Droga pielgrzymów ze Świerży Górnych do wsi Przejazd, w głównej części prowadzi średniowiecznym Gościńcem Królewskim.
Królewski Gościniec to droga o długiej historii, za czasów Jagiellonów, stanowił część traktu prowadzącego z Krakowa do Wilna. W Świerżach Górnych prowadził do przeprawy na Wiśle. Obecnie jest tu przeprawa promowa pomiędzy Świerżami Górnymi a Antoniówką Świerżowską. Prom ten ma lokalne znaczenie gospodarcze i jest pewną atrakcją turystyczną. W związku z planami budowy mostu w Maciejowicach, najprawdopodobniej jednak w najbliższych latach zniknie ta promowa forma przeprawy.
Nasza droga jednak nie prowadzi do Wilna, lecz w drugą stronę, wszak do Krakowa idziemy. Kierujemy się więc w stronę kościoła Świętego Jakuba. Wychodząc z kościoła mamy do wyboru albo powrót do Węzła Szlaków, gościńcem królewskim i zielonym szlakiem rowerowym albo pójście niebieskim szlakiem rowerowym. Kierujemy się więc albo w stronę drewnianej zabytkowej dzwonnicy i skręcamy w lewo, w drogą asfaltową, którą doszliśmy do Świerży Górnych. My wybieramy wariant szlakiem niebieskim, po wyjściu z placu kościelnego idziemy na wprost, w kierunku południowozachodnim. Wykonując oznakowania Świętokrzyskiej Drogi Świętego Jakuba. Po kilku minutach dochodzimy do końca wsi i kierujemy się dalej prosto drogą przeciwpożarową nr 116. Mijamy przecinki przy liniach energetycznych i dochodzimy po około 2,0 km, do lokalnej drogi prowadzącej z Nowej Wsi. Skręcamy w prawo i po kilkuset metrach dochodzimy do drogi krajowej 79. Przechodzimy po pasach i idziemy na wprost dojazdem pożarowym nr 107. Po przejściu około kilometra przy rezerwacie Guść, skręcamy w lewo, (gdybyśmy poszli prosto doszlibyśmy do Węzła Szlaków). Skręcając za znakami Ś. D. św. Jakuba, skrócimy sobie drogi. Idziemy leśną drogą, po przejściu ponad 1,5 kilometra, dochodzimy do Gościńca Królewskiego. Skręcamy w lewo, za znakami zielonego szlaku rowerowego, a następnie niebieskiego szlaku rowerowego i niebieskiego szlaku pieszego. Cały ten odcinek znakujemy żółtymi strzałkami do węzła szklaków Zagożdżon,. Tu skręcamy w prawo i czerwonym szlakiem pieszym idziemy do wsi Przejazd.
Odcinek ten także w czasie dzisiejszego przejścia został oznakowany żółtymi strzałkami i emblematami Świętokrzyskiej Drogi Świętego Jakuba. Poprawione zostały także nieliczne oznaczenia sprzed niemal 5 lat.
Gościniec Królewski na odcinku przez Puszczę Kozienicką, to współcześnie dobrze utrzymana droga przeciwpożarowa, służąca leśnikom, turystom i pielgrzymom. We wrześniu 1939 roku poruszały się nim w kierunku Maciejowic, gdzie był most na Wiśle i inne przeprawy, w tym wpław; polskie odziały wojskowe, w tym szczególnie upamiętniony na tej drodze 31 Pułk Strzelców Kaniowskich.
Odcinek z Świerży Górnych do Przejazdu, liczący około 17 kilometrów na niemal całej długości prowadzi przez obszary leśne, utworzonego w 1983 roku Kozienickiego Parku Krajobrazowego.
Park krajobrazowy utworzono dla zachowania lokalnego krajobrazu przyrodniczego i geograficznego oraz ochrony znacznych obszarów naturalnych lasów Puszczy Kozienickiej. Ma powierzchnię 26233,83 ha. Jest tu wiele różnych form chronionej przyrody: bory jodłowe, grądy i bór mieszany wilgotny. W runie występują rośliny chronione takie jak: śnieżyczka przebiśnieg, wawrzynek wilczełyko, konwalia majowa, lilia złotogłów, a z rzadszych nie objętych ochroną – zdrojówka rutewkowata, zawilec gajowy, kokorycz pusta, pomocnik baldaszkowy, gruszyczka zielonawa. Odnotowano tu ponad 80 gatunków grzybów i wiele rzadkich porostów, m.in.: mąkla tarniowa, tarczownica bruzdkowana, tarczownica pęcherzykowata oraz chroniony granicznik płucnik.
Na terenie rezerwatu znajduje się pomnik przyrody Zygmunt August, dąb szypułkowy o pierśnicy 102 cm i wysokości 28 m, którego wiek szacuje się na 350 lat. W Parku występuje 200 gatunków ptaków, np. orlik krzykliwy, zimorodek, rybołów, batalion. Występują tu zwierzęta takie jak jeleń, łoś, dzik, bóbr. Swoje siedliska ma tu 16 gatunków nietoperzy.
Kozienicki Park Krajobrazowy wraz z otuliną położony jest w środkowo-południowej części województwa mazowieckiego, znajduje się na terenie 11 gmin: Garbatka-Letnisko, Głowaczów, Gózd, Jastrzębia, Jedlnia – Letnisko, Pionki, Policzna, Sieciechów, miast i gmin Kozienice oraz Zwoleń, a także miasta Pionki.