Rozpoczęta we wrześniu 2019 roku, etapowa pielgrzymka od Katedry Polowej do Góry Świętej, dawniej zwanej Górą Świętego Jakuba, z powodów związanych z ograniczeniami sanitarnymi, zakończyła się później niż pierwotnie planowaliśmy. Do Sanktuarium Świętej Anny doszliśmy w niedzielę 23 sierpnia 2020 roku.
Pielgrzymi szli Warszawską Drogą Świętego Jakuba, Jasnogórską Drogą Świętego Jakuba, a następnie Drogą Świętego Jakuba Via Regia.
Zanieśliśmy intencje drogi, dziękczynienia i prośby do Babci naszego Pana Jezusa Chrystusa i Jego Niepokalanej Matki.
Wyruszyliśmy z Warszawy mając następujące wspólne intencję dziękczynną za mającą nastąpić 7 czerwca 2020 r. w Warszawie beatyfikację Sługi Bożego ks. prymasa, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz z prośbami: o błogosławieństwo dla Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, w setną rocznicę jego ustanowienia; o błogosławieństwo dla Protektora Konfraterni Św. Jakuba biskupa polowego ks. bp gen. Józefa Guzdka i opiekuna duchowego Konfraterni ks. płk. Zbigniewa Kępy; o orędownictwo Boże dla członków Konfraterni, zwłaszcza pielgrzymujących na danym etapie i dla ich rodzin; w intencji zmarłych członków i przyjaciół Konfraterni. Konfratrzy, którzy z różnych powodów nie mogli wyruszyć na Drogę Jakubową, poprzez łączność duchową z idącymi, odmawiając, w dniach pielgrzymki modlitwę różańcową w intencjach drogi, byli pielgrzymami duchowymi.
Ci z nas którzy doszli do Góry Świętej Anny, otrzymali „Compostelki” od Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg Camino w Polsce.
Bazaltowy szczyt Gór Chełmskich, nazywany był niegdyś Górą Świętego Jakuba, Górą Świętego Jerzego
Obecna nazwa ma mieć związek z widzeniem, którego doświadczy Krzysztof Strzała. Przejęty nim, w miejscu zapomnianej kaplicy Świętego Jerzego, wybudował kościółek Świętej Anny.
Z czasem od patronki koscioła nazwę wzięła góra i osada. Patronka tego miejsca Święta Anna, według starego podania urodziła się w Betlejem, jej rodzice Natan i Maria, pochodzili z królewskiego rodu Dawida. Poślubiła Joachima, z którym byli szczęśliwym małżeństwem, doświadczali jednak bolesnego braku potomstwa. Bóg wysłuchał ich modlitw. Anna w 45 roku życia, dnia 8 września urodziła dziewczynkę, której w piętnastym dniu po urodzeniu, zgodnie ze zwyczajem żydowskim nadano imię Maryja. O Świętej Annie, nie znajdziemy informacji na kartach Pisma Świętego. Mówią o niej pisma apokryficzne, których Kościół nie uznał za natchnione. Zawierają one jednak wiele prawdziwych informacji. Szczególnie wiele o Świętej Annie napisali autorzy Protoewangeli Jakuba i Ewangelii Pseudo-Mateusza.
Polecajmy się modlitwie i wstawiennictwu Świętej Anny, Matki Maryi Panny i Babci Pana Jezusa.