2021-12-13. W katedrze polowej Wojska Polskiego ks. płk SG Zbigniew Kępa, kapelan Konfraterni z świątecznego spotkania, które odbyło się w przeddzień 6. rocznicy powstania Konfraterni św. Jakuba Apostoła. Celebrował Mszę świętą w intencji Konfratrów. W kazaniu Ksiądz Kapelan, nawiązał perykopy ewangelicznej, w której Apostoł Mateusz, opisuje spotkanie Pana Jezusa z arcykapłanami i starszymi ludu, w świątyni jerozolimskiej: „Gdy Jezus przyszedł do świątyni i nauczał, przystąpili do Niego arcykapłani i starsi ludu, pytając: «Jakim prawem to czynisz? I kto Ci dał tę władzę?»
Jezus im odpowiedział: «Ja też zadam wam jedno pytanie: jeśli odpowiecie Mi na nie, i Ja powiem wam, jakim prawem to czynię. Skąd pochodził chrzest Janowy: z nieba czy od ludzi?»
Oni zastanawiali się między sobą: «Jeśli powiemy: „z nieba”, to nam zarzuci: „Dlaczego więc nie uwierzyliście mu?” A jeśli powiemy: „od ludzi”, to boimy się tłumu, bo wszyscy uważają Jana za proroka».
Odpowiedzieli więc Jezusowi: «Nie wiemy». On również im odpowiedział: «Zatem i Ja wam nie powiem, jakim prawem to czynię»”. (Mt 21, 28-32)
Kaznodzieja w refleksji nad Słowem Bożym – mówił: Zastanawiają nas słowa Jezusa Chrystusa, które wypowiedział do arcykapłanów i starszych ludu: „Zatem, Ja wam nie powiem, jakim prawem to czynię”. Jezus nie udzielił odpowiedzi pytającym: „Jakim prawem to czynisz? I kto ci dał tę władzę?”. Wydawało się, że wtedy była doskonała okazja, aby Jezus mógł powiedzieć o swojej misji, o tym, że został posłany przez Ojca, aby przynieść zbawienie swojemu ludowi. Tak się nie stało. Przyczyna tego stanu rzeczy była po stronie zadających pytania. Nie byli oni ludźmi szczerze poszukującymi prawdy. Kalkulowali, jak mają się zachować, co odpowiedzieć, aby nie narazić się tłumowi, czyli ówczesnej „opinii publicznej”. Dodając „To ważne wskazanie dla nas, jeżeli szukamy odpowiedzi na pytania natury religijnej musimy być ludźmi uczciwie poszukującymi prawdy, gotowymi tę prawdę przyjąć i do niej dostosować swoje życie.
Nawiązując zaś do fragmentów Psalmu 34, który śpiewany był w liturgii Słowa, przez solistę Julina Duńskiego. Ksiądz Pułkownik powiedział: >>Wymowne są słowa psalmu „Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami”, skierowane do wszystkich uczestników tej liturgii; szczególnie inspirujące są dla sióstr i braci z Konfraterni. „Wejście na pielgrzymkowy szlak, rozpoczęcie pielgrzymowania – to dopiero skromny początek. Obecny rok – kolejny pandemiczny – utrudnił pielgrzymowanie, ale go nie uniemożliwił. Wielu z Was przemierzyło Świętokrzyską Drogę Jakubową. Dużo osób rozpoczęło pielgrzymowanie drogą Jakubową do Gniezna, w podziękowaniu za beatyfikację Stefana kard. Wyszyńskiego. Kilku siostrom i braciom udało się dojść do Santiago de Compostela. Ta „fizyczna droga” ma nam pomóc w kroczeniu na duchowych drogach. A jest to już Boży dar. Wielu bowiem zatrzymuje się na wymiarze fizycznym pielgrzymki, nie sięgając w głąb. Dlatego prośba Psalmisty jest i naszą prośbą: „Daj mi poznać Twoje drogi, Panie, naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami”(Ps 25,4)<<.
Spotkanie modlitewne i formacyjne Konfraterni jest dobrym czasem na rozważanie Reguły Konfraterni, w jej V rozdziale „O pielgrzymowaniu” zamieszczone są wskazania, które przytoczył w swoim rozważaniu ks. płk Kępa: „Jakubowy strój i muszla niech nie będzie tylko zewnętrzną ozdobą, ale przede wszystkim znakiem opowiedzenia się za ubogim Jezusem Chrystusem, który wraz z Apostołami przemierzał palestyńskie drogi. Pamiętajmy, że nakładając muszlę wchodzimy w stan pokuty. Nie dajmy się zwieść i wykorzystać tym, którzy w złej woli zmieniają pielgrzymkę w zabawę i atrakcję turystyczną.”
Ks. płk SG Zbigniew Kępa, mówił „Bóg przez natchnienia wewnętrzne, przez dar obecności sióstr i braci doświadczonych w duchowym pielgrzymowaniu może nas nauczyć duchowego wymiary pielgrzymowania. Stąd też i dalsza nasza prośba wyrażona słowami psalmu dzisiejszej liturgii: „Prowadź mnie w prawdzie według swych pouczeń, Boże i Zbawco, w Tobie mam nadzieję”. (Ps 25,5). Na zakończenie ks. płk Zbigniew, zachęcił, aby z wdzięcznością ale też z pokorą wkraczać w Nowy Rok 2022, życząc sobie „abyśmy chodząc drogami Jakubowymi nauczyli się chodzić Bożymi drogami. Amen.”
W czasie Mszy świętej modlono się za: papieża Franciszka, biskupów i kapłanów, za funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy strzegą naszych granic, za osoby cierpiące z powodu ubóstwa, bezdomności, o dobre przygotowanie do Świąt Bożego narodzenia oraz w innych intencjach, w których była sprawowania ta Msza święta koncelebrowana, w tym za Konfraternie i jej dzieła. Ze strony Konfraterni pierwsze czytanie z Księgi proroka Sofoniasza, przeczytał brat Jan Golenia, który także włączył się asystę liturgiczną jako ministrant. Prośby do Boga kierowane w Modlitwie wiernych, odczytał brat Marek Sokołowski, senior Konfraterni.
Po dziękczynnej Mszy świętej i pamiątkowym w świątyni katedralnej, konfratrzy i sympatycy Konfraterni udali się do sali konferencyjnej na świąteczne spotkanie.
Zdjęcie M. Sokołowski