W Uroczystość Chrystusa Króla przypadającą na 24.11.2024 r. Członkowie oraz sympatycy Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego wspólnie pielgrzymowali Warszawską drogą św. Jakuba na odcinku Niepokalanów – Miedniewice. Wczesnym rankiem znaczna część grupy ruszyła z dworca Warszawa-Śródmieście by o godz. 7.00 razem z innymi wziąć udział we Mszy św. w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana Marii Kolbego w Niepokalanowie. Po zakończonej Mszy św. grupa osób z Konfraterni wyruszyła na szlak. Dodatkowo wykonywane było nowe znakowanie odcinka od Szymanowa do Miedniewic.
Z gronem konfratrów na szlak ruszyło także siedmioro sympatyków, którzy dołączyli w Niepokalanowie. Od początku wędrującym towarzyszył deszcz i śnieg jednak to nie zniechęcało a tylko wzmacniało chęć marszu. Cytując jednego z konfratrów Tadeusza: „Moja ulubiona pogoda”. Po pierwszym etapie zatrzymaliśmy się pokłonić Pani Jazłowieckiej w sanktuarium maryjnym znajdującym się w kaplicy sióstr niepokalanek w Szymanowie. Wspólną modlitwę przed figurą Matki Bożej, w kaplicy poprowadził ks. płk Zbigniew Kępa. Wędrując przez pola dotarliśmy do miejscowości Guzów, mijając po drodze Pałac Sobańskich. Miło wspominaliśmy wędrówkę gdy poprzednim razem, można było odpocząć na ławeczce obok tego zacnie wyglądającego budynku, który obecnie jest zamknięty z powodu remontu. Zatrzymaliśmy się przy nowo wybudowanym kościele w Guzowie zaczekaliśmy na zebranie całej grupy a ponieważ trwało nabożeństwo zapadła decyzja dalszej wędrówki. Z każdym krokiem byliśmy coraz bliżej celu naszej dzisiejszej pielgrzymki – Miedniewic. Na placu przed kościołem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Miedniewicach spotkaliśmy franciszkanina, który ucieszył się na widok pielgrzymów. Otworzył kościół by mogli pomodlić się w tym cudami słynącym Sanktuarium. Zakonnik dokonał uroczystego odsłonięcia obrazu a następnie w malutkim skrócie opowiedział historię kościoła. Tu przed Tronem Bożym w Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej zakończyła się nasza pielgrzymka w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla. Tutaj przynieśliśmy nasze intencje pielgrzymie. Myślami i sercem byliśmy na szlaku z naszymi żołnierzami i z tymi, którzy za naszą wschodnią granicą są w trakcie wojny. Chrystus Król nigdy nie musiał walczyć, by utrzymać Swoją królewską godność. Jest Królem, gdyż jest Bogiem-Człowiekiem, Stworzycielem i Odkupicielem, wszystkich narodów, wszystkich miejsc i wszystkich czasów. Po zwiedzeniu kościoła przyszła pora powrotu do Warszawy. Pożegnaliśmy się z przyjaciółmi, którzy z nami dziś wędrowali. To był piękny czas spotkania i integracji na Camino de Santiago. W czasie pielgrzymki konfratrzy Beata i Marek Sokołowscy, wyznakowali obejście fragmentu przyszłego terenu budowy CPK: Traktem św. Jana Pawła II, następnie przez wieś Aleksandrów i drogą nr 50 do Guzowa. Znakujący odnowili żółte strzałki od Guzowa do Miedniewic, dodali nowe etykiety Warszawskiej Drogi św. Jakuba, a także uzupełnili w ulotki „Warszawska Droga św. Jakuba” w skrzynce z pieczęcią w Joachimowie Mogiły, na rozejściu Łowickiej i Warszawskiej Drogi św. Jakuba.
Na działania związane z poprawą oznakowania i promocją Warszawskiej Drogi, Konfraternia otrzymała dofinasowanie z Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu NOWEFIO, w ramach zadania „Camino – Droga Spotkania”. Realizowanego w ramach priorytetu: organizacje obywatelskie na rzecz dobra wspólnego, w obszarze tematycznym: poprawa samoorganizacji społecznej, w sferze turystyka i krajoznawstwo. Celem projektu Camino – Droga Spotkania jest także wzmacnianie relacji międzyludzkich, tworzących się na szlakach wiodących do Camino de Santiago. Doświadczenia te pozwalają odkryć głębię Camino, pomagają przezwyciężać trudności życia codziennego, inspirują do kolejnych przedsięwzięć. W realizowane w dniu 24 listopada działania łącznie zaangażowane było 23 osoby.
Tekst: J. Szcz., zdjęcia: ks. Zbigniew Kępa, Marek Sokołowski, Beata Sokołowska