25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia – dla Konfraterni św. Jakuba jest także dniem, w którym pielgrzymi Jakubowi oddają hołd swemu patronowi. Dlatego na Mszę świętą w tym dniu do tarchomińskiej, jakubowej parafii udała się Ewa Wasiak. Eucharystię sprawował ks. Mariusz Rybałtowski w koncelebrze z ks. Marianem Glinkowskim.
Tematem homilii ks. Mariusza była tajemnica Bożego Wcielenia. Tajemna prawda zapowiadana w Starym Testamencie, a objawiona na kartach Nowego Testamentu. Choć tajemnicy Wcielenia nie można pojąć, to jednak można próbować przybliżyć się do jej rozumienia. Dlatego tajemnica Wcielenia Jezusa Chrystusa rozważana jest od początków chrześcijaństwa po dzień dzisiejszy. „Syn Boży, ku zdumieniu nieba i całego wszechświata, zechciał zstąpić na ziemię i stać się człowiekiem, aby nas wybawić od śmierci wiecznej i odzyskać dla nas Bożą łaskę i utracone niebo.” – pisał św. Alfons Liguori.[1]
Papież Benedykt XVI w swoich przemówieniach i homiliach wielokrotnie rozważał tajemnicę Wcielenia.[2] Próbując przybliżyć ją wiernym, odsłaniał głębię i majestat wydarzenia wymykającego się ludzkiej wyobraźni. Jak bowiem pojąć fakt, że Bóg stanął przed człowiekiem, jako bezbronne Dziecko? Jak zrozumieć, że Prawda i Dobro, poszukiwane przez pokolenia, objawiły się w słabym Niemowlęciu? Bóg uczynił ze swego jedynego Syna dar dla nas, przyjął nasze człowieczeństwo, by dać nam swoje Bóstwo. Tajemnica Wcielenia wskazuje, że Bóg nie dał nam czegoś, lecz dał samego siebie w swoim Synu Jednorodzonym.
Stawiając pytanie, jakie są konsekwencje tego, że Bóg stał się człowiekiem, ks. Mariusz skupił się na jednej z najważniejszych wartości w życiu człowieka, narodu, ludzkości. Tą wartością jest pokój, tak często w dziejach świata naruszany, łamany, odbierany jednym przez drugich. Dlaczego? Dlaczego orędzie papieża Franciszka na 56 Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 2023 roku nie jest skuteczne? Dlaczego nie zakończyła się wojna na Ukrainie? Dlaczego wybuchła wojna w Izraelu? Dlaczego ogniska wojny tlą się w wielu miejscach na świecie? Takie pytania można mnożyć, a odpowiedź jest jedna: pokoju na świecie jest tyle, ile pokoju jest w sercach ludzi. I tu tkwi tajemnica Bożego Wcielenia. Bóg stając się człowiekiem, działa przez każdego nas. Bóg nie „zarządza” pokojem. Bóg działa „oddolnie”. Daje nam pokój, ale nie dla jednego człowieka, nie dla jednego narodu. Mamy nieść pokój, mamy dzielić się pokojem. „Nikt nie może ocalić się sam” powiedział w Orędziu Pokoju papież Franciszek. Musimy „wspólnie wytyczać drogi pokoju.” Prośmy Boga o pokój i dzielmy się nim – tymi słowami ks. Mariusz zakończył homilię.
Rok 2023 w tarchomińskiej parafii św. Jakuba kończy doniosłe wydarzenie – w czasie rekolekcji Adwentowych do świątyni zostały wprowadzone relikwie św. Jana Pawła II oraz św. Faustyny Kowalskiej.
Relacja – Ewa Wasiak
[1] Michael Brehl CSsR, Modlitwa w duchu i tradycji św. Alfonsa Liguoriego, Wydawnictwo Homo Dei, Kraków 2011
[2] Benedykt XVI, Tajemnica Wcielenia, Wydawnictwo WAM, Kraków 2017