W dniu Narodowego Święta Niepodległości, najważniejszego polskiego święta państwowego, w Świątyni Opatrzności Bożej została odprawiona Msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych na czele z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, który zapalił Święcę Niepodległości podarowaną Polakom przez papieża Piusa IX w 1867 roku z życzeniem, aby zapłonęła w wolnej Polsce. Świeca ta jest symbolem obchodów Narodowego Święta Niepodległości ustanowionego dla upamiętnienia wydarzeń, jakie miały miejsce 11 listopada 1918 roku. Tamtego dnia w Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową, a Cesarstwo Niemieckie w Compiègne (północna Francja) podpisało rozejm. Dobiegła końca pierwsza wojna światowa, a Polska wróciła na mapę Europy. Święto Niepodległości zostało ustanowione w 1937 roku, zniesione w 1945, przywrócone w 1989.
Chrystus Nauczyciel Liturgii Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz
Kard. Kazimierz Nycz przypomniał w homilii słowa bł. Stefana kard. Wyszyńskiego, który powiedział: „Sztuką jest umierać dla ojczyzny, ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej” i dodał: „W miłości, a nie w nienawiści. Dlatego chcemy tu, w kościele, wspólnie wyznać, że będziemy na co dzień starali się żyć dla niepodległości Polski i łączyć modlitwę z życiem codziennym, by nam nie wymawiano i nie mówiono, że jesteśmy katolikami tylko kultowymi” – mówił hierarcha.
„Wiemy, że wiara bez uczynków martwa jest sama w sobie, jak pisał św. Jakub Apostoł” (Jk 2,14-26) – powiedział metropolita warszawski. Odnosząc się do czytań liturgicznych wyjaśnił: „Jeśli bowiem Kościół założony przez Jezusa, jest powołany do głoszenia Ewangelii, budowania Królestwa Bożego na Ziemi i zbawiania ludzi, to powołanie to nie jest na czas po końcu świata, lecz jest to powołanie na dziś, dla wszystkich, którzy są Kościołem”.
Nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy kard. Nycz podkreślił. że „Kościół nie chce i nie powinien wchodzić w tereny odpowiedzialności polityków czy ludzi ustanowionych do rozwiązywania takich nabrzmiałych problemów. Kościół chciałby jednak powiedzieć i zrobić to, co powinien powiedzieć w imię Ewangelii i nauki społecznej Kościoła. A zatem: z satysfakcją i wdzięcznością patrzymy na pracę żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy z ogromnym poświęceniem wykonują niezbywalne zadanie obrony granic Polski i Europy. Co do tego nie może być wątpliwości. Pragniemy jednak przypomnieć – dodał kard. Nycz – że liczenie na pomoc innych narodów i instytucji wcale nie musi być ograniczeniem suwerenności w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. Powinno to stać się znakiem solidarności i współodpowiedzialności za dobro wspólne Polski, Europy i świata”. Kardynał wyraził też podziękowanie osobom zaangażowanym na terenach przygranicznych w niesienie pomocy potrzebującym, zwłaszcza Caritas i parafiom archidiecezji białostockiej. „Powiedzmy otwarcie: zróbmy wszystko, aby nie dochodziło do sprzeczności między obroną granic, której potrzeby nikt nie podważa, a pomocą ludzką, humanitarną, chrześcijańską. Kościół w Polsce, głównie poprzez Caritas, pomaga i chce pomagać jeszcze bardziej” – dodał metropolita warszawski. Hierarcha podkreślił, że „to, co zostanie zebrane i przekształcone w konkretną pomoc, musi zostać dostarczone do miejsca, gdzie będzie służyło ludziom potrzebującym tej pomocy, a z tym bywają jeszcze problemy.” Kard. Kazimierz Nycz wyraził nadzieję, że zapalona Świeca Niepodległości będzie symbolizować połączenie wyznawanej wiary z chrześcijańskimi i narodowymi uczynkami w celu przezwyciężenia wszelkich trudnych spraw.
Konfraternia Świętego Jakuba: Tadeusz Strumiłło, Tomasz Feliksiak, Marzena Feliksiak, Ewa Wasiak, Robert Franke, Anna Przygoda-Golenia Konfratrzy Jakubowi przy Świecy Niepodległości. Świeca jest symbolem obchodów Narodowego Święta Niepodległości ustanowionego dla upamiętnienia wydarzeń, jakie miały miejsce 11 listopada 1918 roku.
Na uroczystej Eucharystii w Świątyni Opatrzności Bożej byli obecni członkowie Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego: Marzena i Tomasz Feliksiak, Robert Franke, Anna Przygoda-Golenia, Tadeusz Strumiłło i Ewa Wasiak, która w krótkiej wypowiedzi dla rzecznika prasowego Świątyni powiedziała o tradycyjnym już udziale konfratrów w uroczystej Mszy świętej, sprawowanej w tym Domu Bożym w dniu Narodowego Święta Niepodległości.
Konfratrzy – Jerzy G. Kazimierczak, Alicja i Marek Mikulscy, Ewa Wasiak – uczestniczyli w Marszu Niepodległości. [1]
[1][1] Link: https://www.facebook.com/watch/?v=323924719073357
Tekst – Ewa Wasiak, za: Krzysztof Stępkowski, Centralne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości: https://ordynariat.wp.mil.pl/pl/articleswiadomosci-listopad-2021/centralne-uroczystosci-narodowego-swieta-niepodleglosci/
Zdjęcia – Ewa Wasiak