2 października 2021 r. rozpoczęła się pielgrzymka dziękczynna Konfraterni św. Jakuba Apostoła przy katedrze polowej WP za beatyfikację Stefana kard. Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej „Od błogosławionego Stefana do św. Wojciecha”. W dniach 19-20 lutego 2022 r. pielgrzymi przemierzali 3 etap drogi. Dwudniowe pielgrzymowanie poprzedziła poranna Msza święta, w kościele św. Antoniego przy ul. Senatorskiej w Warszawie.
Konfratrzy w liczbie 16 osób udali się następnie do Wyszogrodu, gdzie rozpoczęli trudną wędrówkę. Tego dnia orkanowy wiatr był przeciwnikiem pielgrzymów. Idąc urodzajnymi polami ziemi wyszogrodzkiej, stawiali mu dzielny opór. Wędrówka szlakiem Wyszogród – Marcjanka – Podgórze – Wykowo na długo pozostanie w pamięci pątników. Dzięki Bogu i św. Jakubowi wszyscy bezpiecznie dotarli do wyznaczonego celu – Płocka.
Płock jest miastem królewskim – w miejscowej katedrze spoczywają szczątki dwóch władców Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego. Pielgrzymi w sobotni wieczór nawiedzili Ostrów Tumski i katedrę. Schronienia pątnikom udzieliły Siostry Miłosierdzia. Dom Siostry Faustyny stał się w ten weekend albergą jakubową. Płock jest miejscem pierwszego objawienia św. Siostrze Faustynie Jezusa Miłosiernego, podczas którego otrzymała polecenie namalowania obrazu z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Miało to miejsce 22 lutego 1931 r. Za sprawą Opatrzności Bożej pątnicy w sobotę 19 lutego, 3 dni przed 91 rocznicą objawień, tuż przed godziną miłosierdzia pątnicy dotarli do niewielkiej zakonnej kaplicy, gdzie mieści się Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W tym niezwykłym miejscu wspólnie z innymi modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia.
W niedzielny poranek pielgrzymi wyruszyli z Wykowa. Idąc wzdłuż Wisły przez miejscowość Borowiczki dotarli do parafii św. Jakuba w Płocku-Imielnicy, gdzie w miejscowym kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wzięli udział w niedzielnej Eucharystii. Po Mszy św. wędrówka wiodła ulicami stolicy północnego Mazowsza. Kres drogi miał miejsce w Maszewie, skąd 19 marca konfratrzy wyruszą w dalszą drogę swej dziękczynnej pąci do Gniezna.
Pielgrzymi dziękują wszystkim, którzy im pomogli. Siostrom Miłosierdzia z Płocka, a w szczególności siostrze Paschalisie. Nieocenionym przewodnikiem na szlaku była Anna Przygoda-Golenia, która przed laty wspólnie z niezapomnianą śp. Reginą Madej-Janiszek wytyczała Mazowiecką Drogę Świętego Jakuba.
Na kolejny etap zapraszamy w dn. 19-20 marca br.
Łukasz Stefaniak