W Warszawie w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie, w dniach 23-26 września odbyły się 26 Targi Wydawców Katolickich, zorganizowane przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Gościem Honorowym Targów, było Archiwum Watykańskie. Stoiska przygotowało ponad stu wystawców, na których zaprezentowano kilkanaście tysięcy najważniejszych tytułów wydanych w ostatnim czasie. Odbyło się przy tym wiele, trwających łącznie kilkadziesiąt godzin wydarzeń towarzyszących: spotkań autorskich, prezentacji nowości wydawniczych i paneli dyskusyjnych. W programie towarzyszącym, była także bogata oferta filmowa, kilkanaście produkcji fabularnych i dokumentalnych. Podczas tej Galii Książki nagrodzono i wyróżniono, blisko sto najciekawszych pozycji wydawniczych opublikowanych w ubiegłym roku. W ramach stoiska Ordynariatu Polowego, Konfraternia Świętego Jakuba, Caritas i Grupa Misyjna przygotowała ciekawą ofertę publikacji Ordynariatu Polowego oraz wydane przez Konfraternię Świętego Jakuba książki i przewodniki po drogach Jakubowych. W trakcie 4 dniowej imprezy wydawniczej, było szereg okazji do spotkań i rozmów nie tylko o książkach ale także o ważnych tematach w nich poruszanych.
Z Targami związana jest Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. W tym roku kilkadziesiąt Wydawnictw zgłosiło do konkursu ponad 300 publikacji: książkowych, multimedialnych, muzycznych, które rywalizowały o najwyższe laury w 19 kategoriach, m.in.: literatura, historia, nauki kościelne, duchowość, publicystyka religijna, multimedia, muzyka chrześcijańska. Kapituła, pod przewodnictwem profesora Krzysztofa Nareckiego, nagrodziła i wyróżniła blisko 100 najciekawszych publikacji z 2020 roku. Wyniki Konkursu ogłoszono podczas uroczystości oficjalnego otwarcia Targów, w czwartek 23 września o godz. 12 w Arkadach Kubickiego. Wręczenie Nagród i Wyróżnień Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2021, z kolei odbyło się podczas już 23. Uroczystej Gali, w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 19.30 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Galę poprzedziła Msza święta o godz. 18 w czasie której kazanie wygłosił ks. płk. Zbigniew Kępa.
Ks. Roman Szpakowski, dyrektor i organizator Targów, powitał zgromadzonych w katedrze polowej „Na święcie dobrych wartości i dobrego słowa”. – Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński mówił, że czas to miłość, a miłość to spotkanie z Bogiem i człowiekiem. Niech nasze spotkanie, niech ta gala Feniksa 2021 będzie takim właśnie czasem – powiedział do uczestników ks. Szpakowski. Wzięło w niej udział liczne grono osób, wśród nich: parlamentarzyści, przedstawiciele KRRiT, laureaci, wydawcy i uczestnicy targów.
Nagrodę Główną Złotego Feniksa 2021 przyznano ks. prof. Jerzemu Szymikowi, teologowi i poecie za naukową i pisarską działalność. Laureat zgłębia chrystologię, metodologię teologii i teologię kultury, z tej perspektywy diagnozując współczesną cywilizację. Bada teologię i nauczanie Josepha Ratzingera/Benedykta XVI i przyczynia się do popularyzacji jego myśli w Polsce. W opublikowanych tomikach poezji oraz na łamach prasy dzieli się swoimi przemyśleniami z pogranicza teologii i kultury.
Ks. dr hab. Grzegorz Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu otrzymał Feniksa Specjalnego 2021 w dowód uznania dla dorobku naukowego i popularyzatorskiego w muzyki dziedzinie muzyki organowej. Jego działalność badawcza koncentruje się wokół zagadnień muzyki liturgicznej, prawodawstwa muzyczno-liturgicznego, organoznawstwa i historii muzyki organowej Śląska. Promuje także popularną muzykę religijną.
Paweł Woldan, reżyser i dokumentalista otrzymał Feniksa Specjalnego 2021 jako wyraz uznania za zasługi na polu reżyserii i dokumentalistyki. Laureat zrealizował ponad 80 filmów poświęconych wybitnym postaciom polskiej kultury i literatury oraz duchowieństwa, którzy zapisali się w dziejach Ojczyzny, upowszechniając tym samym znajomość rodzimej historii oraz realiów życia społecznego, politycznego i kulturalnego.
Feniks Specjalny przyznany też został Chórowi KUL w stulecie jego powstania, za jego znaczący wkład w rozwój kultury chrześcijańskiej. Kapituła uznała jego dokonania na rzecz ochrony i promocji polskiej twórczości religijnej i kultury muzycznej.
Bogusław Szwedo, autor od lat związany Ordynariatem Polowym WP i „Naszą Służbą”, otrzymał wyróżnienie za słownik biograficzny „Wierni do końca. Kapelani wojskowi ofiary Zbrodni Katyńskiej”. Publikacja o kapelanach katyńskich Ordynariatu Polowego, jest wynikiem wieloletniej, skrupulatnej kwerendy archiwistycznej w wielu źródłach. Pamiątkowy dyplom w imieniu laureata odebrał ks. płk SG dr Zbigniew Kępa.
Centralna Biblioteka Wojskowa została nagrodzona za album Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu Polowego w polsko-angielskiej wersji językowej. Za konsultację publikacji odpowiadali: Jan Tarczyński i ks. płk SG dr Zbigniew Kępa. Materiały wykorzystane w książce pochodzą m.in. ze zbiorów Ordynariatu Polowego i Muzeum Ordynariatu Polowego. Wyróżnienie odebrali: dr Jan Tarczyński, starszy kustosz Beata Dymczyk, starszy kustosz Beata Czekaj-Wiśniewska oraz ks. płk dr Zbigniew Kępa.
Zwieńczeniem gali był koncert Warszawskiej Orkiestry „Impressione”, która pod batutą kompozytora i dyrygenta Piotr Wijatkowskiego, zaprezentowała utwór „Siedem grzechów głównych”.
Po przerwie w 2020 roku , spowodowanej pandemią, targi książki powróciły, chociaż w innym nieco terminie, na swoje wystawiennicze miejsce. W obsługę stoiska ordynariatu Polowego i Konfraterni zaangażowani byli konfratrzy: Jerzy Grzegorz Kazimierczak, Tomasz Feliksiak; siostry: Marzena Felisiak, Ewa Wasiak, Małgorzata Dzwonkowska a także Jolanta Szczerek z Zespołu Misyjnego przy katedrze polowej WP w Warszawie.
Tekst i zdjęcia: Marek Sokołowski, Małgorzata Muszańska Ordynariat Polowy