W poniedziałek 10 maja 2021 roku członkowie i sympatycy Konfraterni Św. Jakuba oraz Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich zebrali się w katedrze polowej Wojska Polskiego na Mszy świętej, której przewodniczył ks. kan. dr Jan Dohnalik. Czytania liturgiczne przedstawili parafianie: czytanie z Dziejów Apostolskich – Chrzest Lidi (Dz 16, 11-15), psalm 149, Słowa Ewangelii według Świętego Jana – Duch Prawdy będzie świadczyło Jezusie (J 15, 26 – 16, 4a).
Ewangelię odczytał i homilię wygłosił współcelebrans ks. płk. SG Zbigniew Kępa, poświęcając wiele miejsca działaniom Konfraterni i Stowarzyszeniu Pamięć Kapelanów Katyńskich.
„W regule duchowej Konfraterni św. Jakuba zapisano takie słowa: „Pielgrzymując po Drogach Jakubowych, dbajmy o to, abyśmy pielgrzymim strojem, wyglądem i zachowaniem dawali świadectwo przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła oraz wzbudzali szacunek i zaufanie”. (rozdz. V p. 5) Zainspirowany tekstami dzisiejszej Liturgii Słowa, pragnę zwrócić uwagę na to wskazanie. W pierwszym czytaniu słyszeliśmy o podróży misyjnej św. Pawła, którą Apostoł i jego towarzysze Sylas, Tymoteusz i Łukasz odbyli w latach 50-52 w kilku etapach. Po przejściu Azji Mniejszej wyruszyli z Troady – ważnego portu na szlaku handlowym do Europy – i drogą morską dotarli na wyspę Samotraka, a stąd do starożytnych miast greckich, z których jednym z kluczowych w tej podróży było macedońskie miasto Filippi. [1] Tu św. Paweł szukał ludzi mających wrażliwe serce i umysł na sprawy religijne, na sprawy Boże. Nad rzeką zbierali się na modlitwę mieszkańcy tego miasta, którzy nie oddawali czci bóstwom pogańskim, nie chodzili do pogańskich świątyń. Św. Paweł poszedł do tych ludzi w szabat, gdy uczestnikami modlitw byli Żydzi i osoby związane z religią mojżeszową. Apostoł narodów zaczął mówić im o Jezusie Chrystusie. Dał o Nim świadectwo życia, tak przekonywujące, że pewna „bojąca się Boga” – kobieta z Tiatyry– imieniem Lidia, która sprzedawała purpurę, towar ekskluzywny, zapragnęła przyjąć chrzest. Ta kobieta – pierwsza osoba w Europie, która przyjęła chrześcijaństwo razem ze swym domem –otrzymała łaskę wiary. Pan otworzył jej serce, tak, że słuchała słów Pawła. Z wdzięczności za dar chrztu, za dar wiary, którą pomógł jej odkryć św. Paweł, ugościła Apostoła i jego współtowarzyszy w swoim domu i co więcej, wymogła na nich, aby zamieszkali w nim (Dz 16-14,15).
Siostry i Bracia z Konfraterni św. Jakuba, uczestnicy tej Mszy świętej! Jakie wskazania dla nas zawiera ten fragment Dziejów Apostolskich? Otóż takie, że pielgrzymka drogami Jakubowymi jest okazją do naśladowania św. Pawła Apostoła, a także naszego patrona św. Jakuba Starszego, w dawaniu świadectwa o Chrystusie. Na swoich drogach pielgrzymich spotykamy ludzi, którzy są wrażliwi na sprawy religijne. Tak jak Lidia, z uwagą przysłuchują się prowadzonym przez nas rozmowom. Jeżeli Pan otworzy ich serce, okażą zainteresowanie sprawami Bożymi, a my będziemy mieli okazję dania świadectwa o Jezusie Chrystusie, o wierze, która w nas działa i pobudza do przeżywania codzienności – nie rzadko trudnej, tak jak obecna pandemia koronarirusa – w łączności z Bogiem.
Dlatego ważne jest, abyśmy pielgrzymim strojem, wyglądem i zachowaniem dawali świadectwo przynależności do Chrystusa i Jego Kościoła oraz wzbudzali szacunek i zaufanie. Ma to być strój pielgrzyma, stąd muszla na plecaku, czy na ubraniu. Stąd godne pielgrzyma zachowanie, które nie będzie irytowało i gorszyło, ale będzie inspiracją do pytań, dlaczego oni pielgrzymują, dlaczego podejmują tak wielki wysiłek, co ich do tego przynagla, co ich do tego motywuje? Jeżeli będziemy wzbudzać szacunek i zaufanie, inni będą słuchać naszego świadectwa. Będziemy dla nich wielkim pytaniem, które będzie inspirowało do przemyśleń, do poszukiwań w sferze wiary.
Jeżeli uważacie mnie za wierną Panu – powiedziała [Lidia] – to przyjdźcie do mego domu i zamieszkajcie w nim. Dla św. Pawła i współtowarzyszy podróży apostolskiej była to okazja do chwilowego odpoczynku, regeneracji sił i dalszego świadectwa o Chrystusie. Niech ten szczegół też inspiruje nas do przemyśleń, jak zachować się, gdy będziemy korzystać z gościnności na drogach Jakubowych. Czy damy czytelne świadectwo, że jest to pielgrzymowanie, a nie turystyka pod szyldem Konfraterni? Każde nasze przejście winno być umocnieniem nie tylko naszej wiary, ale także tych wszystkich, których spotkamy na drogach Jakubowych. Normalność, serdeczność w naszych relacjach z innymi, kultura
i uprzejmość – to jest podstawowy wymóg, by pielgrzymowanie było sposobnością do dawania świadectwa o Bogu.
Słowo do Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich
Pragnę jeszcze skierować kilka słów do tych sióstr i braci, którzy angażują się w prace Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich. Dziś mają ważne spotkanie organizacyjne. Chrystus w odczytanej Ewangelii zachęcał do dawania o Nim świadectwa. (…) wy też świadczycie, bo jesteście ze Mną od początku. Zapowiedział prześladowanie swoich uczniów, mówiąc: (…) nadejdzie godzina, w której każdy, kto was zabije, będzie sądził, że oddaje cześć Bogu. (J 15,26-16,4a). Prześladowania doświadczyli kapelani katyńscy. Tak określamy tych kapłanów, którzy zginęli
w 1940 roku w zbrodni katyńskiej. Stowarzyszenie w różny sposób przekazuje nam świadectwo wierności Chrystusowi tych duchownych aż do końca, aż do śmierci. Pragnę serdecznie podziękować za to świadectwo, które Stowarzyszenie dało w Skierniewicach, w Ostrowie Wielkopolskim oraz w Radomiu. Zostały tam ufundowane, odsłonięte i poświęcone tablice upamiętniające kapelanów katyńskich, którzy oddali życie za Boga i Ojczyznę. Pielgrzymując po drogach Jakubowych, mówmy innym o kapelanach katyńskich. Może nauczymy się życiorysu jednego z nich i komuś o jego życiu opowiemy. To też będzie świadectwo wiary. Pielgrzymując drogami Jakubowymi miejmy świadomość tego, że jesteśmy i mamy być świadkami wiary.”
Po Mszy świętej zostało odprawione nabożeństwo majowe, a następnie odbyły się dwa osobne zebrania, na których omawiano sprawy organizacyjne i plany działalności na okres wakacyjny. Jedno zgromadziło członków i sympatyków Konfraterni św. Jakuba, drugie – Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich.
Zebranie Konfraterni rozpoczęło się modlitwą do św. Jakuba: Święty Jakubie, niestrudzony Pielgrzymie, módl się za nami, abyśmy we wszystkich okolicznościach życia pamiętali, że jesteśmy jedynie pielgrzymami w drodze do Domu Ojca. Amen. Następnie Senior Konfraterni Marek Sokołowski podziękował ks. płk. Zbigniewowi Kępie za Mszę świętą w intencji pielgrzymów Jakubowych i przedstawił zebranym zarys planu działalności naszej wspólnoty na najbliższe miesiące:
1) Na weekend 22-23 maja br. został zaplanowany kolejny etap pielgrzymki Z Warszawy do św. Jakuba w Krakowie, z Bodzentyna do Kotuszowa. Pielgrzymka odbędzie się z zachowaniem wszystkich rygorów sanitarnych wynikających z panującej pandemii koronawirusa, jeżeli jednak warunki epidemiczne pogorszą się, liczba uczestników zostanie ograniczona lub pielgrzymka zostanie odwołana.
2) Pielgrzymka Z Warszawy do św. Jakuba w Krakowie w założeniu wiedzie dwiema drogami Jakubowymi: Świętokrzyską i Małopolską. Jednak
z uwagi na trudności w pielgrzymowaniu, spowodowane pandemią koronawirusa, etap czerwcowy obejmie przejście Drogą Małopolską tylko do Więcławic Starych, gdzie zostaną wręczone patenty członków honorowych Konfraterni św. Jakuba: ks. Ryszardowi Honkiszowi kustoszowi Sanktuarium św. Jakuba w Więcławicach Starych i bratu Franciszkowi Mrozowi Prezesowi Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych. Stąd pątnicy wrócą do Krakowa i tu w kaplicy św. Jakuba w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach nastąpi zakończenie pielgrzymki.
3) 25 maja br. odbędzie się piąta już pąć do kościoła św. Jakuba w Tarchominie. Cykl takich pielgrzymek w Roku Świętym Jakubowym zaproponowała w styczniu br. siostra Zofia Gołacka i co miesiąc pielgrzymuje wraz z innymi członkami Konfraterni, którzy dołączyli w kolejnych miesiącach. Senior Marek zaapelował o upowszechnienie tej idei i szerokie uczestnictwo w pielgrzymkach tarchomińskich.
4) Centralna procesja Bożego Ciała odbędzie się w tym roku – podobnie jak w ubiegłym – w warunkach obostrzeń sanitarnych, spowodowanych pandemią tj. ze zmniejszonym udziałem wiernych i skróconą trasą z katedry pw. Męczeństwa św. Jana do katedry polowej WP. Senior Marek Sokołowski zaproponował, aby konfratrzy zgromadzili się przy katedrze wojskowej, w strojach galowych.
5) 14 czerwca br. odbędzie się ostatnie przedwakacyjne spotkanie członków Konfraterni św. Jakuba. Szczegółowe informacje zostaną podane w terminie późniejszym.
6) W drugiej połowie czerwca br. planowana jest pielgrzymka z Przemyśla do Kalwarii Pacławskiej. O szczegółach poinformuje brat Łukasz Stefaniak.
7) 15 sierpnia br. konfratrzy spotkają się tradycyjnie w Ossowie na uroczystościach upamiętniających kolejną, 102 rocznicę Bitwy Warszawskiej.
8) Kapituła proponuje rozpoczęcie we wrześniu br. pielgrzymki weekendowej z Warszawy przez Podlasie do miejscowości związanych z życiem Stefana kard. Wyszyńskiego, jako dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, której termin papież Franciszek wyznaczył na 12 września br.
9) Konfraternia św. Jakuba nie ma możliwości zorganizowania pielgrzymki grupowej do Santiago de Compostela w Roku Świętym Jakubowym
w okresie wakacyjnym ani też na Dni Polskie zaplanowane na 12 – 15 października br. Kapituła apeluje o indywidualne pielgrzymowanie wakacyjne polskimi drogami św. Jakuba i ewentualnie w październiku do Santiago oraz o przekazywanie relacji z tych pielgrzymek, celem zamieszczenia ich na stronie internetowej i w kronice Konfraterni.
10) Senior Honorowy Konfraterni Jerzy G. Kazimierczak przedłożył dwie propozycje pielgrzymek:
* 3 – 5 sierpnia br. z Zuzeli szlakiem Prymasowskim w dniu urodzin Księdza Prymasa (3.08) i ewentualne ponowne przejście we wrześniu br.
* we wrześniu lub w październiku br. do Santiago de Compostela tzw. Drogą Angielską.
11) Siostra Ewa Wasiak zaproponowała wysłuchanie na wrześniowym spotkaniu Konfraterni kazania, jakie Prymas Polski Stefan kard. Wyszyński wygłosił w Zuzeli 13 czerwca 1971 roku.
Zebranie zakończyło odśpiewanie pierwszej zwrotki wieczornego hymnu do Boga i Stwórcy:
Wszystkie nasze dzienne sprawy,
Przyjm radości Boże prawy,
A gdy będziem zasypiali,
Niech Cię nawet sen nasz chwali.
Warto dodać na zakończenie, że o godz. 17, przed Msza świętą odbyło się spotkanie Kapituły Konfraterni. W zebraniu któremu przewodniczył Senior Marek Sokołowski. Wzięli udział: Wicesenior Jerzy Pawlikowski, Sekretarz Łukasz Stefaniak, Skarbnik Agata Sawera-Szarko i Członek Piotr Szarko. W zebraniu uczestniczyli także ks. płk Zbigniew Kępa - Opiekun Konfraterni i Senior honorowy Jerzy Grzegorz Kazimierczak. Tekst – Ewa Wasiak Zdjęcia – ks. Zbigniew Kępa, Marek Sokołowski
[1] Ks. Waldemar Chrostowski, Między synagogą a kościołem. Dzieje św. Pawła, Wydawnictwo M, Kraków 2015, ss. 163 – 242: Druga wyprawa misyjna