8 września 2019 r. Konfraternia św. Jakuba rozpoczęła pielgrzymkę weekendową „Ze stolicy na Górę św. Jakuba”. Tak w średniowieczu zwana była Góra św. Anny. Zakończenie pielgrzymki planowane jest w czerwcu 2020 r. Jest pięć intencji tej pielgrzymki: o beatyfikację Stefana kard. Wyszyńskiego; o błogosławieństwo dla Ordynariatu Polowego w setną rocznicę jego ustanowienia; o błogosławieństwo dla Protektora Konfraterni św. Jakuba bp. polowego ks. gen. Józefa Guzdka i Opiekuna Duchowego Konfraterni ks. płk. Zbigniewa Kępy; o orędownictwo Boże dla członków Konfraterni św. Jakuba, zwłaszcza pielgrzymujących w danym dniu, oraz ich rodzin; w intencji zmarłych członków i przyjaciół Konfraterni. Konfratrzy, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć na drogę Jakubową, uczestniczą w pielgrzymce duchowej i w łączności z idącymi odmawiają w dniu pielgrzymki modlitwę różańcową w intencjach pielgrzymkowych oraz modlitwę o beatyfikację Stefana kard. Wyszyńskiego.
W niedzielę 22 września 2019 r. pielgrzymi z Konfraterni św. Jakuba (13 osób) kontynuowali swą pąć. Rannym pociągiem dotarli z Warszawy do Płochocina, skąd ruszyli w kierunku Sanktuarium Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki w Rokitnie k. Błonia. Droga wiodła doliną Utraty i Mrowny, gdzie na żyznych glebach dojrzewają warzywa okopowe. W Rokitnie pątnicy uczestniczyli w niedzielnej Mszy św., którą sprawował miejscowy proboszcz ks. Kazimierz Ambroziak FDP.
W średniowieczu w Rokitnie funkcjonowały dwie parafie. Dwa kościoły i dwie parafie obok siebie to rzecz niespotykana w ówczesnym Kościele polskim. Tłumaczyć ją można jedynie tym, że jedna parafia była grodzka (parafia św. Wojciecha), a druga wiejska (parafia św. Jakuba). Kościół św. Wojciecha, jako starszy należy odnieść do czasów organizowania życia kościelnego w tej części Mazowsza tj. do roku 1075 (początki archidiakonatu mazowieckiego). Parafia św. Wojciecha istniała do poł. XVII w. Od tego czasu praca duszpasterska skupia się w kościele Św. Jakuba, w którym znajduje się łaskami słynący obraz Najświętszej Maryi Panny ocalały z pożogi wojennej w 1915 roku, gdy kościół został zniszczony. W czerwcu 1966 r. przed tym obrazem modlił się ks. kardynał Stefan Wyszyński prosząc o błogosławieństwo na obchody milenijne. Pielgrzymował do tego miejsca jeszcze wiele razy i to on nazwał Matkę Bożą, przestawioną na obrazie, Wspomożycielką Prymasowską. Obecnie parafia w Rokitnie nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP; o dawnym patronie informują tablice w środku i a zewnątrz świątyni.
Z Rokitna Pielgrzymi Jakubowi przeszli do Błonia, gdzie krótko odpoczywali przy kościele św. Trójcy. Następnie przez Bieniewice, Bożą Wolę idąc w pełnym słońcu, pośród pól malowanych kwieciem rzepaku, w ostatni dzień lata A.D. 2019 dotarli do Niepokalanowa. Po krótkiej modlitwie w Bazylice Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask (kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP) udali się na pobliską stację kolejową, skąd powrócili do Warszawy.
Łukasz Stefaniak, Ewa Wasiak
fot. Ewa Wasiak