W jedno z trzech najważniejszych świąt w roku liturgicznym, przypadające Pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Pańskim na apostołów zebranych wraz z Maryją, w jerozolimskim Wieczerniku zstąpił Duch Święty. Autor natchniony tak opisuje to wydarzenie. „Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wiatru i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzieliły i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym i zaczęli mówić obcymi językami, tak jak im Duch pozwalał mówić. (Dzieje Apostolskie, II, 2 – 4).
Uroczystości w Wieczerniku, w Górze Kalwarii
W tym roku, w Górze Kalwarii doroczne uroczystości ku czci świętego ojca Stanisława, zbiegły się z Niedzielą Zesłania Ducha Świętego. To jest tym wymowniejsze, że kościół rektorski Opatrzności Bożej na Mariankach, zwyczajowo zwanym Wieczernikiem w Górze Kalwarii, będący od 2018 roku, sanktuarium świętego o. Stanisława. Zbudowany został na wzór Wieczernika z Jerozolimy. Pielgrzymowały na Marianki i w święcie w Wieczerniku, uczestniczyły dwie pątniczki – członkinie Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego: Alicja Czańka i Ewa Wasiak.
Obchody rozpoczęły się od złożenia świadectw przez kleryków mariańskich studiujących w Polsce, pochodzących z Białorusi, Kamerunu, Rwandy i Ukrainy, którzy mówili o swoim powołaniu i o kulcie św. o. Stanisława Papczyńskiego w ich krajach. Pokonując trudności języka polskiego, którego uczą się dopiero sześć miesięcy, opowiadali o uwielbieniu, jakim ich rodacy darzą św. Ojca Stanisława. Poruszające było świadectwo o czci, jaką św. Stanisławowi Papczyńskiemu oddają kobiety w Rwandzie – kraju, w którym w czasie wojny domowej w latach 1990 – 1993 ofiarami ludobójstwa padło od ośmiuset tysięcy do ponad miliona osób pochodzenia Tutsi, w tym kobiety i dzieci. Z wdzięcznością o kulcie Świętego Ojca Stanisława opowiadał kleryk z Kamerunu, gdzie misjonarze mariańscy prowadzą parafie i szkoły. Klerycy z Białorusi i z Ukrainy mówili o szerzeniu się kultu św. o. Stanisława Papczyńskiego w ich krajach.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył przełożony Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów ks. dr Tomasz Nowaczek MIC. Homilię wygłosi ks. dr Wojciech Rzepa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W kazaniu skupił się na trzech tematach, które – jak powiedział – fascynują go u o. Stanisława Papczyńskiego i w dzisiejszej pracy oo. Marianów, jakimi są: Integralna wizja osoby ludzkiej, Niepokalane Poczęcie NMP jako prymat Bożego miłosierdzia i Świątynia, Wieczernik, Marianki.
Na podniosłe wydarzenie w Górze Kalwarii przyjechała liczna delegacja z Podegrodzia nad Dunajcem, gdzie urodził się św. o. Stanisław Papczyński. Górale przekazali oo. Marianom dar w postaci witraża przedstawiającego św. o. Stanisława Papczyńskiego błogosławiącego króla Jana III Sobieskiego, któremu najpierw jako pijar, a później przełożony niewielkiej kongregacji mariańskiej o. Papczyński służył jako doradca, kaznodzieja, spowiednik, teolog, a nawet uczestnik prowadzonych przez króla kampanii wojennych.
Po Mszy świętej wierni byli błogosławieni relikwiami św. o. Stanisława Papczyńskiego. Przed i po uroczystościach, wierni nawiedzali grób św. o. Stanisława Papczyńskiego w Wieczerniku i zanosili indywidualne modlitwy, prosząc przy jego relikwiach i polecając się jego wstawiennictwu u Boga. Święty Stanisław od Jezusa Maryi Papczyński urodził się 18 maja 1631 roku w Podegrodziu koło Nowego Sącza. Zmarł 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii już jako przełożony generalny zakonu Marianów. Założona przez Świętego mariańska wspólnota zakonna, to pierwszy męski zakon pochodzenia polskiego. 5 czerwca 2016 roku w Watykanie odbyła się kanonizacja bł. o. Stanisława Papczyńskiego. W tym dniu Konfraternia św. Jakuba Apostoła Starszego przy katedrze polowej WP, pielgrzymowała w dziękczynnej pąci na 26 km trasie Świętokrzyskiej Drogi Świętego Jakuba, ze Świątyni Opatrzności Bożej do grobu św. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii.
Tradycje polskie związane z Zielonymi Świątkami
W Polsce Niedziela Zesłania Ducha Świętego znana jest także jako Zielone Świątki, bowiem przypada zwykle na przełomie maja i czerwca, w okresie najpiękniejszego, najbujniejszego rozkwitu przyrody. Dawniej, w Polsce południowej Zielone Świątki nazywano też Sobótką, a na Podlasiu Palinocką. W różnych regionach Polski wykształciły się nieco odmienne obyczaje zielonoświątkowe, ale wszystkie łączy radość z nadejścia długo oczekiwanego, „zielonego” okresu w roku. Głowy dziewcząt w dniu tego święta zdobią wieńce, a w niektórych wsiach ludność nadal urządza w Zielone Świątki zabawy na łonie przyrody. Izby wciąż jeszcze bywają przyozdabiane tatarakiem, trzciną i gałązkami zieleni. Trzy największe uroczystości roku kościelnego są poświęcone trzem Osobom Trójcy Przenajświętszej: Boże Narodzenie jest świętem Boga Ojca – Ojciec Przedwieczny zsyła Syna swego Jednorodzonego na ziemię, by grzeszną ludzkość odkupił. Wielkanoc jest świętem Boga Syna, który po męce i śmierci krzyżowej uwieńczył dzieło Odkupienia chwalebnym Zmartwychwstaniem. Zielone Świątki są świętem trzeciej Osoby Boskiej– Ducha Świętego, którego Ojciec i Syn zsyłają na świat, aby to, co Ojciec stworzył, a Syn odkupił, zostało przez Niego utwierdzone i poświęcone. http://www.dobrypasterz.eu/artykul-1605-uroczystosc_zeslania_ducha_Swietego.html
Wspomnienie szczególnej polskiej Pięćdziesiątnicy
Wielu Polaków pamięta słowa Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, wypowiedziane w Warszawie, w wigilię Pięćdziesiątnicy.
„I wołam, ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II papież, wołam z całej głębi tego tysiąclecia, wołam w przeddzień święta Zesłania, wołam wraz z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi! Słowa św. Jana Pawła II
Znacznie przyczyniły się do zmiany polskiej rzeczywistości.
Galeria zdjęć z uroczystości w Górze Kalwarii
Tekst i zdjęcia Ewa Wasiak