24 lutego 2022 roku Rosja dokonała zbrojnej agresji na Ukrainę. Od miesiąca na Ukrainie trwa wyniszczająca ten kraj wojna napastnicza, którą potępia cały świat. Na prośbę katolickich biskupów Ukrainy Papież Franciszek dokonał Aktu Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, co uczynił podczas nabożeństwa pokutnego w Bazylice św. Piotra w przypadającą 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego, o godzinie 17:00. W tym samym dniu i godzinie wysłannik Ojca Świętego kard. Konrad Krajewski dokonał Aktu Poświęcenia w Fatimie, gdzie podczas objawienia 13 lipca 1917 roku Matka Boża prosiła o zawierzenie Jej Rosji dodając, że jeżeli Rosja nawróci się, zapanuje pokój, którego pragnęła Europa pogrążona w tragedii pierwszej wojny światowej.
Na wezwanie Ojca Świętego Franciszka poświecenie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi odbyło się na całym świecie, we wszystkich krajach i diecezjach. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki zwrócił się z apelem do biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych o przyłączenie się do modlitewnej inicjatywy Papieża. 25 marca o godzinie 17:00 we wszystkich kościołach
w Polsce, w jedności z następcą Świętego Piotra, odmawiano Akt Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi. W archidiecezji warszawskiej w imieniu kard. Kazimierza Nycza, który przebywał w Watykanie, Aktu Poświęcenia dokonał bp Michał Janocha w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Na początku nabożeństwa mówił o wspólnych dziejach Rosji i Ukrainy, począwszy od chrztu Rusi Kijowskiej w 988 roku, w okresie świetności państwa za panowania Włodzimierza Wielkiego. „Zawierzamy tragiczne dzieje Rosji i Ukrainy, agresora i ofiary, dzieje narodów połączonych jednym chrztem i pierwszymi wiekami wspólnej historii. Zawierzamy Niepokalanemu Sercu Maryi, wierząc, że to Ona zdepcze głowę węża, że to do Niej należy zwycięstwo” mówił bp Janocha. W świątyni tarchomińskiej ks. proboszcz Andrzej Zieliński, ks. Polikarp, ministranci i licznie zgromadzeni wierni odmówili papieską modlitwę przed figurą Matki Bożej Fatimskiej. Po zakończeniu Aktu Poświęcenia księża celebrowali Eucharystię w intencji pokoju na Ukrainie oraz nawrócenia Rosji. Po zakończeniu Mszy świętej, ksiądz proboszcz podziękował wiernym za udział we wspólnej modlitwie. „To łączy i jednoczy, a jedność jest nam teraz bardzo potrzebna” powiedział ks. Andrzej. Wspomniał Konfraternię św. Jakuba kierując do członków stowarzyszenia słowa wdzięczności za udział we Mszy 25 dnia każdego miesiąca. „Są tu z nami co miesiąc. To dla naszych braciszków i siostrzyczek święto Jakubowe” powiedział ciepło. W uroczystości uczestniczyło jedenaścioro współbraci i sióstr z Konfraterni: Małgorzata Dzwonkowska, Zofia
i Jan Gołaccy, Dariusz Mańk, Alina i Marek Mikulscy, Teresa Przybył, Ewa Wasiak, Jerzy Wróblewski, Dorota Zaleska oraz Maria Pająk, która pragnie wstąpić do Konfraterni św. Jakuba.
Członkowie Konfraterni św. Jakuba uczestniczyli także w Akcie Poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi w warszawskich kościołach stacyjnych w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii Świętego Jakuba Apostoła – oraz w swoich kościołach parafialnych. W parafii świętego Jakuba na Ochocie o 17-tej nastąpiło poświęcenie Rosji i Ukrainy Najświętszemu Sercu Maryi i odbyło się nabożeństwo Drogo Krzyżowej, zaś o godz. 19-tej Msza św. jakubowa z błogosławieństwem relikwiami. Konfraternię reprezentowała senior honorowy Jerzy Grzegorz Kazimierczak.
Senior Konfraterni Marek Sokołowski uczestniczył we Mszy świętej w intencji pokoju na Ukrainie i w intencji nawrócenia Rosji, w sanktuarium Świętego Jakuba w Więcławicach Starych. W czasie Eucharystii Akt Poświecenia Niepokalanemu Sercu Maryi, odczytała kustosz ks. kan. Ryszard Honkisz – Honorowy Członek naszej Konfraterni. Asystę liturgiczną sprawowali członkowie Bractwa Świętego Jakuba z Więcławic Starych, wśród nich Katarzyna i Franciszek Mrozowie. Po Mszy świętej licznie zgromadzeni wierni, przeszli ulicami ul. św. Jakuba, Wysyłek, Tatrzańską, Zgody i św. Izydora, rozważając stacje Drogi Krzyżowej.
Tekst i zdjęcia: Ewa Wasiak/ msk