W początkach października czwórka pielgrzymów: Elżbieta i Jerzy Pawlikowscy i Beata i Marek Sokołowscy, znakując drogę wyruszyli na etap ze wsi Pilica położonej na wysokim, północnym brzegu rzeki Pilicy do wsi Studzianki Pancerne położonej na skraju Puszczy Stromeckiej. Odcinek ten pokonał w dniu 25 października także pielgrzym Waldemar Jakuboze .
Droga pielgrzymów najpierw prowadziła wśród wareckich sadów, przez Starą Warkę do Warki, skąd wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 730 na most na Pilicy, a następnie szlakiem turystycznym czerwonym i drogą świętego Jakuba, wśród lasów do Grabowa nad Pilicą. Idąc następnie w kierunku wsi Brzozówka, a potem przecinając drogę Nowa Wieś – Strzyżyna szlak prowadzi do Puszczy Stromeckiej. Wśród sosen, dębów, brzóz i innych gatunków drzew, czasami spotykając grzyby, szliśmy do wsi Nowa Wola, następnie obok opuszczonej Gajówki Paprotnia i dalej przez tereny leśne aż do rozsławionej bitwą pancerną w 1944 r. wsi Studzianki Pancerne.
Liczący blisko 35 kilometrów etap, był trudnym wyzwaniem jednak bogata historia mijanych miejscowości, które jeszcze średniowieczu zapisały się na mapie pielgrzymowania do Santiago de Compostela i piękno przyrody były rekompensatą za wysiłek. Puszcza Stromiecka ( Stromecka) niegdyś rozległy kompleks lasów, aktualnie zamyka się w widłach Pilicy i Radomki. Była miejscem wielu bitew, między innymi w 1656 roku Stefan Czarnecki stoczył tu zwycięską bitwę ze Szwedami. W okresie Insurekcji Kościuszkowskiej, Powstania Listopadowego i Styczniowego, była świadkiem wielu walk, przemarszów i zgrupowań wojsk. W następstwie wojen nastąpiły dotkliwe straty w drzewostanie.
Znakowanie szlaku było kolejnym śladem tu pozostawianym, tym razem śladem pielgrzymów dla kolejnych pielgrzymów, którzy przejdą jakubową drogą łączącą krańce Europy i drogą pokoju pielgrzymów do Jerozolimy – Jerusalem Way.
/Tekst i zdjęcia Beata i Marek Sokołowscy/
Czwartek 25 października był pięknym dniem, jako emeryt skorzystałem i poszedłem na etap pielgrzymki Warka- Studzianki Pancerne. Tak, wiem, że etap był z Pilicy, ale poprzednio, dwa tygodnie temu, busa nie było i doszedłem do Warki. Teraz wyruszyłem z Sanktuarium Matki Boskiej Szkaplerznej. Przeszedłem ok 24 km trasą: Warka – Grabów st. kolejowa – Puszcza Stromiecka – Studzianki Pancerne.
Niestety nie powtarzałem zdjęć, które robiliśmy 4 lata temu. Oszczędzałem komórkę, by mi nie padła bateria, bo szedłem wg GPS. Zrobiłem tylko kilka zdjęć, ostatnie zdjęcie jest sprzed kościoła w Studziankach. Po powrocie domu, z zebranych grzybów, miałem pyszną kolację. /Tekst Waldemar Jakobze/
Pilica. W średniowieczu stała tu kamienna strażnica i tu najprawdopodobniej była siedziba rycerza Jana Pilika ( Johannes Pellich), który został odnotowany w kronikach Santiago de Compostela po rokiem 1380. Był on zaufanym księcia Janusza I Starszego. Pociągnięci jego przykładem do Grobu świętego Jakuba pielgrzymowali inni polscy rycerze.
Studzianki Pancerne. Współcześnie znane głównie z bitwy pancernej jednostek polskiej 1 Brygady Pancernej i Bohaterów Westerplatte oraz 8 Gwardyjskiej Armii I Frontu Białoruskiego z dwiema niemieckimi dywizjami pancernymi , w tym 1 D. Pancerno-Spadochronową „Herman Goering” Dywizją Grenadierów. Bitwa o Przyczółek Warecko-Magnuszewski trwała w dniach 9–16 sierpnia 1944 r. Była to największą bitwą stoczoną przez polskie czołgi na froncie wschodnim.