Zgromadzenie Ogólne Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego, odbyło się w dniu 12 października 2020 roku. Poprzedziła je wieczorna Msza święta, której przewodniczył ks. płk SG dr Zbigniew Kępa. Koncelebrował ks. kan. dr Jan Dohnalik. W homilii ksiądz prałat podkreślił, że 12 października jest dla katolików dniem szczególnym, jest to bowiem święto Madonny del Pilar – Matki Bożej na Kolumnie – która wraz ze św. Jakubem patronuje Hiszpanii i Portugalii. Matka Boża del Pilar jest także patronką Konfraterni Świętego Jakuba Apostoła przy Katedrze Polowej.
Święto jest bardzo uroczyście obchodzone na Półwyspie Pirenejskim, a także we wszystkich krajach języka i kultury hiszpańskiej. Według tradycji, św. Jakub głosił Słowo Boże w regionie dzisiejszej Saragossy, co jednak napotkało opór miejscowej ludności. Apostoł, zniechęcony nikłymi wynikami swojej misji (zdołał nawrócić tylko 8 osób) zamierzał powrócić do Jerozolimy. I wówczas, a było to w nocy 2 stycznia 40 r., na niebie pojawiła się zjawiskowa jasność i ukazali się aniołowie niosący kolumnę (pilar), na której stała Matka Boża. Aniołowie postawili kolumnę na ziemi, a Maryja przemówiła do św. Jakuba: Synu, to miejsce jest przeznaczone do oddawania Mi czci. Dzięki tobie na moją pamiątkę ma tu być wzniesiony kościół. Troszcz się o tę kolumnę, na której ja jestem, ponieważ mój Syn, a twój Mistrz, nakazał aniołom, aby przynieśli ją z nieba. Przy tej kolumnie postawisz ołtarz. W tym miejscu, przez moją modlitwę i wstawiennictwo, moc Najwyższego dokonywać będzie niezwykłych znaków i cudów, szczególnie dla tych, którzy będą Mnie wzywać w swoich potrzebach. Kolumna ta będzie stać tutaj aż do skończenia świata. W miejscu objawienia św. Jakub wybudował małą kaplicę, Santa Capilla, która obecnie znajduje się w środku wspaniałej barokowej katedry w Saragossie, będącej jednym z najcenniejszych i najsławniejszych miejsc kultu Maryi. W Świętej Kaplicy znajduje się kolumna wykonana z jaspisu, bez dekoracji, jedynie okryta srebrną blachą (wysokość 177 cm, średnica 24 cm). Stoi na niej mała figura Matki Bożej z Dzieciątkiem (wysokość 38 cm), wykonana z czarnego drewna, pochodząca z XVI w. Kolumna ta symbolizuje stałość wiary i wskazuje na sanktuarium, jako miejsce Bożego miłosierdzia. Tradycja mówi, że jest to kolumna, na której Matka Boża ukazała się św. Jakubowi.
Ks. Zbigniew Kępa mówił: „Święto Matki Bożej z Pilar ma bardzo bogatą, jedyną w swoim rodzaju oprawę. W Saragossie kwiatami przyniesionymi przez wiernych zdobi się 15-metrową kolumnę i płaszcz różany dla Matki Bożej. Na początku Mszy świętej miejscowy Klub Lotniczy zrzuca deszcz płatków różanych. To wszystko wyraża cześć dla Matki Bożej i przypomina, że jest Ona różą duchową. Maryja całym swoim duchem, całym swoim ciałem nakierowana jest na Boga. Żyje Bogiem. Oddycha Bogiem. Pragnie tylko tego, czego pragnie Bóg. Podczas Zwiastowania powiedziała: Niech mi się stanie według słowa Twego. A więc niech się stanie to, co Bóg zamierzył uczynić, w Niej i poprzez Nią. I była w tym konsekwentna. W spełnianiu woli Boga doszła aż do Golgoty. Wtedy stała się Matką nas wszystkich. Królową Apostołów i Wspomożeniem Wiernych. Matka Boża z Pilar jest patronką hiszpańskich sił wojskowych – warto to podkreślić w katedrze polowej. Jest także patronką bractw pielgrzymkowych św. Jakuba, a wśród nich Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy katedrze polowej Wojska Polskiego. Dlatego dziś na modlitwie spotykają się bracia i siostry z tej wspólnoty. Świętowanie jest skromne z powodu pandemii koronawirusa, ale modlitwa zanoszona przez tu obecnych i tych, którzy duchowo łączą się z nami, jest serdeczna.” Po Mszy świętej odbyło się Zgromadzenie Ogólne Konfraterni św. Jakuba, które prowadził Senior Konfraterni Marek Sokołowski. Protokółował Wicesenior Jerzy Pawlikowski. Przed rozpoczęciem obrad miała miejsce ceremonia wręczenia medali 4 członkom Konfraterni, wyróżnionym – na wniosek Seniora – przez Protektora Konfraterni ks. bp. gen. bryg. dr. Józefa GUZDKA. Wyróżnieni zostali: – medalem „W służbie Bogu i Ojczyźnie”: Jerzy Kazimierczak, Ryszard Bożek, Jerzy Pawlikowski – medalem „Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki”: Ewa Wasiak.
Senior Konfraterni uhonorował Odznaką „1920”, wydaną przez Narodowe Centrum Kultury z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, obecnych członków Konfraterni, którzy brali udział w uroczystościach rocznicowych: w Wólce Radzymińskiej 14 sierpnia 2020 r. – Marzena Feliksiak, Tomasz Feliksiak w Ossowie 15 sierpnia 2020 r. Pielgrzymi, którzy przybyli pieszo – Honorowy Senior Konfraterni Jerzy Grzegorz Kazimierczak, Senior Konfraterni Marek Sokołowski, Elżbieta Bartocha, Roman Chlebowski, Adam Jabłonka, Dorota Jasińska, Beata Mizerska, Marek Mikulski, Mirosława Kryszczuk, Beata Sokołowska, Jerzy Wróblewski Pielgrzymi, którzy przyjechali na rowerach – Marzena Feliksiak, Tomasz Feliksiak, Robert Franke, Dariusz Mańk, Robert Mikulski. W Radzyminie 15 sierpnia 2020 r. – Ewa Wasiak, w Radzyminie 16 sierpnia 2020 r. – Anna Przygoda-Golenia. Odznaką „1920” został uhonorowany także asystent kościelny Konfraterni św. Jakuba ks. płk SG dr Zbigniew Kępa.
Na Zgromadzeniu Ogólnym podjęto między innymi uchwały:
- W sprawie przyjęcia wzoru Orderu Rycerskiego Świętego Jakuba oraz Odznaki Konfraterni,
2. W sprawie nadania Orderu Rycerskiego Świętego Jakuba, w roku 2020: Protektorowi Konfraterni ks. bp. gen. bryg. dr. Józefowi Guzdkowi Honorowemu Seniorowi Konfraterni dr. Jerzemu Kazimierczakowi.
3. W sprawie nadania Orderu Rycerskiego Świętego Jakuba w roku 2021: asystentowi kościelnemu Konfraterni ks. płk. prałatowi dr. Zbigniewowi Kępie ppłk. w st. spocz. Ryszardowi Bożkowi, współzałożycielowi Konfraterni Ewie Wasiak współzałożycielce Konfraterni i Kronikarzowi Konfraterni.
4. W sprawie nadania godności Członka Honorowego: ks. kan. Ryszardowi Honkiszowi, proboszczowi Parafii św. Jakuba Apostoła w Więcławicach Starych dr. Franciszkowi Mrozowi, adiunktowi w Zakładzie Turystyki i Badań Regionalnych Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prezesowi Bractwa św. Jakuba w Więcławicach Starych płk. dr. Jackowi Macyszynowi, dyplomowanemu kustoszowi, kierownikowi Muzeum Ordynariatu Polowego
5. W sprawie nadania Tytułu Honorowego Przyjaciela Pielgrzymów Jakubowych: ks. ppłk. Mariuszowi Tołwińskiemu, proboszczowi Katedry Polowej pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Warszawie Piotrowi Leśnowolskiemu, wójtowi Gminy Jedlnia-Letnisko, i Marianowi Hawryszowi, działaczowi PTTK – za działania na rzecz wytyczania, oznaczania i promocji dróg Świętego Jakuba.
6. W sprawie upoważnienia Kapituły Konfraterni do zdalnego zwoływania posiedzeń i prowadzenia obrad. Senior Konfraterni Marek Sokołowski przedstawił dwie informacje: 1 – o działalności Kapituły Konfraterni w pierwszym półroczu 2020 r. 2 – na temat Roku Compostelańskiego 2021 i działaniach planowanych w związku z tym wydarzeniem. Protokół z obrad Zgromadzenia Ogólnego znajduje się w dokumentach Kapituły Konfraterni. Ks. por. Mateusz Korpak, wikariusz katedry polowej, poinformował zebranych o pielgrzymce drogami św. Jakuba z Warszawy do Wiednia, jaką odbył latem br. Relację z wędrówki przedstawi pielgrzymom Jakubowym na jednym z przyszłych spotkań Konfraterni. Na zakończenie zebrania miał miejsce sympatyczny akcent: Joasi Sowińskiej i Piotrowi Pabjankowi złożyliśmy najserdeczniejsze życzenia „szczęścia, szczęścia i jeszcze raz szczęścia na nowej drodze życia” – oczywiście, pod opieką św. Jakuba. To pierwsze „konfarteryjne” małżeństwo. Na zebraniu były zapewnione bezpieczne warunki uczestnictwa – dystans społeczny między uczestnikami wynosił wymagane 2 m, był udostępniony płyn dezynfekcyjny, uczestnicy spotkania mieli na twarzach maseczki ochronne. Ewa Wasiak Zdjęcia – ks. płk Zbigniew Kępa, Ewa Wasiak