Oczekujemy dnia beatyfikacji Sługi Bożego Prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. W intencji jego beatyfikacji, nasza Konfraternia pielgrzymowała od września 2018 do czerwca 2019 r., w pielgrzymce weekendowej „Z Podlasia do Warszawy – ze św. Jakubem, bł. ks. Jerzym i Cz. Sł. Bożym kard. Stefanem”. Zakończenie pielgrzymki miało miejsce przy grobie Księdza Prymasa. Trwając w narodowym przygotowaniu do dnia beatyfikacji, która jak ostatnio podano ma odbyć się 17 września 2021 roku, przybliżajmy sobie wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia.
W ubiegłym roku planowaliśmy pielgrzymkę dziękczynną za beatyfikację, z Warszawy do Gniezna. Okoliczności w jakich przyszło nam żyć w minionym i obecnym roku, odsunęły ją w czasie. Z nadzieją aktualnie oczekujemy dnia beatyfikacji wielkiego Polaka, Prymasa Tysiąclecia. Pozostawione polskiemu Kościołowi dziedzictwo, o które się troszczył i o które zabiegał, które tworzył dar, ten skarb chrześcijańskiej kultury, chcemy podjąć i bronić. W tym trudnym czasie chcielibyśmy móc zaczerpnąć siły z jego wiary, mocy i mądrości. Ufamy, że wspiera on Polskę z wysokości nieba.
Piękne, lecz trudne życie Prymasa
Stefan Wyszyński, urodził się w dniu 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem, na pograniczu Podlasia i Mazowsza, na terenie zaboru rosyjskiego. Jego dzieciństwo nie było łatwe, bowiem kiedy miał 9 lat, zmarła mu matka. Przez całe życie tęsknił za nią.
Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku. W dniu 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana. Doktorat uzyskał po stadiach w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych, na podstawie pracy: „Prawa Kościoła do szkoły”. Po powrocie do kraju z podróży po Europie Zachodniej, został profesorem nauk społecznych w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Pełnił przy tym funkcję redaktora miesięcznika „Ateneum Kapłańskie”.
W 1939 roku bł. bp Michał Kozal, wobec zagrożenia ze strony okupanta, nakazał ks. Wyszyńskiemu opuścić Włocławek. W latach okupacji, ukrywał się między innymi we Wrociszewie i w Laskach pod Warszawą. W Powstaniu Warszawskim, ksiądz Stefan Wyszyński był kapelanem grupy „Kampinos” AK. Po zakończeniu działań wojennych ks. prof. Wyszyński, powrócił do Włocławka i tu zaczął organizować Seminarium Duchowne, zniszczone w czasie wojny.
Powojenna rzeczywistość
W 1946 roku Ojciec Święty Pius XII mianował księdza Stefana Wyszyńskiego biskupem, ordynariuszem diecezji lubelskiej. Sakry biskupiej udzielił nominatowi na Jasnej Górze Prymas Polski, Sługa Boży August kardynał Hlond dnia 12 maja 1946 roku. Po jego śmierci w dniu 22 października 1948 roku, jego następcą Arcybiskupem Gnieźnieńskim i Warszawskim, Prymasem Polski został biskup Stefan Wyszyński.
Nowy arcybiskup w liście pasterskim na dzień ingresu napisał: „Podobało się Duchowi Świętemu posłać wam, dzieci, na pasterza waszego syna nadbużańskich łąk i piaszczystych pól. Schylając pokornie i z ufnością głowę swoja przed mocną wola Bożą, idę do Gniezna i do Warszawy z ta samą uległością i gotowością służenia wam Dobrą Nowiną, z jaką szło tym utartym szlakiem apostolskim tylu moich poprzedników. (…) Te wydeptane drogi apostolskie, wiodące z odległej męczeńskiej ziemi chełmskiej z tej żyznej ziemi lubelskiej ku kolebce katolicyzmu, ku Gnieznu, świadczą o spoistości ojczystego drzewa, które pod wiekowymi konarami swymi skupia wszystkie dzieci swoje w świętej zgodzie, miłości i ufnej wymianie najlepszych usług ”. Idę by serca otuchą krzepić, by wołać >>Sursum Corda<<”.
Okres PRL
Prymas Wyszyński chcać uchronić naród od rozlewu krwi, podjął decyzję zawarcia „Porozumienia”. Podpisali je 14 kwietnia 1950 roku, przedstawiciele Episkopatu i władz peerelowskich. Władze komunistyczne jak się okazało nie zamierzały dotrzymać zobowiązań, łamiąc zawarte uzgodnienia. Prymas Wyszyński z wielką roztropnością i odwagą bronił wtedy praw katolickiego Narodu. W Rzymie na tajnym konsystorzu, w dniu 12 stycznia 1953 roku został mianowany kardynałem. Do Włoch jednak nie pojechał, ponieważ odmówiono mu wydania paszportu. W dniu 5 września 1953 r. władze aresztowały Prymasa. Wieziono go z Warszawy do Rywałdu Królewskiego. Nastepnie przetrzymywano go w Stoczku Warmińskim i w Prudniku koło Opola. Ostatnim etapem swoistego więzienia była Komańcza, w której16 maja 1956 roku, Prymas napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu Polskiego. Jasnogórskie Śluby 26 sierpnia 1956 roku, składała milionowa rzesza pielgrzymów wraz z Episkopatem Polski. Prymasa kardynała Stefana Wyszyński 26 października 1956 roku, uwolniono i mógł powrócić do Warszawy. W latach 1957-1965 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski. W 1957 roku zaczęło się Nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na główne uroczystości milenijne 3 maja 1966 roku pragnął przyjechać Ojciec Święty Paweł VI. Władze polskie odmówiły Papieżowi prawa przyjazdu. W latach sześćdziesiątych Prymas Polski czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II wnosząc cenne doświadczenie Kościoła w Polsce. Na ręce Ojca Świętego Pawła VI złożył memoriał Episkopatu Polski z prośbą o ogłoszenie Maryi Matką Kościoła. Papież Paweł VI, na koniec III sesji Soboru, 21 listopada 1964 roku, ogłosił Maryję Matką Kościoła. W czerwcu 1979 r. przyjął w Ojczyźnie, Ojca Świętego Jana Pawła II -Papieża z rodu Polaków. W okresie rodzącej się „Solidarności” Prymas Tysiąclecia, zabiegał o pokój w Ojczyźnie i dobro ludzi. Ustawicznie wzywał do odpowiedzialności. Odszedł do Boga 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W 1989 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego. Papież Franciszek zadecydował, iż beatyfikacja Sług Bożych kard. Stefana Wyszyńskiego oraz Róży Marii Czackiej odbędzie się 12 września w Warszawie. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12. Papieża Franciszka będzie reprezentował kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych, który dokona promulgacji dekretu beatyfikacyjnego. Informacji powyższych w komunikacie kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup metropolita warszawski. Kardynał Nycz wyraził przy tym wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi, za wyznaczenie daty beatyfikacji. Wszystkich wiernych poprosił o modlitwę o błogosławione owoce beatyfikacji Sług Bożych, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz s. Róży Marii Czackiej”. /Aktualizacja artykułu 25 kwietnia 2021/
Zdjęcia i tekst Marek Sokołowski