Proces dojrzewania zamysłu powstania Konfraterni, trwał dłuższy czas, niewątpliwie jednak to rok 2015 okazał się być początkiem Konfraterni. Założyciele wybrali władze, przyjęli zatwierdzony następnie przez Biskupa Polowego Statut Konfraterni. Potwierdzony został dekretem księdza Biskupa Polowego, kanoniczny status prywatnego stowarzyszenia wiernych. Podjęto działania zmierzające do zarejestrowania zawiązanego Stowarzyszenia w KRS-ie. Kontakty z tym słynnym organem trwały bardzo długo i miały różne zawirowania i perturbacje. Wszystkie te późniejsze formalizmy, patrząc z perspektywy czasu, nie miały już większego wpływu na merytoryczne działania Konfraterni. W tym roku 14 grudnia, w pięciolecie powstanie będziemy dziękować Bogu i ludziom, za to dzieło, któremu nakreślono wtedy tak śmiałe horyzonty.
W 2014 roku zaczęła działać nieformalna Grupa Inicjatywna mająca na celu powołanie bractwa św. Jakuba jako stowarzyszenia. Prace przygotowawcze trwały kilkanaście miesięcy, 14 grudnia 2015 roku odbyło się w Warszawie zebranie założycielskie, w którym uczestniczyło 31 osób. Podjęto uchwałę o założeniu stowarzyszenia pod nazwą Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Warszawie. Przyjęto Statut Konfraterni. Wybrano Kapitułę – Zarząd Stowarzyszenia w składzie: Jerzy G. Kazimierczak jako Senior Konfraterni – Prezes Zarządu Stowarzyszenia, Jerzy Pawlikowski jako Wice-senior, Wiesław Czajka jako Skarbnik, Beata Skwierczyńska-Mizerska jako Sekretarz, Łukasz Stefaniak i Robert Mikulski jako członkowie Kapituły. W skład Głównej Komisji Rewizyjnej weszli: Ryszard Bożek, Regina Madej-Janiszek i Elżbieta Chomicka. Wybrano Komitet Założycielski Stowarzyszenia, celem reprezentowania Konfraterni przed sądem rejestrowym, w składzie: Jerzy G. Kazimierczak, Jerzy Pawlikowski i Wiesław Czajka.
Konfraternia św. Jakuba postawiła sobie za cel:
– szerzenie kultu św. Apostoła Jakuba Starszego;
– wytyczanie, z uwzględnieniem przekazów historycznych, Dróg św. Jakuba w Polsce oraz sprawowanie opieki nad szlakami pątniczymi na terenie kraju;
– wspieranie i promowanie europejskich tradycji związanych z szerzeniem idei ruchu pielgrzymkowego pod wezwaniem św. Jakuba;
– wspomaganie i pobudzanie inicjatyw na rzecz ochrony zabytków, krajobrazu kulturowego
i przyrodniczego na polskich Drogach św. Jakuba;
– udzielanie pomocy i uczestnictwo we współpracy w odtwarzaniu wspólnego dziedzictwa kulturowego chrześcijańskiej Europy.
Konfraternia św. Jakuba odwołuje się do trzech tradycji, którymi są:
– tradycja ewangelizacyjna św. Apostoła Jakuba Starszego, któremu wsparcia udzieliła Madonna del Pilar;
– tradycja Zakonu św. Jakuba z Composteli, który powstał w 1170 roku w oparciu o bractwo rycerskie, które skupiało rycerzy broniących pątników zmierzających do grobu Apostoła w Composteli;
– tradycja pierwszego na ziemiach polskich Bractwa Najświętszego Serca Jezusa działającego od 1705 roku przy kościele oo. Pijarów pw. Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Warszawie (dziś katedra polowa Wojska Polskiego).
Założyciele Konfraterni przyjęli także ideowe przesłanie zawarte w Akcie Europejskim, który papież, dziś święty Jan Paweł II wygłosił 9 listopada 1982 roku w czasie IV Światowych Dni Młodzieży w Santiago de Compostela.
Patronką Konfraterni św. Jakuba jest Madonna del Pilar (Matka Boża na Kolumnie)
z sanktuarium Matki Bożej w Saragossie. Święta patronalne są obchodzone w dniach:
25 lipca (liturgiczne wspomnienie św. Jakuba) i 12 października (święto Madonny del Pilar) oraz 12 marca (święto katedry polowej Wojska Polskiego – rocznica konsekracji świątyni).
Matka Boża według tradycji objawiła się św. Jakubowi, na kolumnie niesionej przez aniołów. To wydarzenie upamiętnia sanktuarium Matki Bożej w Saragossie (Bazylika Nuestra Señora del Pilar).
Tak jak dla św. Jakuba Madonna del Pilar okazała się światłem nadziei, tak konfratrzy jakubowi, pragną by była i dla nich! Szczególnie o to prosimy w tym czasie dziękowania Bogu, za czas 5-leteniej działalności. Łaska Boża niech będzie z tymi wszystkimi, którzy idąc za przykładem świętych starają się spełniać jej wymogi. Polecając wszystkich Matce Bożej del Pilar i Świętemu Jakubowi, bedziemy 14 grudnia w czasie uroczystej Mszy świętej dziękować Bogu za łaski a ludziom za ich podjęcie i wierną realizację.
Tekst Ewa Wasiak oraz Łukasz Stefaniak i Marek Sokołowski. Zdjęcia Archiwum Ordynariatu Polowego