W Kalwarii Pacławskiej w niedzielę 12 maja 2019 roku, odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej i Alei Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich, dedykowanej 33 kapelanom Wojska Polskiego, którzy niezłomnie trwali z żołnierzami w doli i niedoli aż do męczeńskiej śmierci. Podobnie jak inni polscy oficerowie, zginęli od strzału w tył głowy, zmordowani w 1940 roku przez NKWD.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, w intencji: pomordowanych kapelanów katyńskich i funkcjonariuszy oraz pracowników Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Liturgii przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Wśród koncelebrujących kapłanów był zwierzchnik kościoła grekokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz, a także kapłani Ordynariatu Polowego z ks. prałatem płk. SG Zbigniewem Kępą, reprezentującym Biskupa Polowego.
W wygłoszonej homilii arcybiskup Szal odnosząc się do słów Ewangelii wg św. Jana z liturgii Niedzieli Dobrego Pasterza, wskazywał na atrybuty Dobrego Pasterza, który pokazuje drogę i chroni przed złem. Metropolita przemyski powiedział, że upamiętniani kapelani, naśladowali drogę, jaką pokazał im Chrystus. Mówił „Oni, odczytując swoje powołanie, towarzyszyli żołnierzom w chwilach bardzo radosnych, ale też w chwilach bardzo trudnych. Po ludzku sądząc marnowali swoje życie, nawet nie mają własnych grobów.”.
Arcybiskup Adam przypominając wkład tych kapelanów, w służbę dla żołnierzy, imiennie wymienił trzech duchownych, pochodzących z Podkarpacia. Zamordowani kapelani wojska polskiego – mówił są także wzorem do naśladowania przez współczesnych duchownych.
Na zakończenie Eucharystii zostały wręczone medale zasłużonym osobom i instytucjom. Medalem 100–lecia Odzyskania Niepodległości zostali odznaczeni: abp Adam Szal, abp Eugeniusz Popowicz, o. Marian Gołąb, ks. płk Zbigniew Kępa, o. Krzysztof Hura. Medalem Stulecia Ustanowienia Biskupstwa Polowego – płk SG Robert Rogoz, płk SG Robert Kielar, ppłk SG Wiesław Czajkowski, mjr SG Jacek Rzepa, kpt. SG Bartłomiej Galanty. Medalem w Służbie Bogu i Ojczyźnie – Klasztor Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Leśnicy z Podkarpacia, Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, IPN Oddział w Rzeszowie, Jan Niwa, Marian Szpunar.
We Mszy świętej uczestniczyli marszałek Sejmu Marek Kuchciński, samorządowcy, przedstawiciele Wojska Polskiego, harcerzy, konfratrzy z Konfraterni Świętego Jakuba Apostoła przy katedrze Polowej Wojska Polskiego, którzy przybyli na uroczystość w pieszej pielgrzymce z Przemyśla, leśnicy oraz inni liczni przedstawiciele innych instytucji i organizacji.
Druga cześć uroczystości miała miejsce w pobliżu Kaplicy Ukrzyżowania, na kalwaryjskiej Golgocie, gdzie miała miejsce podniosła uroczystość otwarcia i poświecenia Alei Kapelanów Wojska Polskiego. Wśród nich 26 kapelanów rzymsko-katolickich, 1 greko-katolicki, 3 prawosławnych, 1 wyznania ewangelicko-augsburskiego, 1 wyznania ewangelicko-reformowanego i 1 kapelan wyznania mojżeszowego.
Inicjatorami upamiętnienia Kapelanów Katyńskich było Stowarzyszenie pamięć Kapelanów Katyńskich i Klasztor Ojców Franciszkanów z Kalwarii Pacławskiej.
Kalwaria Pacławska to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce, określanych również Jerozolimą Wschodu. Założona w XVII w. przez wojewodę podolskiego, kasztelana krakowskiego Andrzeja Maksymiliana Fredro. Cudowny obraz Matki Bożej z Kamieńca Podolskiego, po roku 1672 został przewieziony do Kalwarii Pacławskiej. Modlili się przed nim m.in.: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski, a także wiele lat później święty Jan Paweł II.
Tekst Marek Sokołowski, zdjęcia Beata i Marek Sokołowscy