W niedzielę Święta Patronalnego Konfraterni, związanego ze wspomnieniem Matki Bożej z Pilar, Mszę świętą sprawował i kazanie wygłosił ks. prałat płk. SG Zbigniew Kępa. Drugim koncelebransem był ks. por. Piotr Zamaria.
Po zakończeniu Eucharystii nastąpiła podniosła ceremonia przyjęcia w poczet członków Konfraterni dwóch pielgrzymów Jakubowych: Tadeusza Strumiłło i Krzysztofa Ziemkiewicza. Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie średniowiecznej pieśni Bogarodzica. Z tą pieśnią na ustach rycerstwo polskie odnosiło zwycięstwa w bitwach, które nie rzadko przesądzały o losach Rzeczypospolitej, a i Europy np. pod Chocimiem, a zwłaszcza pod Wiedniem, zatrzymując nawałę turecką na Europę. Następnie kapelan Konfraterni ks. płk. Zbigniew Kępa, rozpoczął uroczystość w czasie której po zapytaniu czy kandydaci chcą dobrowolnie wstąpić do Konfraterni Świętego Jakuba, Wicesenior Konfraterni brat Jerzy Pawlikowski odczytał tekst ślubowania, który powtarzali za nim składający przysięgę.
Dobrowolnie wstępując w poczet członków Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, biorę Ciebie, Święty Jakubie, za Patrona i szczególnego mojego orędownika.
Proszę Cię, abyś mi towarzyszył we wszystkich działaniach moich,
a w godzinie śmierci uchronił mnie przed zasadzkami złego ducha i oddał
w ręce Boga Wszechmogącego na życie wieczne.
Uroczyście przysięgam: pogłębiać moje życie religijne, sumiennie wypełniać cele nakreślone w Statucie Konfraterni, działać na rzecz rozwoju Twojego kultu oraz ruchu pielgrzymkowego pod Twoim patronatem w duchu rycerskim, jak Ty to czyniłeś.
Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny, Święty Jakubie Apostole i Wszyscy Święci. Amen.
Wstępujący do Konfraterni św. Jakuba potwierdzili ślubowanie słowami Chrystusa z Krzyża: Tak, pragnę, po założeniu peleryny jakubowej, Senior Konfraterni brat Marek Sokołowski pasował obu braci mieczem, którego pierwowzorem był miecz romański z XIII wieku, opatrzony dewizą Mater Dei memento mei (Matko Boża pamiętaj o mnie) i wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa, znaleziony w 1910 roku w podziemiach katedry w Sandomierzu i stąd zwany mieczem sandomierskim. Kopię miecza, wykonaną na własne zlecenie, przekazał Konfraterni brat Ryszard Bożek. Na zakończenie ceremonii w katedrze polowej Wojska Polskiego zabrzmiał Hymn do Ducha Świętego, z całym bogactwem swojej treści. Podniosłe słowa O, Stworzycielu Duchu przyjdź zatrzymują na chwilę myśli każdego, kto je słyszy…
Senior Marek Sokołowski przekazał nowym braciom Muszlę Pielgrzyma i gratulując decyzji o wstąpieniu do Stowarzyszenia, zachęcał ich do wierności Chrystusowi. Jak ważna była ta decyzja dla braci Krzysztofa i Tadeusza, świadczy obecność na uroczystości członków ich rodzin, przyjaciół i znajomych. Słowa podziękowania Senior Konfraterni skierował do ks. płk. Zbigniewa Kępy, kawalera Orderu Rycerskiego Świętego Jakuba, za opiekę nad Konfraternią i przewodniczenie ceremonii przyjęcia nowych Konfratrów. Następnie miało miejsce drugie tego dnia ważne wydarzenie – wręczenie dyplomu Honorowego Członka Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego dr. Franciszkowi Mrozowi. Dr Mróz jest pracownikiem naukowym w Katedrze Turystyki i Badań Regionalnych Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i zastępcą dyrektora tego instytutu. Pielgrzymom Jakubowym jest znany przed wszystkim jako Prezes Bractwa św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych, autor wielu książek, artykułów, referatów, wykładów na temat pielgrzymowania drogami św. Jakuba do Santiago de Compostela i po polskich szlakach Jakubowych. Senior Marek Sokołowski podkreślił zasługi dr. Franciszka Mroza dla ruchu Camino de Santiago w Polsce i tworzenia polskich Jakubowych dróg pielgrzymkowych.
Dr Mróz dziękując za honorowe członkostwo Konfraterni św. Jakuba wyraził przekonanie, że najważniejsza dla polskiego camino jest rosnąca z roku na rok liczba polskich pielgrzymów na ojczystych i europejskich drogach Jakubowych.
Ostatnim punktem programu obchodów dorocznego święta Konfraterni św. Jakuba było spotkanie w sali konferencyjnej, gdzie czekał wyśmienity poczęstunek przygotowany przez niezawodnych konfratrów Danutę i Jacka Niedbałków. Tegoroczne październikowe spotkanie Konfraterni było pierwszym tak licznym zgromadzeniem od blisko dwóch lat. Pandemia koronawirusa „zamknęła” nas w domach. Kontakty przez telefon, mail, sms nie mogą zastąpić kontaktów bezpośrednich. To spotkanie było nam wszystkim bardzo potrzebne.
Tekst – Ewa Wasiak
Zdjęcia – Piotr Szarko /10.10.2021