W dniu 14 czerwca 2021 roku konfratrzy spotkali się w katedrze polowej, przed tablicą upamiętniającą Francuzów z Les Amis de la Pologne – Towarzystwa Rosy Bailly, w 45 rocznicę śmierci francuskiej nauczycielki, pisarki i poetki, wielkiej przyjaciółki Polaków i opiekunki polskich żołnierzy, tułaczy we Francji w czasie drugiej wojny światowej. Prezes Fundacji Pamięci Rosy Bailly brat Łukasz Stefaniak przedstawił pokrótce biografię Rosy i historię odnalezienia jej zapomnianego przez Francuzów grobu w Pau u podnóża Pirenejów, który wojskowi pielgrzymi Jakubowi z Polski uratowali przed likwidacją przez władze miasteczka. Przy tablicy odmówiono modlitwę za śp. Rosę, zapalono znicz i złożono wiązankę kwiatów.
Msza święta z błogosławieństwem pielgrzymów
Po Uroczystość w Kaplicy Pamięci Mszę świętą, celebrował ks. płk Zbigniew Kępa oraz ks. por. Mateusz Korpak. Siostra Elżbieta Bartocha czytała fragment z Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian. Brat Ryszard Gniazdowski śpiewał psalm responsoryjny (Ps 98). Homilię wygłosił ks. płk Zbigniew Kępa. Rozpoczął kazanie cytatem z Drugiego Listu Świętego Pawła Apostoła do Koryntian: „(…) okazujemy się sługami Boga przez wszystko: przez wielką cierpliwość, wśród utrapień, przeciwności i ucisków, w chłostach, więzieniach (…), wśród czci i pohańbienia, przez zniesławienie i dobrą sławę” (2 Kor 6-4,5,8). Niech te słowa stanowią motto naszych dzisiejszych rozważań na zakończenie spotkań Jakubowych w tej katedrze w pierwszym półroczu 2021 roku. A kontekst tego spotkania jest szczególny. Dziś bowiem Kościół wspomina bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika.
Bp Michał Kozal, rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, biskup pomocniczy włocławski w latach 1939 –1943, jest błogosławionym Kościoła katolickiego. W kwietniu 1941 roku został wywieziony do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau i umieszczony w wydzielonym tylko dla księży i osób duchownych specjalnym bloku nr 28. Biskup, podobnie jak wszyscy księża, otrzymał numer obozowy oraz ubranie robocze więźnia tzw. pasiak z czerwonym trójkątem, który oznaczał, że jest więzieniem politycznym. Nadano mu nr 24544. W obozie, w wyniku wycieńczenia i głodu, zapadł na tyfus. Kiedy jego stan znacznie pogorszył się, skierowano go do obozowego rewiru dla chorych, gdzie 26 stycznia 1943 niemiecki pielęgniarz zrobił mu śmiercionośny zastrzyk z fenolu mówiąc „In Ewigkeit” („na wieczność”). Cztery dni później, 30 stycznia 1943 roku ciało bp. Michała Kozala zostało spalone w obozowym krematorium.
Bp Michał Kozal otwiera długą listę błogosławionych męczenników drugiej wojny światowej. Na razie na tej liście są ci, którzy zostali zamęczeni przez Trzecią Rzeszę Niemiecką, a wśród nich bł. ks. kmdr ppor. Władysław Miegoń, kapelan zawodowy zamęczony w Dachau. Są także inni duchowni, którzy byli kapelanami podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku: bł. ks. mjr Bolesław Strzelecki, bł. kapelan lotny Kazimierz Sykulski; są księża, którzy pełnili posługę wśród żołnierzy Września 1939 roku: ks. kpt. Marian Konopiński, ks. kpt. Franciszek Dachtera. Wśród nich jest także bł. ks. kpt. Marian Górecki, który przed wojną pełnił posługę kapelana pośród żołnierzy na Westerplatte.
Na tej długiej liście błogosławionych męczenników drugiej wojny światowej brak błogosławionych męczenników Wschodu. W tym obszarze rozeznania kandydatów do procesu błogosławionych męczenników Wschodu, pracę nie do przecenienia wykonuje Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, do którego należy wielu członków Konfraterni św. Jakuba. Piękną i wzruszającą była ostatnia pielgrzymka ze św. Jakubem do Kalwarii Pacławskiej (4-6 czerwca br.) w intencji kapelanów katyńskich. Czekamy na znak, których spośród zamęczonych Pan Bóg wybierze sobie na przedstawicieli męczenników Wschodu.
Błogosławionym może zostać ten, kto żyje ponad przeciętność. Jego serce musi pałać gorącą miłością do Boga i do ludzi. „Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko, ząb za ząb!”. A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć Twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię ktoś, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie”. (Mt 5, 38-42). Taka jest filozofia królestwa niebieskiego. Takie jest prawo Ewangelii.
Każdy z Was, drodzy Konfratrzy, zdecydował się przekroczyć próg przeciętności w życiu chrześcijańskim. Każdy z Was odważył się na odrobinę szaleństwa. Bo czyż szaleństwem w oczach wielu nie jest wędrówka przez dwa-trzy-cztery tygodnie po szlakach Jakubowych? Wędrówka bez zabezpieczeń, bez zapasów jedzenia, picia, często bez rezerwacji noclegów, niekiedy bez znajomości języka. „Czyste szaleństwo” – powie ktoś.
Pielgrzym Jakubowy zaświadcza swoim życiem i swoim pielgrzymowaniem, że pragnie naśladować św. Jakuba Starszego Apostoła. Idziemy po śladach męczennika. Idziemy śladami męczenników, także tych, których wspominamy dzisiaj w liturgii”. Na zakończenie Mszy świętej ks. płk Zbigniew Kępa udzielił błogosławieństwa pielgrzymom Jakubowym, którzy jak co roku w okresie wakacyjnym wyruszą na Drogi Jakubowe w Polsce i do Santiago de Compostela. Na zakończenie Eucharystii ks. płk Zbigniew Kępa udzielił specjalnego błogosławieństwa pielgrzymom, wyruszającym w okresie wakacyjnym na pątnicze drogi. Następnie ks. por. Mateusz Korpak odprawił nabożeństwo czerwcowe. Po nabożeństwie do Najświętszego Serca Pana Jezusa, miała miejsce doniosła uroczystość, związana z wręczeniem odznaczeń.
Wręczenie Odznaki Orderu Rycerskiego św. Jakuba i odznaczeń Ordynariatu Polowego
Orderem Rycerskim Świętego Jakuba nadanym przez Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Konfraterni, uhonorowana została siostra Ewa Wasiak, współzałożycielka i Kronikarz Konfraterni św. Jakuba.
Na wniosek Fundacji Pamięci Rosy Billy:
Krzyżem W służbie Bogu i Ojczyźnie, ustanowionym z okazji 30-lecia Ordynariatu Polowego zostali uhonorowani:
Mjr Joanna Pabjanek
Mjr rez. Piotr Szarko
Senior Konfraterni św. Jakuba brat Marek Sokołowski
Siostra Ewa Wasiak
Medalem Milito pro Christo został uhonorowany Pan Piotr Sanetra, Prezes Wydawnictwa Norbertinum.
Odznaczeni otrzymali też najnowszą publikację Fundacji: Rosa Bailly „Listy do Polaków”, wydaną przez Wydawnictwo Norbertinum w Lublinie w 2021 roku. Książka zawiera 39 spośród 40 listów (jednego listu nie udało się odnaleźć), które Rosa Bailly pisała do żołnierzy polskich internowanych we francuskich obozach jenieckich w strefie Vichy z końcem czerwca 1940 roku. „Listy do Polaków” Rosy Bailly stanowią dla badaczy zajmujących się drugą wojną światową rzadko spotykany rodzaj źródła historycznego. Ukazują wielkie serce Autorki i wdzięczność udręczonych żołnierzy, z których wielu dzięki tym listom przetrwało ciężki okres niewoli.
Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Członków Konfraterni
Po zakończeniu Uroczystości, odbyło się Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego, obrady prowadził Senior Konfraterni brat Marek Sokołowski. Zebranie protokółował Sekretarz Kapituły brat Łukasz Stefaniak. Senior Konfraterni brat Marek Sokołowski przedstawił sprawozdanie z działalności Konfraterni św. Jakuba za rok 2020.
Przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej brat Robert Mikulski przedstawił sprawozdanie z działalności Głównej Komisji Rewizyjnej, ocenę sprawozdania finansowego wraz z wnioskiem o udzielenie absolutorium Seniorowi i Kapitule. Skarbnik Konfraterni siostra Agata Sawera-Szarko przedstawiła sprawozdanie finansowe Konfraterni św. Jakuba za rok 2020. Na mocy głosowania sprawozdania zostały przyjęte jednogłośnie. Podjęto stosowne uchwały. Zgromadzenie udzieliło absolutorium dla Seniora i Kapituły Konfraterni za okresy: od 18 listopada 2019 r. do 8 czerwca 2020 roku i od 8 czerwca 2020 roku do 14 czerwca 2021 roku. Podjęto stosowną uchwałę.
Senior Marek Sokołowski podziękował zebranym za aktywny udział w działalności Konfraterni św. Jakuba w trudnym roku pandemicznym podkreślając, że ruch pielgrzymkowy wśród konfratrów nie zamarł z powodu pandemii koronawirusa. Weekendowa pielgrzymka „Z Warszawy do Świętego Jakuba w Krakowie” była kontynuowana w etapach grupowych oraz indywidualnych; w kilku przejściach zbiorowych brało udział ponad 20 pątników w każdym; w etapach indywidualnych szło kilku pielgrzymów. Zakończenie pielgrzymki do Krakowa planowane jest na ostatni weekend czerwca. Brat Marek zaproponował kilkudniową wspólną pielgrzymkę w lipcu br.
Honorowy Senior Konfraterni brat Jerzy G. Kazimierczak przypomniał o pielgrzymkach 25 dnia każdego miesiąca do kościołów stacyjnych w Warszawie: pw. św. Jakuba Apostoła w Tarchominie i w parafii św. Jakuba na Ochocie. Ponowił też propozycję pielgrzymki Drogą Prymasowską św. Jakuba z okazji beatyfikacji Prymasa Polski Stefana kard. Wyszyńskiego – 3 sierpnia (urodziny Księdza Prymasa) i we wrześniu br. Rozważano możliwości uzyskania dla członków Konfraterni kart wstępu/zaproszeń na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, która odbędzie się 12 września br.
w Świątyni Opatrzności Bożej.
Zebranie odbyło się z zachowaniem zasad sanitarnych obowiązujących w związku z pandemią koronawirusa, która wprawdzie cofa się, ale wciąż stanowi zagrożenie dla zdrowia nas wszystkich.
Tekst – Ewa Wasiak
Galeria zdjęć
Zdjęcia – ks. płk Zbigniew Kępa, Beata i Marek Sokołowscy, Piotr Szarko