W Dobrzyniu nad Wisłą, uroczyście zakończono, rozpoczęty w ubiegłym roku, flis św. Jakuba, otwierający ponownie drogę wodną do Santiago de Compostela, zwaną Camino de Vistula. Figura św. Jakuba 25 lipca 2021 roku, wyruszyła z katedry na Wawelu i przepłynęła Wisłą przez Polskę. W kwietniu 2022 roku, dopłynęła żaglowcem „Pogoria” do A Coruna w Hiszpanii i następnie drogą ladową dotarła do Santiago de Compostela.
W sobotę 20 sierpnia, na dobrzyńskiej przystani wiślanej, o godz. 15:00 rozpoczęła się uroczystość powitania pielgrzymów przywożących figurkę św. Jakuba z Torunia, drogą Camino de Vistula.
Następnie pod przewodnictwem ks. biskupa Piotra Libery, koncelebrowana była polowa Msza święta. Biskup Senior diecezji płockiej w kazaniu, nawiązując do pielgrzymiej, wiślanej drogi, na której od Krakowa do Gdańska jest 15 kościołów Świętego Jakuba Starszego – powiedział: „Są tu kościoły poświęcone Apostołowi, bogate historią, mocne wiarą. Płynie przez te ziemię królowa polskich rzek Wisła i ona również staje się jak przed wiekami, nie tylko dla flisaków, rybaków czy turystów lecz staje się również dla pielgrzymów błękitnym szlakiem, Camino de Vistula. Odnowiona dzięki staraniom wielu obecnych tu osób, staje się ten szlak, błękitny szlak tak jak to klasyczne Camino, tak i to wiślane; zaproszeniem do refleksji nad życiem, zaproszeniem do przemiany, prawdziwego nawrócenia. Rzeka bowiem uczy człowieka jak wytrwale dążyć do celu. Uczy jak wobec meandrów życia, mimo zapór i różnych tam i przeszkód nie dać się zatrzymać w dążeniu do połączenia z oceanem wieczności”.
Biskup Senior podziękował organizatorom za wysiłek włożony w reaktywację Camino de Vistula. Podziękował za wiślany fils z Krakowa do Gdańska.
Po zakończeniu Eucharystii, przedstawiciel Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej, opowiedział o idei Camino de Vistula i historii jej realizacji.Następnie w uroczystym przemarszu na Jakubowe Podzamcze, przeniesiono figurę Świętego Jakuba. Wśród procesyjnie niosacych figurę przedstawicieli różnych grup wiernych, byli także przedstawiciele naszej Konfraterni: brat Marek Sokołowski i brat Adam Jabłonka.
Pi umieszczeniu figurki św. Jakuba w kapliczce; biskup Piotr Libera, poświęcił figurę i kapliczkę. Burmistrz Dobrzynia nad Wisłą Piotr Wiśniewski, wyrażając radość z zainstalowania na podzamczu figury św Jakuba, skierował słowa zaproszenia do odwiedzenia Dobrzynia, pielgrzymów, czy turystów pieszych, a także „wiślanych” i rowerowych. Głos zabrali także ks. Piotr Roszak i Aneta Jędrzejewska z Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Po zakończeniu części oficjalnej, odbyło się spotkanie na Przystani, z programem artystycznym, ogniskiem i grillem. W jego trakcie był czas na rozmowy i wspomnienia z Camino de Santiago. W uroczystości inauguracji Camino de Vistula w Dobrzyniu nad Wisłą naszą Konfraternię reprezentowali: Senior Marek Sokołowski, Beata Sokołowska, Kamila Pasławska i Adam Jabłonka oraz z grona sympatyków Konfraterni Danuta Jabłonka.
Tekst msk, zdjęcia: Beata Sokołowska, Danuta Jabłonka, Marek Sokołowski