XIV Pielgrzymka Jakubowa na Jasną Górę. Delegaci Parafii świętego Jakuba i Bractw Jakubowych 24 kwietnia przybyli z pielgrzymką na Jasną Górę. Przed 14 laty z inicjatywą pielgrzymowania środowisk Jakubowych do Matki Bożej Jasnogórskiej, wyszedł ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium Świętego Jakuba Starszego w Jakubowie, w diecezji zielonogórskiej.
Droga Krzyżowa i Różaniec
Pielgrzymowanie odbyło się pod hasłem” Ad Majorem Dei Gloriam”. W programie pielgrzymki były przedpołudniowe nabożeństwa: Drogi Krzyżowej i Różańca Świętego. Modlitwę różańcową w częstochowskim kościele św. Jakuba, poprowadził przed wystawionym Najświętszym Sakramentem ks. Józef Drabik, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Brzesku. W modlitwie Kapłan mówił „Panie Jezu, sprowadziła nas tutaj Twoja Matka, a także Twój wierny sługa św. Jakub Apostoł. On słysząc Twoje wezwanie, aby iść na krańce świata, poszedł tam dosłownie, aby głosić Twoją Ewangelię. Po nabożeństwie ks. Drabik wręczył ks. Kazimierzowi Zalewskiemu proboszczowi parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie, pamiątkowy medal ufundowany przez Parafię w Brzesku.
Msza święta w Kaplicy Jasnogórskiej
Przedstawiciele pielgrzymów i poczty sztandarowe, następnie uczestniczyli we Mszy świętej w kaplicy Matki Bożej. Kapłani koncelebrowali Eucharystię pod przewodnictwem ks. Stanisława Czerwińskiego. Na jej początku pielgrzymi wysłuchali listu, jaki skierował do nich bp Tadeusz Lityński. Słowa Biskupa odczytał ks. Czerwiński, proboszcz parafii Świętego Jakuba w Jakubowie.
Ordynariusz zielonogórski napisał „Pandemia przekreśliła wiele planów, jakie mieliśmy na Rok Jakubowy, ograniczyła nasze możliwości ale na szczęście w niczym nie ograniczyła mocy Boga, który w swojej Opatrzności przygotował na ten rok specjalne łaski, to zawsze da możliwość aby z nich skorzystać”. Biskup Lityński życzył Pielgrzymom, aby ten Rok Jubileuszowy był czasem odkrycia miłości, do której zaprasza sam Bóg, a także aby codzienność była duchowym pielgrzymowaniem i miejscem świadectwa dla współczesnego świata. W kazaniu Kaznodzieja mówił, nawiązując do słów biblijnych „Wyjdź z swojej ziemi”, skierowanych przez Boga do Abrahama. „Wyszliśmy właśnie z naszych domów i parafii, aby przybyć do domu Matki Bożej. Powinniśmy nieustannie dziękować Maryi za to, że jest naszą Matką i Królową, ale też i prosić o wstawiennictwo dla nas, członków bractw św. Jakuba, i wszystkich, którzy szerzą kult Świętego Jakuba, w Polsce.
Uroczyste przyjęcie nowych członków Bractwa
Podczas Liturgii dwóch nowych kandydatów zostało przyjętych i otrzymało stroje Bractwa Świętego Jakuba, przy kościele Świętego Jakuba Starszego Apostoła w Brzesku . Wielu pielgrzymów wzięło udział w pielgrzymce w płaszczach swoich bractw Jakubowych. We mszy świętej wzięli udział przedstawiciele Konfraterni Świętego Jakuba Starszego Apostoła, działającej przy katedrze polowej NMP Królowej Polski w Warszawie.
Organizatorem tegorocznej pielgrzymki było sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła przy Drodze „Via Regia” w Brzesku, w diecezji tarnowskiej. Ograniczenia sanitarne, w kaplicy Jasnogórskiej, spowodowały że w kaplicy Matki Bożej, mogło przebywać jedynie dwudziestu pielgrzymów. Uczestnicy Eucharystii gromadzili się także w Bazylice i na placu przed Kaplicą.
Święty Rok Compostelański w Polsce
W tym roku, w Polsce mamy przywilej obchodzenia po raz drugi Jubileuszowego Roku Compostelańskiego. Decyzją Episkopatu Polski i poszczególnych biskupów diecezjalnych jest ustanowionych ponad 50 kościołów stacyjnych, w których można otrzymać odpusty Roku Świętego Jakuba. W Polsce aktualnie jest 6 sanktuariów św. Jakuba. Siódme ma powstać od dnia 25 lipca 2021, w kościele świętego Jakuba w Toruniu.
Decyzją papieża Franciszka Rok Jakubowy, czas trwania Jubileuszu, przedłużono na rok 2022. Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami w Roku Jakubowym w wyznaczonych kościołach stacyjnych, który mogą uzyskać osoby, które w duchowej łączności z Jubileuszem w Santiago de Compostela, w formie pielgrzymki odwiedzą którykolwiek z kościołów stacyjnych św. Jakuba i tam pobożnie wezmą udział w obchodach jubileuszowych lub pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do N.M.P i św. Jakuba Większego, Apostoła.
Tekst Marek Sokołowski
Zdjęcia Beata Sokołowska, Marek Sokołowski