W Warszawie 2 października br. zakończyły się Targi Wydawców Katolickich, często nazywane świętem książki katolickiej.
W tegorocznej edycji targów wzięło udział blisko 140 wystawców. Swoją ofertę zaprezentowały wydawnictwa i oficyny wydawnicze religijne i świeckie, stowarzyszenia branżowe oraz organizacje rządowe i pozarządowe, a także wydawcy zagraniczni – z Białorusi, Ukrainy i Watykanu.
Prestiżowe nagrody i wyróżnienia Stowarzyszenia Wydawców Katolickich zostały wręczone w przeddzień zakończenia targów w katedrze polowej Wojska Polskiego. Zebranych powitał ks. ppłk Sebastian Piekarski, proboszcz świątyni. „Gromadzi nas w sobotni wieczór bardzo ważna w przestrzeni życia kultury chrześcijańskiej
w Polsce uroczystość, związana z wręczeniem nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks, która została przyznana po raz pierwszy 25 lat temu. Ten srebrny jubileusz zobowiązuje nas wszystkich do coraz gorliwszej misji, jaką jest głoszenie Chrystusa. Feniks w tradycji starochrześcijańskiej był symbolem zmartwychwstałego Chrystusa. Dziś ma przypominać wydawcom katolickim o ich misji.”
Nagrodą główną, jaką jest Złoty Feniks 2022 został uhonorowany biblista ks. prof. Roman Bartnicki. Wręczono też 9 Feniksów Specjalnych oraz 24 nagrody i 45 wyróżnień w 19 kategoriach.
Nagrodę w kategorii „Tłumacz” otrzymała publikacja „Księga Dwunastu (Prorocy mniejsi)”, przekład i wstępy: ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski, Oficyna Wydawnicza Vocatio. Ks. prof. W. Chrostowski jest autorem licznych prac z zakresu biblistyki, wśród których jest esej o św. Jakubie Starszym.[1]
Na rozdaniu Feniksów obecne były siostry z Konfraterni św. Jakuba – Aldona Sas i Ewa Wasiak.
Udział Konfraterni w XXVII Targach Wydawców Katolickich był jedną z form szerzenia kultu św. Jakuba. Pątnicy – zarówno ci, którzy od dawna pielgrzymują Drogami św. Jakuba, jak i ci, którzy wybierają się na szlaki Jakubowe – zaopatrzyli się na naszym stoisku w literaturę przedmiotu: przewodniki dla pielgrzymów, monografie, wspomnienia z pątniczych wędrówek oraz w symboliczne muszle. Konfratrzy sprzedali ok. 70 wystawionych pozycji.
Stoisko Konfraterni św. Jakuba obsługiwali: Krystyna Ciesielska, Małgorzata Dzwonkowska, Adam Jabłonka, Jerzy Grzegorz Kazimierczak, Aldona Sas, Tadeusz Strumiłło, Piotr Szarko, Jan Paweł Szarko, Ewa Wasiak, Jerzy Wróblewski, Dorota Zaleska.
Tekst i zdjęcia – Ewa Wasiak
[1] http://www.bp.ecclesia.org.pl/swiety.jakub.html (domena publiczna)