Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego licznie zgromadzeni parafianie.
Ks. Tomasz w homilii zwrócił uwagę na 3 cnoty św. Jakuba. Pierwsza z nich to – waleczność. Sam Jezus mówił o Jakubie ” Boanerges – syn gromu”. Jakub był gotowy walczyć za Jezusa. Czy my dziś zdajemy sobie sprawę, ze dążenie do zbawienia to ciągła walka, jaką podejmujemy każdego dnia. Przychodzimy do kościoła, bo kościół to „szpital polowy, największa wojna toczy się dziś tam, za tymi drzwiami, ceną jest Twoja dusza”.
Drugą cnotą Jakuba Apostoła jest jego gotowość na męczeństwo. Ksiądz Tomasz przytoczył historię kobiety z Pakistanu Asi Bibi, która w 2008 roku została skazana na śmierć za napicie się wody ze studni muzułmańskiej. 10 lat spędziła w celi śmierci pisząc w tym czasie książkę – świadectwo wiary chrześcijańskiej. I znów w ciszy kościoła zawisło pytanie: „co ty byś zrobił na jej miejscu?” Gotowość do męczeństwa powinna towarzyszyć nam nieustannie.
Trzecią wartością, jaką widzimy u św. Jakuba, jest poczucie służby (jako Apostoł, jako biskup Jerozolimy).
Czy jest w nas duma, że możemy służyć – w rodzinie, w małżeństwie?
Na zakończenie ksiądz Tomasz mówi: „Zadaj sobie dzisiaj to pytanie (…) czy masz w sobie te 3 cnoty. Czy jesteś naprawdę gotowy na to, by oddać życie za Chrystusa? Czy masz w sobie taką waleczność i gorliwość, żeby nazwać się Jego żołnierzem? Czy masz poczucie służby 24 h / 7 dni w tygodniu (…) bez urlopu? I poproś świętego Jakuba, by dał ci te cnoty”. Eucharystię zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu z litanią do św. Jakuba następnie odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła.
Po zakończeniu uroczystości w kościele, wszyscy zostaliśmy zaproszeni na piknik przygotowany przez wspólnotę parafialną pod przewodnictwem ks. Proboszcza Andrzeja. Ks Andrzej skierował do zebranych słowa, radujmy się prawdziwie, dziś święto patrona naszej parafii i pielgrzymów niech będzie pełne przy wspólnych rozmowach a także muzyce i tańcach. I tak też było, radość ze wspólnego razem przebywania cieszyła wszystkich od seniora do najmłodszych uczestników.
Konfratrzy ofiarowali ciasto w kształcie muszli św. Jakuba, którym ksiądz proboszcz podzielił wśród współbiesiadników. Wicesenior w imieniu Konfraterni św. Jakuba złożył serdeczne podziękowania na ręce księdza proboszcza za otwartość na pielgrzymujących, którzy co miesiąc każdego 25 dni przybywają na Tarchomin do Kościoła św. Jakuba.
Oprac. A. Sas i J. Szczerek
zdjęcia: Aldona Sas, Jolanta Szczerek, Hubert Skrzypek