2 maja wieczorem biskup Józef Guzdek przewodniczył Mszy św. w katedrze polowej, rozpoczynającej uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – patronki głównej świątyni, a także przypadającego dziś Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej.
Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego. Na wstępie Eucharystii proboszcz katedry polowej ks. płk Mariusz Tołwiński powiedział: „Dzisiaj w naszej Ojczyźnie obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej, a w katedrze polowej gromadzimy się, by Panu Bogu dziękować za naszą Ojczyznę w dniu odpustu Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Pod tym wezwaniem nieustannie zanosimy modlitwy do naszego Pana.
Następnie ks. Tołwiński powitał zgromadzonych w katedrze: gen. Rajmunda Andrzejczka, szefa Sztabu Generalnego, gen. dyw. pil. Dariusza Malinowskiego, szefa Sztabu Dowództwa Operacyjnego oraz płk. Tomasza Dominikowskiego, zastępcę dowódcy Garnizonu Warszawa, żołnierzy oraz wiernych, którzy przybyli na Mszę św. do katedry polowej.
Kazanie wygłosił ks. dr Mariusz Boguszewski, dyrektor Biura Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie. Nawiązując do Dnia Flagi i uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, powiedział: „Dzisiaj w naszych narodowych barwach chcemy zobaczyć, jak Matka Boża uczyła nas nie tylko czystości, to kolor biały, ale i męstwa, i odwagi, to kolor czerwony”. Kaznodzieja przypomniał zgromadzonym wydarzenia z historii Polski, w których zaznaczyła się obecność i opieka Maryi. Między innymi śluby złożone przez króla Jana Kazimierza w 1656 r. we Lwowie w czasie potopu szwedzkiego, który oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej.
Ks. Boguszewski poruszył także wątek królowania Maryi w kontekście królowania jej Syna. – Matka Boża, gdy pokazuje się w koronie wskazuje na Jezusa. Mówi nam, że to jej Syn jest prawdziwym królem, chociaż miał tylko jedną koronę, koronę cierniową – mówił. Dodał także, że w Królestwie Boga, na którego obraz i podobieństwo jesteśmy stworzeni, każdy ma swoje miejsce, swoją przestrzeń i swoje zadanie. Tak też powinno dziać się w narodzie.
Eucharystię koncelebrowali kapelani Ordynariatu Polowego, liturgię słowa przygotowali żołnierze Pułku Reprezentacyjnego. Na koniec Mszy św. odmówiona została Litania Loretańska.
Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej
Święto Flagi RP obchodzimy od 2004 r., by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że gdy władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja. W dniu 2 maja w Polsce jest obchodzony także Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju, ustanowiony przez Sejm 20 marca 2002 r.
Źródło: www.ordynariat.wp.mil.pl / Małgorzata Muszańska