W święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września, przy wejściu z krużganków do Bazyliki Świętej Trójcy i Sanktuarium Relikwii Drzewa krzyża Świętego, miało miejsce wydarzenie którego inicjatorem było Stowarzyszenie Pamięci Kapelanów Katyńskich. Przed Sumą odpustową, odsłonięto w tym miejscu i poświęcono Tablicę, dedykowaną pamięci Kapelanów Wojska Polskiego, wyznania katolickiego zamordowanych w zbrodni katyńskiej.
Uroczystej zbiórce przy Tablicy Memorialnej, przewodniczył Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej o. prof. Paweł Zając, który odmówił modlitwę na rozpoczęcie ceremonii odsłonięcia i poświęcenia Tablicy. Następnie zabrali głos przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich w osobach Wiesława Czajki i rodzinnie związanej z zamordowanym ks. Bronisławie Szwedem Anity Gietki. Po odsłonięciu Płyty, Ojciec Prowincjał ją poświęcił. Powiedział „Dla naszego zgromadzenia to wyjątkowy znak, że tablica upamiętniająca kapelanów – ofiary zbrodni katyńskiej znalazła się tuż obok tablicy upamiętniającej pierwszą wspólnotę Oblatów, która tutaj od lat 30. XX wieku, posługiwała na Świętym Krzyżu. Wszyscy oni zostali zamordowani, w tym przypadku przez niemieckiego okupanta”. Zgromadzeni na zakończenie uroczystości przy Tablicy, odśpiewali zwrotkę hymnu „Boże coś Polskę”.
W samo południe na plac przed klasztorem wyruszyła procesja z Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Następnie Sumie odpustowej przy ołtarzu polowym, przewodniczył ordynariusz diecezji sandomierskiej ks. bp Krzysztof Nitkiewicz. W kazaniu podkreślił niezwykłość pochodzenia relikwii Krzyża na Łysej Górze i znaczenia Wywyższenia Krzyża Chrystusowego. O pragnieniu podążania za Krzyżem, może świadczyć tysiące pielgrzymów szukających drogi naśladowania Jezusa Chrystusa i przybywających przez wieki do świętokrzyskiego Sanktuarium. Hierarcha mówiąc o oddawaniu czci Chrystusowi podkreślił, że nie zadowala się On nawet najpiękniejszymi słowami modlitwy. Słowa bowiem niewiele znaczą i niewiele kosztują, a współczesne czasy cechuje dewaluacja słowa i celowe zmienianie jego sensu. Czasy się zmieniają, a my zmieniamy się wraz z nimi – mówi średniowieczna maksyma. Można ją dziś doprecyzować – zmieniamy się wraz ze zmianą słów. To przecież słowo kształtuje relacje międzyludzkie, naukę, kulturę, ustawodawstwo. Najwymowniejszym tego przykładem jest ideologia „Gender” rozprzestrzeniająca się niczym plama oleju na krystalicznej tafli wody. Słowa zmieniają sens. Najbardziej cierpi na tym miłość, jakkolwiek ją pojmujemy. Boski Zbawiciel chce, żeby nasza miłość była podobna do Jego miłości, hojna i bezwarunkowa. Dodał, że to wymaga także miłości do tych, którzy nam źle czynią oraz miłość do krzyża. Biskup K. Nitkiewicz podkreślił, że nie możemy zrezygnować z wywyższania krzyża, choć świat wynosi swoich bożków. My wywyższamy krzyż, bo krzyż jest znakiem zbawienia. Ci, którzy czczą bożków oddają się ponownie w niewolę zła. Są wśród nich także kapłani i wierni kościoła. Tymczasem krzyż uwalnia od zła i prowadzi do prawdziwej wolności. Nitkiewicz.
Po Mszy św. nastąpił procesyjny przemarsz do Kopca księcia Adama Czartoryskiego, położonego na krańcu leśnej polany przed klasztorem. Kopiec odtworzono z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Pierwotny kopiec usypany w 1861 roku, w 30 lecie pobytu na Świętym Krzyżu Księcia, został zniszczonego przez Rosjan w zemście za powstania narodowe. Współczesna odbudowa Kopca, to także symbol przywiązania do Krzyża. W uroczystości poświęcenia Krzyża, wieńczącego kopiec, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych i liczni wierni. Gospodarzem miejsca był superior klasztoru o. Marian Puchała. Uroczystość rozpoczęto „Mazurkiem Dąbrowskiego”. Po przybliżeniu historii Kopca ks. Adama Czartoryskiego, przez Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupa Andrzeja Gąsiora, zwrócono się modlitwą „Ojcze nasz” do Stwórcy, po czym Kopiec został otwarty i poświęcony. Głos zabrali przedstawicieli Parlamentu, Urzędów, Lasów Państwowych i Świętokrzyskiego Parku Narodowego. List Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął patronat nad tym historycznym wydarzeniem odczytał Poseł RP Andrzej Kryj. Następnie przy Kopcu złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Na zakończenie Orkiestra Wojskowa z Radomia, podległa Garnizonowi Warszawa, zagrała wiązankę pieśni patriotycznych. Po zakończeniu ceremonii przy Kopcu Adama Czartoryskiego, zebrani udali się do ustawionych namiotów na żołnierską grochówkę. Delegaci Stowarzyszenia zostali zaś zaproszeni przez Prowincjała o. Zająca i Superiora o. Puchałę na klasztorny obiad. Po posiłku zostały wręczone odznaczenia przyznane przez Administratora Apostolskiego Ordynariatu Polowego ks. abp. gen. bryg. Józefa Guzdka. Medalem „XXX-lecia Ordynariatu Polowego” wyróżnieni zostali: Superior o. Marian Puchała, Rektor o. Krzysztof Czepirski oraz pułkownik Aleksander Mazur, regionalista i wspomożyciel łysogórskiego klasztoru. Odznaczenia wręczyli: Wiesław Czajka i Ryszard Bożek.
Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich reprezentowali: o. por. Rufin Maryjka OFM, Anita Gietka, Wiesław Czajka, Ryszard Bożek i Marek Sokołowski – Senior Konfraterni św. Jakuba przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Stowarzyszenie Pamięci kapelanów Katyńskich, wyraża wdzięczność gospodarzom, a także przedstawicielom Lasów Państwowych, których udział podniósł rangę Ceremonii.
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego jest kulminacyjnym punktem Świętokrzyskiej Drogi Świętego Jakuba, rozpoczynającej się w w Katedrze Polowej WP. prowadzi ona do Kotuszowa, gdzie od lipca 2021 w kościele Świętego Jakuba, są czczone relikwie Apostoła. Od Kotuszowa w kierunku Krakowa, pielgrzymi mogą pielgrzymować Małopolską Drogą Świętego Jakuba, a następnie Drogami Jakubowymi aż do Santiago de Compostela. Klasztor benedyktynów na Świętym Krzyżu jest zabytkiem o szczególnym znaczeniu dla kultury i dziedzictwa narodowego. Udokumentowana metryka oraz legendarne jego początki sytuują świętokrzyskie opactwo wśród najstarszych klasztorów w Polsce. W murach świętokrzyskiego kompleksu klasztornego, przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego, które początków XIV w. stale przyciągają pielgrzymów
Tekst Wiesław Czajka, M. Sokołowski
Zdjęcia Marek Sokołowski