Menu
santiago.org.pl
  • Ogłoszenia bieżące
  • Kontakt
  • Patroni
    • Matka Boża z Pilar
    • Św. Jakub
  • Camino
    • Drogi w Polsce
    • Drogi pod opieką konfraterni
    • Przewodniki po drogach
    • Przyjaciele Camino
  • O nas
    • Konfraternia
    • Członkowie konfraterni
    • Statut
    • Reguła duchowa
    • Publikacje
    • Wywiady w radio
    • Dołącz do nas!
  • Dotacje
    • Pieszy rajd pamięci
    • Camino Droga Spotkania
  • Strona archiwalna
santiago.org.pl

Msza święta w intencji Kapelanów Katyńskich oraz Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej

Napisano dnia 12 maja 201916 czerwca 2022

W Kalwarii Pacławskiej w niedzielę 12 maja 2019 roku, odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej i Alei Dębów Pamięci Kapelanów Katyńskich, dedykowanej 33 kapelanom Wojska Polskiego, którzy niezłomnie trwali z żołnierzami w doli i niedoli aż do męczeńskiej śmierci. Podobnie jak inni polscy oficerowie, zginęli od strzału w tył głowy, zmordowani w 1940 roku przez NKWD.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, w intencji: pomordowanych kapelanów katyńskich i funkcjonariuszy oraz pracowników Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Liturgii przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Wśród koncelebrujących kapłanów był zwierzchnik kościoła grekokatolickiego abp Eugeniusz Popowicz, a także kapłani Ordynariatu Polowego z ks. prałatem płk. SG Zbigniewem Kępą, reprezentującym Biskupa Polowego.

W wygłoszonej homilii arcybiskup Szal odnosząc się do słów Ewangelii wg św. Jana z liturgii Niedzieli Dobrego Pasterza, wskazywał na atrybuty Dobrego Pasterza, który pokazuje drogę i chroni przed złem. Metropolita przemyski powiedział, że upamiętniani kapelani, naśladowali drogę, jaką pokazał im Chrystus. Mówił „Oni, odczytując swoje powołanie, towarzyszyli żołnierzom w chwilach bardzo radosnych, ale też w chwilach bardzo trudnych. Po ludzku sądząc marnowali swoje życie, nawet nie mają własnych grobów.”.

Arcybiskup Adam przypominając wkład tych kapelanów, w służbę dla żołnierzy, imiennie wymienił trzech duchownych, pochodzących z Podkarpacia. Zamordowani kapelani wojska polskiego – mówił są także wzorem do naśladowania przez współczesnych duchownych.

Na zakończenie Eucharystii zostały wręczone medale zasłużonym osobom i instytucjom. Medalem 100–lecia Odzyskania Niepodległości zostali odznaczeni: abp Adam Szal, abp Eugeniusz Popowicz, o. Marian Gołąb, ks. płk Zbigniew Kępa, o. Krzysztof Hura. Medalem Stulecia Ustanowienia Biskupstwa Polowego – płk SG Robert Rogoz, płk SG Robert Kielar, ppłk SG Wiesław Czajkowski, mjr SG Jacek Rzepa, kpt. SG Bartłomiej Galanty. Medalem w Służbie Bogu i Ojczyźnie – Klasztor Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, Leśnicy z Podkarpacia, Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, IPN Oddział w Rzeszowie, Jan Niwa, Marian Szpunar.

We Mszy świętej uczestniczyli marszałek Sejmu Marek Kuchciński, samorządowcy, przedstawiciele Wojska Polskiego, harcerzy, konfratrzy z Konfraterni Świętego Jakuba Apostoła przy katedrze Polowej Wojska Polskiego, którzy przybyli na uroczystość w pieszej pielgrzymce z Przemyśla, leśnicy oraz inni liczni przedstawiciele innych instytucji i organizacji.

Druga cześć uroczystości miała miejsce w pobliżu Kaplicy Ukrzyżowania, na kalwaryjskiej Golgocie, gdzie miała miejsce podniosła uroczystość otwarcia i poświecenia  Alei Kapelanów Wojska Polskiego.  Wśród nich 26 kapelanów rzymsko-katolickich, 1 greko-katolicki, 3 prawosławnych, 1 wyznania ewangelicko-augsburskiego, 1 wyznania ewangelicko-reformowanego i 1 kapelan wyznania mojżeszowego.

Inicjatorami upamiętnienia Kapelanów Katyńskich było Stowarzyszenie pamięć Kapelanów Katyńskich i Klasztor Ojców Franciszkanów z Kalwarii Pacławskiej.

Kalwaria Pacławska to jedno z najbardziej znanych miejsc kultu w Polsce, określanych również Jerozolimą Wschodu. Założona w XVII w. przez wojewodę podolskiego, kasztelana krakowskiego Andrzeja Maksymiliana Fredro. Cudowny obraz Matki Bożej z Kamieńca Podolskiego, po roku 1672 został przewieziony do Kalwarii Pacławskiej. Modlili się przed nim m.in.: Jan Kazimierz i Jan III Sobieski, a także wiele lat później święty Jan Paweł II.

Tekst Marek Sokołowski, zdjęcia Beata i Marek Sokołowscy

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego p.w.  Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ostatnie wpisy

  • Indywidualna majowa pielgrzymka do kościoła św. Jakuba na Tarchominie
  • Pielgrzymka Konfraterni z Warszawy do Szczyrku – etap Szydłowiec–Wąchock–Bodzentyn
  • Kazanie z okazji odsłonięcia wystawy nt. Kapelanów Katyńskich w Opactwie Cystersów, na zakończenie Rajdu Ścieżką Powstańców 1863 Szydłowiec – Wąchock
  • Majowe Spotkanie Konfraterni
  • Uroczysta Msza św. z okazji uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Jesteśmy też na Facebooku

  • facebook

Archiwum. Szukaj wpisów wg daty publikacji

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
©2026 santiago.org.pl | Powered by SuperbThemes & WordPress