8 maja br. odbyło się comiesięczne spotkanie Konfraterni św. Jakuba. W tym dniu miała miejsce uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Święto głównego patrona Polski. Eucharystię sprawował ks. płk SG dr Zbigniew Kępa w koncelebrze z ks. kpt. dr. Rafałem Kanieckim, kanclerzem kurii biskupiej Ordynariatu Polowego oraz Łukaszem Węglowskim W posłudze ołtarza uczestniczyli członkowie Konfraterni: Aldona Sas czytała fragment Dziejów Apostolskich: „ Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne” (Dz 20,17-18a.28-32.36). Piotr Michalak czytał wyjątek z Listu św. Pawła do Rzymian: „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” (Rz 8, 31-39). Ewa Wasiak czytała modlitwę powszechną, którą wierni modlili się za papieża Franciszka, biskupów i kapłanów, za Ojczyznę, o pokój na Ukrainie i w innych zapalnych miejscach świata.
Homilię pełna refleksji i rozważania Słowa Bożego z perykopy ewangelicznej na uroczystość Św. Stanisława, wygłosił płk SG ks. Zbigniew Kępa.
Po Mszy świętej członkowie Konfraterni zgromadzili się na dziedzińcu katedry polowej, gdzie ks. Zbigniew udzielił im błogosławieństwa na pielgrzymowanie szlakami Jakubowymi w nadchodzących miesiącach letnich. Wszyscy odmówili modlitwę pątniczą i zostali pokropieni wodą święconą „na świeżym powietrzu takim, jakim oddychacie w czasie pielgrzymek”, dodał żartobliwie kapelan Konfraterni.
Na spotkaniu w sali konferencyjnej, Senior Konfraterni Marek Sokołowski dokonał podsumowania pielgrzymki Do św. Józefa po drogach św. Jakuba w intencji upamiętnienia męczeństwa Kapelanów Katyńskich. Następnie omówił planowany na 27 maja br. Rajd Drogą św. Jakuba- Ścieżką Powstańców 1863 roku z Szydłowca do Wąchocka, w celu upamiętnienia powstańczego oddziału Żandarmerii Narodowej, w 160 rocznicę jego bitwy z dragonami rosyjskimi w Szydłowcu. Inicjatywa uzyskała dofinasowanie w konkursie „Wdzięczni Bohaterom – Powstańcom Styczniowym”, ogłoszonym przez MON z okazji 160 rocznicy powstania styczniowego. Senior zachęcał do udziału w Rajdzie, który dla członków Konfraterni będzie miał też walor pielgrzymkowy, gdyż przy okazji planowane jest nawiedzenie Bazyliki pw. Trójcy Świętej i Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Łysej Górze.
Jerzy G. Kazimierczak podsumował udział Konfraterni w Targach Wydawców Katolickich. Ks. Zbigniew Kępa poinformował o wyróżnieniu, jakie w kategorii „Historia” otrzymała na Targach publikacja Zawołania, herby, pastorały i odznaczenia biskupów polowych 1919-2022, Nasze Dziedzictwo, Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej BIBLOS, 2022, której jest autorem. Marek Mikulski poinformował, że odświeżył znakowanie Drogi św. Jakuba Cudu nad Wisłą, od Radzymina do Ossowa. Senior Konfraterni przypomniał o Drodze Podlaskiej, którą oznakowała pątnicza rodzina: Agata, Piotr i Jan Paweł Szarko. Senior podziękował czworgu konfratrom za trud włożony w etykietowanie dróg Jakubowych.
We Mszy świętej oraz w spotkaniu, które było okazją do dyskusji i dialogu, uczestniczyło 26 członków Konfraterni św. Jakuba: Elżbieta Bartocha, Elżbieta Chomicka, Alicja Czańka, Małgorzata Dzwonkowska, Zofia Gołacka, Teresa Grzesiuk, Szczepan Grzesiuk, Adam Jabłonka, Jerzy G. Kazimierczak, Piotr Michalak, Alicja Mikulska, Marek Mikulski, Anna Przygoda-Golenia, Aldona Sas, Beata Sokołowska, Marek Sokołowski, Agata Szaro, Jan Paweł Szarko, Piotr Szarko, Tadeusz Strumiłło, Jolanta Szczerek, Ewa Wasiak, Jerzy Wróblewski, Dorota Zaleska, Elzbieta Pawlikowska, Jerzy Pawlikowski oraz ks. płk SG dr Zbigniew Kępa i pątniczka z grona sympatyków Konfraterni św. Jakuba. Delegacja Konfraterni złożyła imieninowe życzenia s. Stanisławie Mucha SAC, która od wielu lat ofiarnie służy wspólnocie katedralnej jako zakrystianka.
Tekst – Ewa Wasiak
Zdjęcia – ks. płk SG dr Zbigniew Kępa, Marek Sokołowski, Jolanta Szczerek