Odcinek od Przejazdu do Jedlni-Letnisko liczy 17 kilometrów. Najpierw przez 7 kilometrów prowadzi Starym Gościńcem, gdzie pielgrzymi widzą piękne, leśne zakątki dawnej Puszczy Radomskiej.
Wkrótce po wyruszeniu po przekroczeniu drogi do Brzózy, dochodzimy do Leśnej Barci, założonej przez Stowarzyszenie Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej, w ramach programu „Pszczoły wracają do lasu”. O tej porze roku, miejsce to otula cisza, jednak w sezonie letnim wiele tu się dzieje. Pszczelarze edukują turystów o roli pszczół w przyrodzie i przy okazji promują produkty pszczele. Przede wszystkim jednak pracują pszczoły. Nieco dalej przy leśnym parkingu, leśnicy ustawili kapliczkę, w formie krzyża z figurką Świętego Gwalberta. W 1951 roku pod opiekę Świętego, leśną brać oddał papież Pius XII.
Święty Jan Paweł II w lipcu 1987 roku w Dolomitach, podczas homilii wygłoszonej dla leśników w przypomniał postać Patrona. Powiedział „Za sprawą tajemniczego działania łaski dał heroiczne świadectwo cnoty przebaczenia i poświęcił się Bogu w życiu kontemplacyjnym, w zaciszu Vallombrosa, gdzie założył wspólnotę monastyczną benedyktynów. Papież mówił „Jak podają najdawniejsze świadectwa, Jan Gwalbert, wierny zawołaniu >Módl się i pracuj<, wraz ze swymi współbraćmi poświęcił się w leśnym zaciszu Apeninów Toskańskich modlitwie i sadzeniu lasów. Oddając się tej pracy uczniowie św. Jana Gwalberta poznawali prawa rządzące życiem i wzrostem lasu. W czasach, kiedy nie istniała jeszcze żadna norma dotycząca leśnictwa, zakonnicy z Vallombrosa, pracując cierpliwie i wytrwale, odnajdywali właściwe metody pomnażania leśnych bogactw” („L’Osservatore Romano” 8, 1987).
Św. Jan Gwalbert jest przedstawiany z księgą, a niekiedy z sadzonką drzewa liściastego w dłoni. Jego wspomnienie obchodzone jest 12 lipca.
Po kilku kilometrach drogi, można się zatrzymać aby odpocząć i pomedytować przy kapliczce Świętego Franciszka. To kolejny święty obok Gwalberta i Huberta, który towarzyszy leśnikom w ich pracy. Święty Biedaczyna z Asyżu, miłujący wszelkie stworzenia jest patron ekologów i przyrodników, W Liturgii Kościoła katolickiego, wspominamy go w 4 października. Przed wsią Stoki w lesie zwanym Kurnikiem, stoi specyficzna kapliczka „Stara sosna”, z obrazem Świętej Tekli i opisem historii tego miejsca. Święta Tekla, dziewica i męczennica, nawrócona i ochrzczona pomiędzy 45 a 49 roku, przez Świętego Pawła. Nawróciła się dzięki naukom św. Pawła Apostoła, ochrzczona prawdopodobnie między rokiem 45 a 49 rokiem. Została uczennicą Apostoła narodów, towarzysząc mu w podróżach apostolskich. Złożyła ślub czystości, mimo że rodzice nawet biciem i katowaniem próbowali zmusić ją do małżeństwa. W kościele zachodnim jej wspomnienia obchodzone jest 23 września.
Minąwszy to miejsce wkrótce dochodzimy do Stoków. Skręcamy w prawo a następnie po kilkuset metrach w lewo i idziemy mając po lewej zabudowania wsi a po prawej las ponad dwa kilometry i ponownie zanurzamy się w las, aby wyjść na skraju wsi Kieszki. Stąd skrajem lasu idziemy znów klika kilometrów do drogi Sandomierz – Warszawa . w oddali na lewo w pewnym fragmencie szlaku, widać wieże kościoła Świętego Mikołaja i Świętej Małgorzaty w Jedlni. Po dojściu do drogi Przechodzimy ja na wprost, przez wieś Kolonki po betonowych płytach idziemy, a z do skrętu drogi w lewo. My kierując się niemal prosto, z odchyleniem na prawo wchodzimy w las i idziemy w kierunku Zalewu Siczki, który obchodzimy od wschodniej strony i dochodzimy przez mostek na rzece Gzówce. Roztacza się piękny widok na zalew, Jedlnię-Letnisko i rezerwat przyrody Jedlnia, przez fragment którego przeszliśmy. Idąc ścieżką dla pieszych; i rowerzystów, skręcamy w ulicę w prawo za tablicę informacyjna z opisem kościoła w świętego Józefa albo w następna ulice. Obie one dochodzą do kościoła, jedna od wschodniej a druga od zachodniej jego strony.
Kościołowi w Jedlni-Letnisko, początek dała murowana kaplica, wybudowana w 1905 roku. W 1921 utworzono parafię pod wezwaniem Opieki Świętego Józefa. W związku z rozwojem miejscowości do kaplicy, w latach 1924-1927 dobudowano drewnianą nawę w stylu zakopiańskim.
Obecnie Jedlnia Letnisko ma około 4 tysięcy stałych mieszkańców i w sezonie letnim jest chętnie odwiedzana, szczególnie przez mieszkańców pobliskiego Radomia. Wójtem Gminy liczącej ponad 15 tysięcy mieszkańców jest Piotr Leśnowolski, któremu Zgromadzenie Ogólne naszej Konfraterni nadało Honorowy tytuł Przyjaciela Pielgrzymów Jakubowych.
Tekst i zdjęcia Beata i Marek Sokołowscy
Kapliczka Świętego Franciszka, przy Drodze Królewskiej (Starym Gościńcu)
Polana przy Kapliczce św. Franciszka Dąb Józef, zasadzony w 100-lecie Niepodległości
Kapliczka w Stokach
Zalew Siczki, Jedlnia-Letnisko
Kościół pw. Opieki Świętego Józefa Oznakowanie przy kościele w Jedlni-Letnisko