16 lutego 2023 roku
Biskup polowy ks. bp dr Wiesław Lechowicz sprawował 16 lutego br. Mszę świętą dziękczynną, za sakrę biskupią otrzymaną 15 lat temu. Eucharystię koncelebrowało 11 kapelanów Ordynariatu Polowego, m.in. ks. płk Kryspin Rak, wikariusz generalny biskupa polowego; ks. kpt. Rafał Kaniecki, kanclerz Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego;
ks. ppłk Sebastian Piekarski, proboszcz katedry polowej; ks. płk SG Zbigniew Kępa, rzecznik Ordynariatu Polowego.
W homilii biskup polowy nawiązał do słów swej dewizy biskupiej: In finem diligere (Do końca miłować), zaczerpniętej z 13 rozdziału Ewangelii św. Jana. „Do końca ich umiłował”. Było to także hasło Kongresu Eucharystycznego, który odbył się w 1987 r., roku święceń kapłańskich bp. Lechowicza. „Nie jest łatwo ani wierzyć, ani miłować do końca. Przekonujemy się
o tym niemal na co dzień” powiedział ordynariusz wojskowy i dodał: „Ewangelia wskazuje nam drogę do tego, jak miłować i wytrwać do końca.” Zdaniem biskupa Lechowicza podstawowym warunkiem tego, aby wytrwać w wierze i miłości jest to, „żeby dać prowadzić się Jezusowi; pozwolić Mu kierować swoim życiem; iść tam, dokąd On nas prowadzi. Myślę, że potwierdzą to wszyscy obecni tutaj księża, iż kapłan jest szczęśliwy tylko wtedy, jeśli da prowadzić się Jezusowi; jeśli sam nie reżyseruje swego życia; jeśli zdaje się na Jezusa, który we wspólnocie Kościoła działa, żyje i wyznacza nam nowe zadania.”
Drugim warunkiem wytrwania w wierze i miłości jest według bp. Lechowicza pokora. „Jesteśmy po ludzku słabi, ograniczeni w swoim myśleniu, w swoich decyzjach i wyborach. Deklarujemy, że Jezus jest naszym Mesjaszem i Panem, ale nie zawsze potwierdzamy tę deklarację swoim zachowaniem.” Biskup przestrzegł przed oddalaniem się od wspólnoty i dodał, że kolejnym warunkiem wytrwania w wierze i miłości jest budowanie osobistej relacji z Jezusem poprzez modlitwę. „Oddalenie się od wspólnoty prowadzi do tragedii, w najlepszym przypadku do depresji, smutku i rozczarowania. Życie we wspólnocie Kościoła umacnia i pozwala nam wytrwać do końca. To jest szatańska pokusa, żeby brać Jezusa na bok (por. Mk 8, 32), narzucać mu swoją wizję, swoje przemyślenia, proponować różne recepty na reformy Kościoła. Jest również szatańską pokusą, żeby brać Jezusa na bok i oddalać się od naszych braci i sióstr, z którymi powinniśmy podążać za Jezusem i z Jezusem. Módlmy się, abyśmy wytrwali do końca w wierze, nadziei i miłości.” – zakończył homilię bp. Lechowicz.
We Mszy świętej uczestniczyli pracownicy kurii polowej, Caritas Ordynariatu Polowego, siostry Pallotynki, wierni parafii katedralnej oraz członkowie Konfraterni św. Jakuba – Marek Sokołowski, Senior Konfraterni i Ewa Wasiak, Kronikarz Konfraterni.
Życzenia biskupowi polowemu złożył ks. ppłk Sebastian Piekarski, proboszcz katedry polowej. „Dziękujemy Bogu za osobę księdza biskupa i wypraszamy wszelkie łaski. Niech pozwolą one w zdrowiu, siłach i pogodzie ducha wypełniać duszpasterskie obowiązki, a szczególnie pasterzować diecezji polowej z dalszym niezwykłym zaangażowaniem
i rozeznaniem spraw Kościoła i Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Niech Hetmanka Żołnierza Polskiego, Królowa Polski wyprasza Ci, nasz pasterzu, wszelkie łaski” powiedział ks. proboszcz. Księża służący i mieszkający przy katedrze polowej ofiarowali biskupowi polowemu ornat.
Słowa wdzięczności za protektorat nad Konfraternią św. Jakuba oraz życzenia opieki Bożej, zdrowia i sił do dalszego pełnienia posługi biskupiej i opieki nad Konfraternią złożył Senior Konfraterni Marek Sokołowski, który na zakończenie swego przemówienia przekazał bp. Lechowiczowi życzenia w formie uroczystego Adresu. Ewa Wasiak wręczyła dostojnemu jubilatowi kwiaty.
Wiesław Lechowicz urodził się 22 grudnia 1962 r. w Dąbrowie Tarnowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1987 r.
w katedrze tarnowskiej z rąk bp. Jerzego Ablewicza. Po święceniach pracował jako wikariusz w Krościenku nad Dunajcem,
a następnie w parafii pw. św. Jadwigi w Dębicy. W 1992 r. został skierowany do Rzymu na studia specjalistyczne z teologii pastoralnej. W 1996 r. na Papieskim Uniwersytecie św. Krzyża obronił rozprawę doktorską pt. Predicazione e comunicazione. Analisi della predicazione omiletica alla luce della teoria della comunicazione. Po powrocie ze studiów pracował w parafii
pw. św. Mikołaja w Bochni i w parafii pw. Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Jednocześnie wykładał homiletykę i teologię pastoralną na Wydziale Teologicznym Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie.
W 1998 r. został mianowany kapelanem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, a we wrześniu 1999 r. objął obowiązki prefekta WSD w Tarnowie. W 2002 r. obronił pracę licencjacką w Instytucie Prawa Kanonicznego przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. 24 lutego 2004 r. biskup tarnowski powierzył ks. Wiesławowi Lechowiczowi obowiązki rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W tym czasie pracował też w Komisji Duszpasterskiej Konferencji Episkopatu Polski, będąc współredaktorem ogólnopolskiego programu homiletycznego w latach od 2001/2002 do 2006/2007.
22 grudnia 2007 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. dr. Wiesława Lechowicza, kapelana Jego Świątobliwości i rektora WSD w Tarnowie, biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Lambiridi[1]
w Algierii. Święcenia biskupie przyjął 16 lutego 2008 r. w katedrze w Tarnowie z rąk bp. Wiktora Skworca. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcje: delegata ds. Duszpasterstwa Harcerzy, delegata ds. Duszpasterstwa Kombatantów, delegata ds. Duszpasterstwa Policji, delegata ds. Duszpasterstwa Straży Ochrony Kolei. Jest też członkiem Komisji Duchowieństwa, Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek oraz Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, a także protektorem Konfraterni św. Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego.
Tekst i zdjęcia – Krzysztof Stępkowski, Ewa Wasiak, Marek Sokołowski
[1] Stolica historycznej diecezji w Cesarstwie Rzymskim w prowincji Numidia. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne. W latach 2007 – 2022 biskupem Lambiridi był biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej ks. dr Wiesław Lechowicz.