W Centrum Konferencyjnym przy katedrze polowej w Warszawie, 15 grudnia odbyło się spotkanie promujące Warszawską Drogę. św. Jakuba i nowy przewodnik „Warszawska Droga Świętego Jakuba”, opracowany dla pielgrzymów i turystów, wydany w ramach zadania Camino – Droga Spotkania, realizowanego dzięki dofinasowaniu jakie Konfraternia otrzymała z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO na lata 2021-2030.
Licznie przybyli członkowie Konfraterni i sympatycy Camino de Santiago, w tym biskup polowy Wiesław Lechowicz, zebrali się przy pięknie udekorowanym stole, na którym figurka Dzieciątka Jezus w żłóbku była znakiem zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Na rozpoczęcie spotkania kapelan Konfraterni ks. płk Zbigniew Kępa, odczytał fragment Ewangelii według św. Łukasza (Łk 2,8-20). Następnie bp Wiesław Lechowicz, Protektor Konfraterni, pobłogosławił świąteczny stół i opłatki, którymi jak powiedział zwyczajem ojców naszych się dzielimy. Przekazał zgromadzonym słowa życzeń: Świąt Bożego Narodzenia, przeżywanych z wiarą, bowiem bez niej – mówił, święta są puste, bo wymiar tylko i wyłącznie horyzontalny, wspólnotowy, społeczny związany z tradycjami i kulturą nie zaspokaja ostatecznie tego pragnienia i tej tęsknoty, którą mamy dzięki łasce Bożej. Biskup polowy życzył obecnym również Świąt przeżywanych z miłością, z otwartością życzliwością do ludzi; z nadzieją, na lepszy rok, na polepszenie sytuacji rodzinnej, narodowej i międzynarodowej, na zatrzymanie konfliktów i wojen.
Video: https://www.facebook.com/sw.Jakub.Ap/videos/606627141893082?locale=pl_PL
Biskup Lechowicz powitał wszytkach w tym przybyłych z daleka, Ewie Wasiak, kronikarzowi Konfraterni, z okazji zbliżających się Imienin przekazał życzenia i otrzymaną w świątyni wiązankę kwiatów. Podziękował przy tym wszystkim za liczną obecność na przedświątecznym spotkaniu i przekazał zaproszenie do częstszych odwiedzin.
Po połamaniu się opłatkiem i serdecznych rozmowach Senior Konfraterni Marek Sokołowski wręczył dyplomy z podziękowaniami wolontariuszom i osobom szczególnie zaangażowanym w realizacje celów statutowych Konfraterni. Podziękowania, za wspieranie i promocję europejskich tradycji związanych z szerzeniem idei ruchu pielgrzymkowego i za odnawianie i utrzymanie infrastruktury Warszawskiej Drogi św. Jakuba w ramach zadania Camino Droga Spotkania, otrzymali: ks. płk Zbigniew Kępa, Jerzy Kazimierczak, Piotr Szarko, Beata Sokołowska, Łukasz Stefaniak, Anna Przygoda Golenia, Jolanta Szczerek, Agata Sawera – Szarko, Jan Szarko. W imieniu wyróżnionych głos zabrał ks. płk Zbigniew Kepa, kapelan Konfraterni. Video: https://www.facebook.com/sw.Jakub.Ap/videos/1008346904386913?locale=pl_PL
Dwudziestu dziewięciu osobom, które w latach 2023 – 2024 roku przeszły co najmniej 100 km Warszawską Drogą św. Jakuba, Kapitula Konfraterni przyznała stosowny certyfikat. Otrzymali go: Marek Mikulski, Jerzy Kazimierczak, Paweł Szczerek, Beata Sokołowska, Marek Sokołowski, Piotr Szarko, Dorota Zalewska, Łukasz Stefaniak, Adam Jabłonka, ks. Zbigniew Kępa, Jolanta Szczerek, Teresa Przybył, Barbara Chojnowska, Tadeusz Strumiłło, Jerzy Wróblewski, Jan Szarko, Aldona Sas, Alicja Klimkiewicz, Anna Przygoda-Golenia, Anastazja Kamionka, Dawid Kamionka, Dariusz Mańk, Alicja Mikulska, Elżbieta Oziębło, Małgorzata Bartosiewicz, Ewa Wasiak, Robert Mikulski i Alicja Czańka.
Osobom zasłużonym dla ruchu caminowego: Danucie Jabłonka i Zdzisławowi Nowakowskiemu, Senior wręczył przyznane przez Zgromadzenie Ogólne Konfraterni Tytuły Honorowe „Przyjaciel Pielgrzymów Jakubowych”. W imieniu pana Z. Nowakowskiego, stosowny patent odebrała Anna Przygoda – Golenia.
Na spotkaniu związanym z promocją Warszawskiej Drogi św. Jakuba, przedstawiona została multimedialna prezentacja z prac prowadzonych w ramach projektu, w ramach którego członkowie Konfraterni i wolontariusze ustawili znaczniki – słupki jakubowe, tablice informacyjne na Warszawskiej Drodze św. Jakuba, w Stanowiskach, Dąbrowie Zielonej i Częstochowie. Zamontowano także 14 kierunkowskazów i skrzynkę na pieczątkę i materiały informacyjne – było to możliwe dzięki dotacji, jaką Konfraternia otrzymała z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO na lata 2021-2030, zadanie: „Camino – Droga Spotkania”.
Na spotkaniu została zaprezentowana publikacja: Warszawska Droga Świętego Jakuba. Przewodnik dla Pielgrzymów i Turystów i ulotka propagująca Drogę – Warszawa – Piotrków Trybunalski – Częstochowa. Nowy przewodnik zawierający opisy przygotowane przez Jerzego Kazimierczak i niezbędne w każdej wędrówce mapy, które opracował Piotr Szarko, powstał dzięki redakcyjnej pracy Beaty Sokołowskiej i mozolnej wielomiesięcznej pracy zespołu złożonego z członków i sympatyków Konfraterni. Informacje do opisu i zdjęcia zebrane zostały w czasie pieszego przejścia całej drogi. Opracowane zostały także nowe mapy. W etapowych przejściach związanych z poprawą znakowania i promocją Drogi uczestniczyło łącznie 47 osób.
O przewodniku opowiedział autor tekstu Jerzy Grzegorz Kazimierczak – Honorowy Senior Konfraterni. „Przewodnik Warszawska Droga Świętego Jakuba. Warszawa – Piotrków Trybunalski – Częstochowa”, wydany przez Konfraternie jest bardzo przyjazny dla pielgrzyma i turysty ze względu na bogactwo informacji zawarte w atrakcyjnym dla wędrowca formacie, przez co jest wygodny w użyciu– bez trudu mieści się w kieszeni kurtki czy plecaka. Uczestnicy spotkania wyrażali radość z jego publikacji. Wielu pielgrzymów na pewno z niego skorzysta, zwłaszcza, że jest bardzo wygodny w użyciu. Długość Warszawskiej Drogi św. Jakuba, od bazyliki archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie do Jasnej Góry w Częstochowie, wynosi 383,5 km.
Promocję Warszawskiej Drogi i prezentację Przewodnika, którego bezpłatny egzemplarz otrzymało ponad 70 osób, zakończyły życzenia, które złożyli wszystkim obecnym na spotkaniu: kapelan Konfraterni ks. płk Zbigniew Kępa i senior Konfraterni Marek Sokołowski.
Świąteczne spotkanie było doskonałą okazją do dzielenia się przeżyciami i wspomnieniami z dróg caminowych: polskich i europejskich, czasem integracji, tym bardziej, że w spotkaniu brali udział pielgrzymi z różnych stron Polski.
Świąteczną atmosferę spotkania dopełniały kolędy, śpiewane chóralnie, a także solo. Aldona Sas grała na mandolinie „Lulajże Jezuniu” i „Przybieżeli do Betlejem pasterze”. Ryszard Gniazdowski zaśpiewał solo mało znaną kolędę „Wigilia w stepie”, napisaną w Kazachstanie przez nieznaną Polkę; niewykluczone, że w czasie zesłania w okresie II wojny światowej.
Wystawa „Boże Narodzenie w malarstwie polskim”, na której są obrazy Jacka Macyszyna, Członka Honorowego Konfraterni św. Jakuba, tworzyła malarską oprawę naszego spotkania, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Byli z nami także zaprzyjaźnieni caminowicze z Zagłębia.
Stół był pięknie, świątecznie udekorowany i zastawiony potrawami, takimi jak: wigilijne pierogi, sałatka jarzynowa, zupa grzybowa, ryba po grecku, sernik, makowiec, pierniki dla uczestników przygotowany byle serwis kawowy, gorąca herbata z dodatkami. Catering zorganizowali Danuta i Jacek Niedbałkowie z warszawskiej firmy Verdo.
Celem realizowanego przy udziale środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO – zadania „Camino – Droga Spotkania” jest poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo. Istotnym aspektem tych działań jest wzmacnianie relacji międzyludzkich, które tworzą się na szlakach Camino de Santiago.
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia! Szczęśliwego Błogosławionego Nowego Roku 2025!
Tekst – Ewa Wasiak, Marek Sokołowski
Zdjęcia – ks. płk SG dr Zbigniew Kępa, Beata i Marek Sokołowscy, Jolanta Szczerek