12 marca 2023 roku
Po Mszy świętej, celebrowanej dla upamiętnienia 90 rocznicy konsekracji katedry polowej Wojska Polskiego, 13 członków Konfraterni Św. Jakuba wyruszyło na pielgrzymkę sprzed katedry do Świątyni Opatrzności Bożej, odcinkiem pierwszego etapu Świętokrzyskiej Drogi św. Jakuba. Idąc przez Stare Miasto pielgrzymi zatrzymali się w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, gdzie odmówili modlitwę przed sarkofagiem kryjącym doczesne szczątki Prymasa Polski bł. Stefana kard. Wyszyńskiego. Na Krakowskim Przedmieściu młodzi Ukraińcy zbierali do puszek pieniądze na zakup karetki pogotowia ratunkowego, przeznaczonej na front walki z rosyjskim najeźdźcą na Ukrainie. Wśród darczyńców byli pielgrzymi Jakubowi. Uliczkami Powiśla doszli do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Tu zatrzymali się na chwilę zadumy przy słupku upamiętniającym ś.p. Reginę Madej-Janiszek, pątniczkę Jakubową, współautorkę dróg św. Jakuba na Mazowszu. W kaplicy odmówili modlitwę w intencji zmarłej.
Chcąc uniknąć hałasu, jaki także w niedzielę panuje przy Trasie Siekierkowskiej, pielgrzymi po wyjściu z sanktuarium postanowili kontynuować pielgrzymkę przez Rezerwat Przyrody Jeziorko Czerniakowskie. Blisko godzinną drogę przez chaszcze bez wytyczonych dróżek, po pełnych błota wydeptanych ścieżkach, wśród stert śmieci najlepiej określają słowa „Nie idź tam człowieku!”… [1], będące tytułem książki, której autor – wbrew nazwie reportażu – jednak nie zniechęca czytelnika do wejścia na szlak Jakubowy prowadzący do Santiago de Compostela; my natomiast, na pewno nie będziemy zachęcać do pielgrzymki czy spaceru po Rezerwacie Przyrody Jeziorko Czerniakowskie – terenie, który nie przynosi chluby władzom Warszawy, zwłaszcza dzielnicy Mokotów.
Gdy z ulgą przedarliśmy się przez wspomniany rezerwat, który trudno zaliczyć do atrakcyjnych terenów rekreacyjnych, ulicami Wilanowa doszliśmy do Świątyni Opatrzności Bożej, którą w 1791 r. postanowił wybudować Sejm Czteroletni, jako votum dziękczynne za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Realizację projektu Jakuba Kubickiego, znanego warszawskiego architekta, któremu zawdzięczamy m. in. Arkady Kubickiego na Zamku Królewskim i Świątynię Egipską w Łazienkach Królewskich, przerwały rozbiory Polski, dokonane przez Rosję, Prusy i Austrię. Idea odżyła po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. lecz i ta realizacja została przerwana, gdy wybuchła II wojna światowa. Dopiero w latach 90-tych XX w. Prymas Polski kard. Józef Glemp wrócił do zobowiązania przodków. W 2001 r. rozpoczęto budowę. Uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej nastąpiło 11 listopada 2016 r. – 225 lat po przyjęciu projektu budowy przez Sejm Czteroletni.
W pielgrzymce uczestniczyli: ks. płk SG Zbigniew Kępa, Adam Jabłonka, Dariusz Mańk, Elżbieta Oziębło, Teresa Przybył, Beata Sokołowska, Marek Sokołowski, Jolanta Szczerek, Ewa Wasiak, Jerzy Wróblewski oraz Teresa Grzesiuk, Szczepan Grzesiuk i Jerzy G. Kazimierczak, którzy z grupą przeszli krótki odcinek trasy.
Tekst – Ewa Wasiak
Zdjęcia – ks. płk SG Zbigniew Kępa, Jolanta Szczerek, Beata Sokołowska
[1] Andrzej Kołaczkowski-Bochenek, Nie idź tam człowieku! Santiago de Compostela, Wydawnictwo WAM, Kraków 2009