Eucharystii w niedzielę 29 grudnia, w katedrze przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz. Otwarcie Roku Jubileuszowego 2025 odbyło się także w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu. Na początku Mszy św. orszak liturgiczny udał się przed wejście do katedry. Biskup polowy uderzył pastorałem w drzwi, a następnie otworzył je. Procesyjnie, za adorowanym, co roku w Wielki Piątek krzyżem, do wnętrza świątyni weszli biskup oraz kapelani. Odmówiona została modlitwa, odczytano fragment Ewangelii, a następnie ordynariusz wojskowy na pamiątkę chrztu świętego pokropił wiernych wodą święconą. Obok ołtarza został umieszczony krzyż, który będzie towarzyszył wiernym przez cały jubileuszowy rok. Podczas Mszy św. modlono się m.in. w intencji sierż. Mateusza Sitka, zabitego w wyniku ataku migranta na polskiej granicy w czerwcu 2024 r. oraz wszystkich żołnierzy, którzy polegli w obronie Ojczyzny. Oprawę liturgii zapewnił Zespół Reprezentacyjny Wojska Polskiego.2024-12-29 jubotw (06)
W homilii bp Wiesław Lechowicz podkreślał, że rozpoczynający się Rok Jubileuszowy będzie obchodzony w klimacie nadziei oraz pogłębienia więzi z Bogiem i relacji z drugim człowiekiem. – To czas łaski, pojednania, i wyzwolenia – wskazywał.2024-12-29 jubotw (20)
Biskup zwrócił, że nadzieja jest szczególnie ważna w kontekście obecnych wydarzeń na świecie. – Na świecie toczy się obecnie około 140 wojen i konfliktów zbrojnych o różnej skali. Oczywiście najbardziej zaniepokojeni jesteśmy tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą i mamy nadzieję, że żołnierze Wojska Polskiego i funkcjonariusze innych służb mundurowych, których przedstawiciele są wśród nas swoją skutecznością, służbą i misją w dalszym ciągu będą zapewniać nam bezpieczeństwo i chronić naszą Ojczyznę przed niepokojem. To też nadzieja, która głęboko wpisana jest w nasze serca. Stąd tak ważne jest, by odkryć źródło i moc nadziei w Jezusie Chrystusie – Jedynym Zbawicielu człowieka! – podkreślił.2024-12-29 jubotw (18)
Nawiązując do fragmentu Ewangelii o odnalezieniu Jezusa w świątyni biskup stwierdził, że uczy ona, że ze spełnieniem nadziei wiąże się trud poszukiwania. – Łaska Boża domaga się bowiem współpracy ze strony człowieka. Dlatego chciałbym bardzo, żeby czas Jubileuszowego Roku stał się dla nas wszystkich czasem naśladowania Maryi i Józefa, którzy nie tylko z „bólem serca”, ale z sercem miłującym uczynili wszystko, aby odnaleźć zagubionego Jezusa – powiedział bp Lechowicz. Wyraził nadzieję, że dzięki jubileuszowi „nasza relacja z Jezusem może ulec poprawie i zacieśnieniu” a Jezusa odnajdą także Ci, którzy od Niego odeszli.
Ordynariusz wojskowy podkreślił, że Jubileusz Roku 2025 będzie okazją, do rozpoznania znaków miłości Boga w naszym życiu, pięknie otaczającego nas świata, w dobroci drugiego człowieka, we wspólnocie Kościoła, gdzie się objawia w sakramentalnych znakach. Wyjaśnił, że „Bóg zakochany w nas, ma nadzieję, że będziemy Go poznawać coraz bardziej, bo nie można kochać kogoś, kogo się nie zna”. – Dlatego umieściliśmy przed chwilą przy ołtarzu okazałych rozmiarów jubileuszowy krzyż, aby wpatrując się w ukrzyżowanego Jezusa coraz lepiej rozumieć kim jest On – powiedział. Wskazał, że oprócz krzyża obok ołtarza umieszczone zostało Pismo Święte, „abyśmy nie tylko na nie patrzyli, ale je czytali i w ten sposób pogłębiali znajomość Boga”. – Szukanie i poznawanie Boga służy umiłowaniu Go. To trzecia nadzieja, jaką Bóg wiąże z nami. Albowiem kto kocha, ma nadzieję bycia kochanym. Życzmy więc sobie, byśmy nie zawiedli Boga i na Jego miłość odpowiedzieli miłością, przejawiającą się w trudzie poszukiwania i radości znajdowania Go oraz w coraz lepszym Jego poznawaniu – powiedział bp Lechowicz.2024-12-29 jubotw (22)
Na koniec życzył zebranym, aby przeżyli Rok Jubileuszowy „w bliskości świętej Rodziny Maryi, Józefa i Jezusa z nadzieją, która nie zawodzi, bo płynie z miłości Boga i do Boga!”. – Bóg jest bezgraniczny w swej hojności i łaskawości. Dlatego tylko od nas będą zależeć owoce rozpoczynającego się Jubileuszowego Roku. Oby były one obfite i skutkowały pokojem i radością, podobną do tej, jaka wypełniała serce Maryi i Józefa po odnalezieniu Jezusa! – powiedział.
Eucharystię koncelebrowało liczne grono kapelanów Ordynariatu Polowego z wikariuszem generalnym ks. płk. Kryspinem Rakiem na czele. Koncelebrowali ją także kanonicy kapituły katedry polowej w Warszawie. We Mszy św. uczestniczyli gen. broni Marek Sokołowski, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. bryg. Mirosław Polakow, szef Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia – P3/P7, gen. bryg. Damian Matysiak, zastępca dowódcy Garnizonu Warszawa, kadm. Tomasz Szubrycht, rektor Akademii Marynarki Wojennej, gen. bryg. SOP Radosław Jaworski, komendant Służby Ochrony Państwa, przedstawiciele Rady Duszpasterskiej, Konfraterni św. Jakuba Apostoła, żołnierze i pracownicy wojska oraz funkcjonariusze służb mundurowych i wierni korzystający z duszpasterstwa katedry polowej.2024-12-29 jubotw (31)
Po zakończeniu Mszy św. odbył się koncert zatytułowany „Boży Dar” z udziałem mezzosopranistki Anety Skarżyński. Zgromadzeni usłyszeli kilkanaście pieśni religijnych, arii i kolęd o tematyce bożonarodzeniowej. Organizatorem koncertu były Fundacja Polonia Union, Ordynariat Polowy, Muzeum Niepodległości oraz Izba Przemysłowo-Handlowa Polska – Azja.
Dziś uroczyście zainaugurowano Jubileusz Roku 2025 także w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu. Eucharystii przewodniczył ks. prał. płk. Janusz Radzik, proboszcz świątyni. W uroczystości, podobnie jak w katedrze polowej, wzięli udział kanonicy kapituł przy katedrze polowej i wrocławskiej bazylice.2024-12-29 jubotw (35)
W kościołach i kaplicach Ordynariatu Polowego odczytywany jest dziś list pasterski z okazji inauguracji Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025. W ramach Roku Jubileuszowego (oraz w roku 2026) odbędzie się w parafiach wojskowych peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.
W związku z przypadającą 1700. rocznicą Soboru Nicejskiego, 21 stycznia 2025 r., w 34. rocznicę przywrócenia Ordynariatu Polowego oraz podczas Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w katedrze polowej w Warszawie odbędzie się modlitwa ekumeniczna z udziałem przedstawicieli prawosławnego i ewangelickiego duszpasterstwa wojskowego,
W dniach 8–9 lutego 2025 r. na spotkanie z papieżem Franciszkiem do Rzymu pojedzie pielgrzymka wiernych z Ordynariatu Polowego. Mundurowi wezmą udział w Jubileuszu Wojska, Policji i Służb Bezpieczeństwa.
W Roku Jubileuszu wierni będą mieli także okazję uzyskać odpust zupełny, pielgrzymując do katedry polowej w Warszawie lub do wrocławskiej bazyliki św. Elżbiety. Odpust będzie można też uzyskać odprawiając w wyżej wymienionych świątyniach przez odpowiedni czas adorację eucharystyczną i rozmyślanie, zakończone modlitwą „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga, „Pod Twoją obronę” lub „Zdrowaś Mario”. W ramach Jubileuszu zorganizowane zostaną katechezy poświęcone tekstom Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego, za udział w których także będzie można uzyskać odpust. Biskup udzielił też 24 kapelanom uprawnień penitencjarzy diecezjalnych.
Jubileusz potrwa do 28 grudnia 2025 r., kiedy to w katedrze polowej w Warszawie oraz bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu nastąpi uroczyste jego zamknięcie.
Tekst Krzysztof Stępkowski,
Zdjęcia Krzysztof Stępkowski, ks. płk SG Zbigniew Kępa, Marek Sokołowski
Zdjęcia z koncernu „Boży Dar” fot. ks. Zbigniew Kępa
W uroczystości inauguracji obchodów Roku Jubileuszowego 2025, w katedrze polowej uczestniczyli siostry i bracia z Konfraterni św. Jakuba: Anna Golenia, Małgorzata Dzwonkowa, Elżbieta Oziębło, Alicja Mikulska, Teresa Przybył, Agata Sawera-Szarko, Beata Sokołowska, Jolanta Szczerek, Paweł Szczerek, Adam Jabłonka, Piotr Szarko, Jerzy Wróblewski, Marek Sokołowski, Marek Mikulski.