Konfraternio Świętego Apostoła Jakuba! Drodzy Przyjaciele i Sympatycy Camino de Santiago!
Rozpoczynamy świętowanie uroczystości Narodzenia Pańskiego. W naszej tradycji jest to czas radosnego, rodzinnego świętowania misterium wiary świętej, Jezusowego, narodzenia w Betlejem. W Judei, w mieście Dawidowym, gdzie wybrał się św. Józef, żeby dać się zapisać razem z Maryją, swoja małżonką. Ona była brzemienna. gdy tam już byli, dopełniły się, aby urodziła. (por. Łk 2 4,5) Tak oto: „To Słowo pełne łaski i prawdy ciałem się stało i namiot postawiło pośród nas” (J,1 14)
Zadziwieni śpiewamy kolędę
Bóg – się rodzi
Moc – truchleje
Pan niebiosów – obnażony
Ogień – krzepnie
Blask – ciemnieje
Ma granice – nieskończony
Wzgardzony – okryty chwałą
Śmiertelny Król – nad wiekami
Zapalamy świece i kolorowe lamki, łamiemy się opłatkiem, ustawiamy i przyozdabiamy choinkę „drzewko światłości”. Zostawiamy puste miejsce przy stole, pamiętając o tych, którzy może jeszcze niedawno zasiadali pośród nas, czy o osobach ubogich lub samotnych.
Nie zapominając o boskiej naturze Jezusa, w tym czasie szczególnie dostrzegamy Jego ludzką naturę. Jezus przychodzi aby wypełnić zbawczą misję. Przychodzi we wspólnocie życia i miłości, w Świętej Rodzinie, aby dokonać odkupienia rodzaju ludzkiego.
Maryja i święty Józef zostają włączeni w zbawcze dzieło Chrystusa. Narodzenie Pana staje się dla nich źródłem uświęcenia i łaski. Chrystus jest niewyczerpanym źródłem uświęcenia świętości dla wszystkich ludzkich pokoleń.
Chrystus wcześniej niż apostołów pociągnął do siebie, Maryję Dziewicę i jej przeczystego oblubieńca świętego Józefa. Rodzice Jezusa „Święta Rodzina była rodziną pielgrzymującą. Stała się Nią już od pierwszych dni życia Boskiego Dziecięcia – Słowa Wcielonego. Jest ona Rodziną głoszącą, Rodziną w Drodze, ponieważ udaje się wszędzie: idzie do Egiptu, wraca do Nazaretu, wędruje do Jerozolimy z dwunastoletnim Jezusem, zawsze wyrusza w drogę gdziekolwiek trzeba dać świadectwo Boskiej misji rodziny ludzkiej” (Jan Paweł II Stiamo Vivendi)
Łącząc się we wspólnocie Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego, podjęliśmy wysiłek pójścia za Chrystusem, tak jak Maryja ze Świętym Józefem, jak Apostołowie ze naszym patronem Świętym Jakubem. Podjęliśmy trud pielgrzymowania, trud Drogi.
Pragniemy więc z całą Kapitułą złożyć Czcigodnym Kaplanom, Siostrom i Braciom oraz wszystkim przyjaciołom i Sympatykom oraz naszym Bliskim, życzenia radości z Narodzin Zbawiciela. Obdarzeni tak wielkim powołaniem głośmy, w świętowaniu i w życiu codziennym oraz w naszym pielgrzymowaniu Chrystusa. Dawajmy świadectwo wiary i zawierzenia Panu Jezusowi, Matce Najświętszej i Kościołowi katolickiemu.
Niech Święta Rodzina, która w pielgrzymce wiary, pośród przeciwności doskonale wypełniła wolę Bożą i święty patron Jakub Starszy wierny aż do przelania krwi za Chrystusa, uczą nas pracy na rzecz dobra własnego domu, solidarnej pracy na rzecz innych wspólnot ludzkich, w tym szczególnie dobra naszej Konfraterni. Niech uczą nas zawierzenia Bogu i radosnego pełnienia Jego woli.
Boża Dziecina niech błogosławi i obficie łaską darzy każdą Siostrę i każdego z Braci tworzących naszą Wspólnotę. Polecajmy w modlitwie w szczególności naszego Protektora ks. bp. gen. bryg. Józefa Guzdka, naszego asystenta kościelnego ks. płk. prałata Zbigniewa Kepę, proboszcza Katedry Polowej i Wikariusza Biskupiego ks. płk. Mariusza Tołwińskiego i naszych Drogich Kapłanów. Niech Jezus przynosi łaski niezbędne do realizacji powierzonej im misji wśród Ludu Bożego.
Wszystkim naszym Przyjaciołom, Członkom Honorowym oraz Sympatykom dróg Jakubowych, a także naszym Braciom i Siostrom: życzymy realizacji planów i zamierzeń. Niech nasze kroki pielgrzymów jakubowych, głoszą spotkanym na Drodze (jak aniołowie pasterzom w Betlejem) „Chwała na wysokościach Bogu”.
Pokoju i dobra na każdy świąteczny dzień i powrotu do pielgrzymowania drogami Świętego Jakuba, w Nowym Roku Świętym. Roku św. Józefa i św. Jakuba. Niech oni wypraszają nam dobro, miłość i pokój.
Ultreia et Suseia!
Senior i Kapituła Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy katedrze Polowej pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Warszawie