Mazowiecka Droga św. Jakuba rozpoczynająca się przy katedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie, prowadzi przez Tarchomin, Modlin, Zakroczym, Czerwińsk, Wyszogród, Płock do Dobrzynia nad Wisłą. Liczący około 167 km szlak pątniczy, biegnie w dużej części prawym brzegiem Wisły. Ten dawny szlak pielgrzymi Stowarzyszenie „Przyjaciele Dróg św. Jakuba”, odtworzyło w latach 2009-2012 na podstawie analiz historycznych i badań terenowych. Jakubowy szlak pielgrzymi na Mazowszu, funkcjonował w 1380 roku, wtedy to do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela przybyli chorąży płocki Paweł z Radzanowa oraz wojewoda czerski Jan Pilik z Sierpca.
Mazowiecka Droga Świętego Jakuba
Na jej szlaku znajduje się 3 kościoły p.w. Świętego Jakuba Starszego Apostoła: w Tarchominie, Wyszogrodzie i Imielnicy oraz klasztory w Zakroczymiu i Czerwińsku. Bogate są walory krajobrazowe i przyrodnicze. Znaczna część drogi wiedzie malowniczym wysokim brzegiem Wisły oraz rejon pogranicza pomiędzy Mazowszem a Ziemią Dobrzyńską przez położony w tym rejonie Brudzeński Park Krajobrazowy. Walorem trasy są również obiekty historyczne takie jak Zakroczym i Wyszogród, gdzie ulokowane były zamki książąt mazowieckich oraz zabytkowy kościół i klasztor romański w Czerwińsku i książęcy Płock, będący najstarszą siedzibą diecezji na Mazowszu. Mazowiecka Droga św. Jakuba liczy 167 km i ma swój kres w Dobrzyniu nad Wisłą. Powiązana jest w Wyszogrodzie z z Szopenowską Drogą św. Jakuba i w Dobrzyniu n/Wisłą z Dobrzyńsko-Kujawską Drogą św. Jakuba, prowadzącą przez Włocławek, Kruszwicę i Mogilno do Drogi Polskiej (Camino Polaco). W 2017 roku został wydany przewodnik pod Mazowieckiej Drodze Świętego Jakuba, autorstwa Reginy Madej-Janiszek, zawierający mapy i opis drogi.
Romańskie Opactwo w Czerwińsku
Najstarszym zabytkiem na trasie wędrówki pielgrzyma mazowiecką drogą św. Jakuba jest czerwińskie opactwo kanoników regularnych, wybudowane w latach 1129-1156. Nadanie ziemi Opactwu w Czerwińsku potwierdzili: papież Hadrian IV w bulli z 1155 roku. Z tego dokumentu wynika, że proces budowy kościoła i klasztoru oraz organizacji Konwentu został ukończony przed datą jego wydania. W kolejnych latach nadania ziemskie potwierdzali: książę Bolesław Kędzierzawy oraz jego brat Henryk. Do końca XV w. czerwińscy augustianie byli największym posiadaczem ziemskim na Mazowszu – właścicielami 68 wsi oraz prebent w Płocku, Warszawie, Błoniu. Od samego początku świątynia i klasztor stały się ośrodkiem krzewienia wiary katolickiej, były także czynnikiem rozwoju życia kulturalnego i gospodarczego, co miało wpływ na rozwój osady targowej, wyrosłej z dawnego podgrodzia. Osada była zaczątkiem miasta, które powstało na przełomie XIII i XIV. Obecnie gospodarzami kościoła, który ma rangę bazyliki mniejszej i klasztoru są Ojcowie Salezjanie.
W kościele w Czerwińsku, od wieków czczony jest słynący łaskami obraz Matki Bożej Pocieszenia. Sanktuarium jest jednym z największych i najwspanialszych zabytków romańskich w Polsce. Zachował się tu imponujący romański portal oraz romańskie i gotyckie freski.
Rok Jubileuszowy w czerwińskim Sanktuarium Maryjnym
W świątyni z racji jubileuszu 50-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej, wierni mogą uzyskać odpust zupełny. Rok jubileuszowy rozpoczął się on 6 września 2020 roku a zakończy 6 września 2021 roku. Te dwie daty, wyznaczające czas czerwińskiego jubileuszu łączą się z pobytem w tym miejscu szczególnych osób. W 1970 r. obraz Matki Bożej koronował sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski, zaś rok był w Czerwińsku kard. Karol Wojtyła, św. Jan Paweł II.
Dekret Penitencjarii Apostolskiej. „Dla powiększenia pobożności wiernych i dla zbawienia dusz mocą władzy udzielonej specjalnie przez Jego Świątobliwość, Ojca w Chrystusie i Pana naszego Franciszka, z Bożej Opatrzności papieża, przychyliwszy się do niedawno wniesionych, gorących próśb Najdostojniejszego Biskupa Piotra Libery, Biskupa Płockiego udziela łaskawie z niebiańskich skarbców Kościoła odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (Spowiedź św., Komunia św. oraz modlitwa w intencjach Ojca św.) z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia koronacji obrazu Najświętszej Maryi Panny Pocieszycielki Wiernych, najpobożniej strzeżonego w sanktuarium Naszej Pani Pocieszycielki Wiernych, w bazylice pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Czerwińsku. Wierni, szczerze pokutujący i poruszeni miłością mogą uzyskać ten odpust od dnia 6 września 2020 roku aż do dnia 6 września 2021 roku. Mogą ofiarować go z własnego wyboru także za wiernych zmarłych pokutujących w czyśćcu.
Wierni otrzymują odpust, jeśli pielgrzymując nawiedzą czerwińskie sanktuarium maryjne i tam będą pobożnie uczestniczyć w nabożeństwach jubileuszowych lub przynajmniej przez odpowiedni czas poświęcą się pobożnym rozmyślaniom przed ukazanym dla publicznej czci obrazem Najświętszej Maryi Panny i zakończą je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniem Najświętszej Maryi Panny.
Wierni, którzy z powodu starości, choroby lub innej poważnej przyczyny nie mogą opuścić domów, mogą dostąpić odpustu zupełnego, jeśli, wzbudziwszy odrazę do jakiegokolwiek grzechu i zachowując intencję wypełnienia trzech zwyczajowych warunków, gdy tylko będzie to możliwe, będą łączyć się duchowo z odprawianymi nabożeństwami, a swoje modlitwy, cierpienia i trudy życia ofiarują miłosiernemu Bogu.
Aby zaś przystęp do łaski Bożej, której można dostąpić przez pośrednictwo władzy kluczy Kościoła, był prostszy, dla racji duszpasterskich Penitencjaria usilnie prosi, żeby ojcowie ze Zgromadzenia św. Franciszka Salezego, którym powierzono to sanktuarium maryjne, chętnie i z gotowością poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty.
Dekret pozostanie ważny tylko na tę okoliczność i bez względu na jakiekolwiek przeciwstawne postanowienia.
Dan w Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej dnia 31 sierpnia, roku Pańskiego 2020.
Mauro kardynał Piacenza /Penitencjarz Większy/
Ks. Krzysztof Nykiel /Regens/”