W dn. 14-15 maja br. w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie odbyło się I Ogólnopolskie Forum Bractw i Konfraterni. Celem spotkania było wzajemne poznanie, wymiana doświadczeń, ożywienie działalności bractw oraz przygotowanie do III Ogólnoeuropejskiego Forum, które odbędzie się w 1 października br. w Nicei (Francja). W pierwszej części spotkania dr hab. Marcin Jewdakimow oraz ks. dr Mariusz Marszałek SAC przeprowadzili warsztaty interaktywne mające na celu prezentację poszczególnych bractw oraz konfraterni, a także wydobycie głównych problemów, z jakimi borykają się w realizacji swojej misji w Kościele lokalnym ich członkowie. Wśród głównych trudności należy wymienić: brak formacji liderów świeckich, brak moderatorów, nikłe zainteresowanie działalnością bractw ze strony proboszczów oraz nie docenianie ich potencjału w dziele nowej ewangelizacji. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać dwóch referatów. Pierwszy z nich pt. „Lider świecki w Kościele” wygłosił prof. dr hab. Aleksander Bańka. Z kolei dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, ks. dr Wojciech Sadłoń SAC, miał wystąpienie zatytułowane „Bractwa w kontekście współczesnych znaków czasu”.
Zasadniczym punktem dwudniowego spotkania była codzienna Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu oraz uczestnictwo w Apelu Jasnogórskim. W niedzielę celebrze Mszy świętej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. abp. Adrian Józef Galbas SAC. Eucharystię poprzedziło wprowadzenie i relikwii świętego Karola de Foucauld, który odważył się zamieszkać samotnie na pustyni wśród koczowników muzułmańskich, dzieląc się darem samotnej modlitwy, bezinteresownej przyjaźni i Jezusowym pokojem. Zginął z rąk 1 grudnia w 1916 roku, podczas wojny pomiędzy miejscowymi plemionami. W kazaniu ks. Arcybiskup mówił miedzy innymi w nawiązaniu do perykopy z dziejów Apostolskich (Dz. 14, 21b-28) opisującej powrót Pawła i Barnaby z misji ewangelizacyjnej, że bractwa i wspólnoty mają być środowiskiem miłości prostej, zwyczajnej, takiej codziennej, która jest zainteresowaniem tym „co się z tobą dzieje” tym, „co Bóg zdziałał przez ciebie”.
Spotkanie zakończyło się dzieleniem przemyśleniami oraz wypracowaniem planu działań. Dzięki włączeniu się w inicjatywę Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, planowane jest przeprowadzenie dokumentacji istniejących w Polsce bractw i konfraterni oraz większe zaangażowanie w przygotowania do III Ogólnoeuropejskiego Forum Bractw i Fraterni w Nicei. W spotkaniu obok innych bractw, aktywnie uczestniczyli przedstawiciele Konfraterni Świętego Jakuba przy katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
Fot. Marek Sokołowski