Grupa pątników z Konfraterni Świętego Jakuba, odbyła 25 września kolejną pielgrzymkę do kościoła pw. św. Jakuba w Warszawie-Tarchominie. Pątniczy szlak, pielgrzymi zakończyli udziałem we Mszy świętej o godz. 18. Liturgię sprawował ks. Adam Kłonowski, w koncelebrze z ks. Szczepanem. Główny celebrans nawiązując w homilii do fragmentu Ewangelii św. Łukasza (Łk 9, 43b-45), czytanego w tym dniu, mówił o „projektowaniu rzeczywistości” przez człowieka. „Gdy próbujemy projektować rzeczywistość, jesteśmy podobni do uczniów Jezusa, przed którymi Boże plany są zakryte. Nie rozumiemy i nie pojmujemy ich. Próbujemy sami nadać kształt naszej rzeczywistości, a to jest poza zasięgiem naszych możliwości, gdyż to Bóg jest Panem naszego życia.” Podkreślił, że „Jezus nie kłamie. Nie przedstawia swoim uczniom jakiejś abstrakcyjnej rzeczywistości. Nie mówi, że zawsze będzie dobrze. Nie oszukuje ich, ale zapowiada, że „Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi”. Oznacza to, że Bóg mówi, iż częścią życia człowieka są trudne doświadczenia i cierpienie. Naszym zadaniem jest więc ufać Bogu. Zawierzenie Bogu wszystkich naszych spraw może pomóc nam lepiej przeżywać życie, szczególne trudne doświadczenia i kryzysy.” Po zakończeniu celebracji Eucharystii, modlono się Litanią do Apostoła Jakuba, patrona parafii i kościoła parafialnego. Polecając intencje drogi, do kościoła stacyjnego na Mazowieckiej Drodze Świętego Jakuba, przybyli pielgrzymi z Konfraterni: Ewa Wasiak, Anna Golenia-Przygoda, Beata Sokołowska i Marek Sokołowscy oraz Dorota Zalewska. W uroczystej wrześniowej Mszy świętej z okazji jubileuszu św. Jakuba, odprawionej w drugim warszawskim kościele stacyjnym – pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Jakuba na Ochocie, uczestniczyli bracia Jerzy G. Kazimierczak i Tomasz Feliksiak.
W Roku Jubileuszowym wierni będąc w duchowej łączności z Jubileuszem Compostelli, odrywając się w duchu od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, jeśli w formie pielgrzymki nawiedzą którykolwiek z kościołów stacyjnych i pobożnie wezmą tam udział w obchodach jubileuszowych, lub przynajmniej przez odpowiednio długi czas pozostaną na pobożnym rozmyślaniu, kończąc je Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary oraz wezwaniami do Najświętszej Maryi Panny i Świętego Jakuba Większego, Apostoła, mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (tzn. sakramentalna spowiedź, Komunia eucharystyczna oraz modlitwa zgodna z intencjami Ojca Świętego. Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli przed jakimkolwiek obrazem Świętego będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.
Tarchomiński kościół Jakubowy jest jedynym kościołem stacyjnym na liczącej 140 km Mazowieckiej Drodze Świętego Jakuba, która rozpoczyna się przy katedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie, wiedzie na północny-zachód wzdłuż Wisły, przez Las Bielański, Tarchomin, Modlin, w kierunku Torunia, przez Płock do Dobrzynia nad Wisłą. Opuszczając Mazowsze, przez Włocławek, Siniarzewo droga Jakubowa prowadzi do Mogilna, łączy się z Wielkopolską Drogę św. Jakuba.
Tekst: Marek Sokołowski, Ewa Wasiak
Zdjęcia Marek Sokołowski