W dniach 19-20 marca 2022 r. pielgrzymi przemierzali 4 etap pielgrzymki dziękczynnej za beatyfikację Stefana kard. Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej, z Warszawy do Gniezna „Od błogosławionego Stefana do św. Wojciecha”.
Msza św. w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie rozpoczęła dwudniowe pielgrzymowanie. Pątnicy w liczbie 20 osób udali się następnie do Maszewa, gdzie rozpoczęli trudną i piękną wędrówkę. Szli przez Siecień i Sobowo do Dobrzynia nad Wisłą. W Siecieniu 19 marca obchodzono odpust św. Józefa, pielgrzymi w czasie odpoczynku pokrzepili się okolicznościowymi obwarzankami. Sobowo to rodzinna parafia prezydenta Lecha Wałęsy, na miejscowym cmentarzu spoczywają jego bliscy. W piękne słoneczne popołudnie pątnicy dotarli do rycerskiego grodu Dobrzynia nad Wisłą. Aura oraz tereny po których wędrowali w sobotę, sprzyjała kontemplacji i modlitwie. Opuszczając Mazowsze piechurzy przemierzali tereny Brudzieńskiego Parku Krajobrazowego. W ostatni dzień kalendarzowej zimy idąc pośród lasów grądowych doliną Skrwy, obserwowali jak przyroda budzi się do życia. Po trudzie dnia znaleźli odpoczynek w gościnnym Dobrzyńskim Centrum Sportu i Turystyki. W Dobrzyniu nad Wisłą swój kres znajduje Mazowiecka Droga Świętego Jakuba, której współinicjatorką była pątniczka śp. Regina Madej-Janiszek.
W niedzielny poranek w miejscowym kościele pw. Wniebowzięcia NMP dobrzyński proboszcz ks. kan. Henryk Lewandowski sprawował specjalną Mszę św. dla pielgrzymów. Wspominał czasy, kiedy to przed laty wręczał w świątyni „mazowiecką compostelkę” Janowi Golenia, obecnie członkowi konfraterni. Cieszył się, że Droga Świętego Jakuba na Ziemi Dobrzyńskiej tętni życiem. W mieście swój bieg rozpoczyna Dobrzyńsko-Kujawska Droga Świętego Jakuba, uroczyście otwarta w 2019 r. Po Mszy św. jeden z inicjatorów drogi rozdał pielgrzymom mapy. Tak zaopatrzeni z nadzieją dotarcia do mety pątnicy wyruszyli do Włocławka. Szli przez Grochowalsk, Zaduszniki, Chełmicę Dużą i Szpetal Górny. W Chełmicy Dużej znajduje się parafia pw. Świętego Jakuba Apostoła. Parafię erygowano w XV w. Obecna neogotycka świątynia pochodzi z początków XX w. Po odpoczynku „u św. Jakuba” pielgrzymi wyruszyli w ostatni etap drogi. Nagrodą dla wytrwałych za dwudniowy trud wędrowania była piękna panorama Włocławka rozpościerająca się z kratownicowego mostu na Wiśle. Na pierwszym planie majestatycznie wznosi się katedra pw. Wniebowzięcia NMP. W godzinie miłosierdzia w bazylice katedralnej pielgrzymi zakończyli weekendową pąć.
Pielgrzymi dziękują wszystkim, którzy pomogli im przebyć kolejny etap drogi. Na następny zapraszamy w dn. 9-10 kwietnia.
Łukasz Stefaniak