Z okazji Święta Artylerii i Wojsk Rakietowych abp Józef Guzdek, administrator apostolski Ordynariatu Polowego celebrował Mszę św. i wygłosił kazanie w kościele garnizonowym w Toruniu. Uroczystość rozpoczęła się od poświęcenia tablicy upamiętniającej ks. gen. bryg. Kazimierza Suchcickiego, która została umieszczona w przedsionku świątyni. Po części liturgicznej odbył się pokaz sprzętu wojskowego i okolicznościowy apel.
Święto Artylerii i Wojsk Rakietowych odbywające się w Toruniu rozpoczęła Msza św. w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny w Toruniu. Procesja liturgiczna skierowała się najpierw do przedsionka świątyni, gdzie została umieszczona tablica dedykowana ks. gen. Kazimierzowi Suchcickiemu, proboszczowi tego kościoła w latach 1923-1927. Przy tablicy zgromadzili się przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, wraz z prezesem dr. Łukaszem Stefaniakiem, którzy byli inicjatorami upamiętnienia kapelana katyńskiego. Po odsłonięciu tablicy przez płk. Remigiusza Zielińskiego, dowódcę garnizonu i zarazen komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, abp Józef Guzdek odmówił modlitwę poświęcenia.
– Wszechmogący, wieczny Boże, w swoim niepojętym miłosierdziu wejrzyj na śp. ks. gen. bryg. Kazimierza Suchcickiego, dziekana Dowództwa Korpusu Okręgu nr IV w Łodzi, wiernego Bogu i Kościołowi oraz przysiędze wojskowej aż do męczeńskiej śmierci wiosną 1940 roku w Katyniu. Otwórz bramy nieba i obdarz życiem wiecznym tego, który miłując Chrystusowy Kościół, złożył swoje życie na ołtarzu wolności.
Pobłogosław tablicę, która upamiętnia jego działalność duszpasterską w latach 1923-1927, jako zastępcy szefa duszpasterstwa Okręgu Korpusu nr VIII w Toruniu i proboszcza miejscowej parafii wojskowej pw. świętej Katarzyny. (…) Miłosierny Boże, pomóż rozpoznać w gronie kapelanów i kleryków sanitariuszy, ofiar zbrodni katyńskiej tych, którzy prowadzili święte życie i mogą być uznani za kandydatów do chwały ołtarzy oraz orędowników Narodu, Kościoła i naszych spraw przed Bogiem (…) – modlił się Arcybiskup.
We Mszy św. wziął udział gen. Jarosław Mika, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, dowódcy i żołnierze jednostek wojskowych artylerii i wojsk rakietowych. Wraz z abp. Józefem Guzdkiem liturgię celebrowali: ks. płk Ryszard Stępień, proboszcz parafii garnizonowej w Toruniu, ks. ppłk Kryspin Rak, dziekan Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, ks. płk Andrzej Piersiak, dziekan Wojsk Lądowych, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz kurii biskupiej Ordynariatu Polowego oraz ks. por. Rafał Kaniecki. Modlitwę z okazji święta odmówił ewangelicki biskup polowy Marcin Makula oraz kapelan prawosławny ks. ppłk Mirosław Kuczyński.
Po powitaniu uczestników Mszy św. przez ks. płk. Ryszarda Stępnia został wprowadzony sztandar i odegrany hymn państwowy. Abp Józef Guzdek we wprowadzeniu podkreślił, że modlitwą ogarnia także żołnierzy, którzy pełnią służbę na granicy polsko-białoruskiej.
Podczas kazania abp J. Guzdek zaakcentował potrzebę wierności, która jest fundamentem udanego życia małżeńskiego, rodzinnego i zawodowego. Podkreślił, że do wierności zobowiązuje złożenie przysięgi wojskowej. Wspomniał, że podczas ostatniej Konferencji Episkopatu Polski upomniał się o szacunek dla żołnierzy i funkcjonariuszy. Do takiej postawy czuł się zobowiązany złożoną przez siebie przysięgą wojskową, której chce pozostać zawsze wierny.
O ks. gen. bryg. Kazimierzu Suchcickim arcybiskup powiedział:
– Dobrze się stało, że obchodząc doroczne święto Wojsk Rakietowych i Artylerii, została odsłonięta i poświęcona tablica przygotowana staraniem Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, upamiętniająca księdza gen. bryg. Kazimierza Suchcickiego. Ten kapelan, posługujący żołnierzom Wojska Polskiego w latach międzywojennych, jest uosobieniem wierności Bogu, Ojczyźnie i polskiemu żołnierzowi. Warto przypomnieć, że jego wierność złożonej przysiędze była wielokrotnie sprawdzana. Pierwszy sprawdzian miał miejsce w 1920 roku, w czasie wojny polsko-rosyjskiej. Egzamin z wierności biskupowi polowemu zdał w 1931 roku, kiedy wezwany do Belwederu przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, który wbrew obowiązującemu prawu chciał zwolnić biskupa Stanisława Galla z urzędu biskupa polowego Wojsk Polskich. Usłyszał wówczas te słowa: „Ksiądz obejmie naczelną kapelanię w wojsku z prawem mianowania i zwalniania kapelanów”. Ksiądz płk Suchcicki odpowiedział zdecydowanie: „Biskupem polowym jest biskup Gall” i nie przyjął propozycji awansu i przejęcia władzy. W ten sposób pokazał, że poszanowanie prawa i wierność sumieniu są najważniejsze.
Kolejnym sprawdzianem wierności Polsce i polskiemu żołnierzowi był udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Ostatni, najtrudniejszy egzamin z wierności Bogu i złożonej przysiędze wojskowej zdał po aresztowaniu i osadzeniu w sowieckim obozie w Starobielsku a później w Kozielsku. Pieczęcią jego wierności była męczeńska śmierć wiosną 1940 roku w Katyniu, za co został pośmiertnie awansowany na stopień generała brygady.
Na zakończenie Mszy św. płk Zenon Wiśniewski, szef Zarządu Artylerii i Wojsk Rakietowych Inspektoratu Wojsk Lądowych podziękował arcybiskupowi za celebrę Mszy św. i wygłoszone kazanie. Podziękowanie złożyli także przedstawiciele Stowarzyszenia Polskich Artylerzystów.
Abp Józef Guzdek odznaczył płk. Krzysztofa Ziemkiewicza, ze Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich (SPKK), Krzyżem XXX-lecia Ordynariatu Polowego.
Po zakończonej liturgii prezes SPKK Łukasz Stefaniak, wręczył K. Ziemkiewiczowi najwyższe odznaczenie Stowarzyszenia Pamięci Rosy Bailly w postaci repliki krzyża z kapliczki w Idron we Francji, wykonanej przez internowanych polskich żołnierzy podczas II wojny światowej.
ks. płk Zbigniew Kępa
foto: Archiwum Ordynariatu Polowego: https://ordynariat.wp.mil.pl/pl/galleries/foto-p-fotogaleria-2021-r/abp-jozef-guzdek-na-swiecie-artylerii-i-wojsk-rakietowych-w-toruniu-galeria-zdjec-f/