25 stycznia nasza Konfraternia ma dwóch patronów. W tym dniu bowiem wspominamy najważniejsze wydarzenie w życiu św. Pawła Apostoła – jego nawrócenie i pielgrzymujemy do kościoła św. Jakuba Apostoła, gdyż jest to 25-ty dzień miesiąca i mimo, że Rok Święty Jakubowy zakończył się 31 grudnia 2022 roku, chcemy kontynuować comiesięczną pielgrzymkę do świątyni naszego patrona.
Paweł z Tarsu, był gorliwym faryzeuszem, dbał o czystość religii, a naukę Jezusa z Nazaretu uważał za odstępstwo od prawdziwej wiary żydowskiej. Dlatego z wielką zawziętością, a nawet nienawiścią występował przeciwko chrześcijanom. W drodze do Damaszku, dokąd zmierzał wraz z kilkoma faryzeuszami, aby pojmać chrześcijan, doprowadzić ich do Jerozolimy i postawić przed sądem arcykapłana, dokonało się nawrócenie Szawła. Objawił mu się Chrystus. Poraził go światłem, zrzucił z konia na ziemię i powołał, aby został Jego uczniem. Szaweł utracił wzrok na trzy dni, by w tym czasie jego umysł i serce zostały oświecone wiarą. Rozpoznał w Jezusie jedynego Zbawiciela i Pana. Przejrzał i zrozumiał, że Jezus jest Mesjaszem obiecanym przez proroków Starego Testamentu. Uwierzył, że Jezus jest Synem Bożym, który przyszedł na ziemię, aby zbawić każdego człowieka. Na drodze do Damaszku Szaweł osobiście spotkał Jezusa, ale nie z własnej inicjatywy, to Jezus pozwolił, aby Szaweł mógł go spotkać. Od tego spotkania życie Szawła całkowicie przemieniło się. W tym momencie umarł Szaweł, a narodził się do życia Paweł.
Jakie jest przesłanie dzisiejszego święta dla nas?
Niejednokrotnie nasza postawa życiowa może być podobna do tej, jaką zajmował Szaweł przed swoim nawróceniem, gdy uważał się za oświeconego i sprawiedliwego, żył swoim życiem, nie zważając na nauczanie Jezusa Chrystusa. Wielu ludzi żyje dzisiaj podobnie. Opierając się wyłącznie na swoich przekonaniach i opiniach skutecznie izolują się od nauki Jezusa.
Tajemnicze nawrócenie Pawła przypomina nam, że Chrystus szuka nas i pragnie, abyśmy zrezygnowali z własnych zabezpieczeń i pozwolili się całkowicie poprowadzić Bogu. Każdy z nas może, a nawet powinien odszukać w swoim życiu podobną chwilę nawrócenia, kiedy Bóg był dla nas tak wyraźny i oczywisty, że poszliśmy za Nim.
Szaweł wiele słyszał o Jezusie i Jego nauce, ale im więcej słyszał, z tym większą nienawiścią występował przeciw uczniom Jezusa. Został uleczony z nienawiści dopiero wtedy, gdy osobiście spotkał Chrystusa. Miłość Boża, którą objawia nam Jezus jest lekarstwem na wszelką nienawiść i zatwardziałość serca. Dzisiejsze święto jest dla nas zaproszeniem, abyśmy pozwolili, by Bóg całkowicie nas ogarnął; abyśmy nie bali się zawierzyć całe nasze życie Jezusowi i otworzyć się na przyjęcie uprzedzającego daru zbawienia. 1.[1][2]
W kościele św. Jakuba Apostoła na Tarchominie Mszy św. przewodniczył ks. Andrzej Zieliński, proboszcz parafii, w koncelebrze z ks. Mariuszem Stanaszkiem. Eucharystię rozpoczęła Litania do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na zakończenie została odmówiona modlitwa do św. Jakuba. [3] Wśród wiernych obecni byli członkowie Konfraterni św. Jakuba: Zofia Gołacka, Jan Gołacki, Alicja Mikulska, Marek Mikulski, Ewa Wasiak, Dorota Zaleska.
Tekst i zdjęcia – Ewa Wasiak
1. Por. Paweł Drobot CSsR, Nawrócenie św. Pawła, http://www.slowo.redemptor.pl/pl/1204/7509/nawrocenie-sw-pawla-apostola-–-swieto.html