Menu
santiago.org.pl
  • Ogłoszenia bieżące
  • Kontakt
  • Patroni
    • Matka Boża z Pilar
    • Św. Jakub
  • Camino
    • Drogi w Polsce
    • Drogi pod opieką konfraterni
    • Przewodniki po drogach
    • Przyjaciele Camino
  • O nas
    • Konfraternia
    • Członkowie konfraterni
    • Statut
    • Reguła duchowa
    • Publikacje
    • Wywiady w radio
    • Dołącz do nas!
  • Dotacje
    • Pieszy rajd pamięci
    • Camino Droga Spotkania
  • Strona archiwalna
santiago.org.pl

Majowe Spotkanie Konfraterni

Napisano dnia 19 maja 202619 maja 2026

Comiesięczne spotkanie naszej grupy pielgrzymkowej w dniu 11 maja 2026 roku, poprzedzone było uczestnictwem w wieczornej Mszy Świętej, sprawowanej w katedrze polowej. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył biskup polowy dr Wiesław Lechowicz, który modlił się w intencji siostry Iwony, Przełożonej prowincjonalnej ze Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego. W intencji sióstr pallotynek aktualnie pełniących posługę w Ordynariacie Polowym: siostry Stanisławy oraz za dwie siostry Agnieszki, modlił się ks mjr Marcin Naglik. Pozostali koncelebransi: ks. ppłk Mateusz Korpak modlitwą objął członków Konfraterni, ks. ppor Cyryl Zieliński powierzał zmarłych z rodziny Makowskich. W homilii bp Lechowicz nawiązał do 1.czytania (Dz 16, 11-15), podkreślił znaczenie kobiet, które z uwagą słuchają słowa Bożego i modlą się, że są większością w kościele. Podał przykład Lidii – pierwszej chrześcijanki w Europie. Podziękował za modlitwę i posługę kobiet w katedrze polowej sióstr Iwony, Stanisławy i dwóch sióstr Agnieszek. Następnie odniósł się do słów z Ewangelii (J 15, 26 – 16, 4a), w której Jezus zapowiada przyjście Ducha Świętego. W tym słowie zawarte jest ogromne bogactwo treści: Duch św. Obrońca, to więcej niż adwokat, broni przed oskarżeniem i złym duchem, Duch św. Pocieszyciel jest źródłem pokoju, pociesza, broni w sytuacjach zagrożenia i cierpienia, przykładem są Dzieje Apostolskie. Obecny wśród nas wstawia się za nas do Ojca, jest naszym rzecznikiem. Duch św. Prawdy odkrywa przed nami prawdę o Bogu i o nas, ogrzewa nasze serca w relacji do Boga i człowieka. Prawda ma charakter relacyjny, porządkuje relacje, by były szczere i autentyczne. Symbolem jest ogień, który rozpala serca i pragnienia, przenika nas. Szczególne życzenia bp Wiesław Lechowicz złożył dla prowincjałki siostry Iwony, z okazji nadchodzących imienin, aby była podobna do Lidii , cieszyła się owocami Duch św., zachowała pokój serca, wypraszała potrzebne łaski i doświadczała miłości Ojca, Syna i Ducha św. zakończył celebrans.

Po błogosławieństwie przeszliśmy na spotkanie w sali konferencyjnej. Pod nieobecność ks. Mateusza opiekuna grupy, modlitwę wstępną poprowadził senior Piotr Szarko. Następnie Marek Sokołowski zdał relację z obrad XII sesji Parlamentu Jakubowego, który miał miejsce w Częstochowie w dniach 25- 26 kwietnia 2026r. Szczegóły do wglądu w relacji na stronie www.santiago.org.pl „ Pielgrzymka Parafii i Bractw Jakubowych na Jasną Górę” z dnia 30.04.2026.

W dalszej części spotkania Aldona Sas opowiedziała o przygotowaniach do II Gietrzwałdzkiego Biegu św. Jakuba, planowanego na dzień 3 października 2026r. Zaproszonym gościem był Pan Jerzy Szmit, były wiceminister infrastruktury. Obecnie jest prezesem Fundacji im. Piotra Poleskiego w Olsztynie, która była głównym organizatorem I Gietrzwałdzkiego Biegu św. Jakuba.

Gość przybliżył nam postać Piotra Poleskiego, patrona fundacji, który przez całe swoje życie (1730-1800) związany był z Olsztynem. Jako zamożny kupiec i rajca miejski, przez wiele lat zarządzał finansami miasta w trudnym okresie, kiedy w wyniku pierwszego rozbioru (1772), Warmia została odebrana Rzeczypospolitej Obojga Narodów i przyłączona do Królestwa Prus. Zajmował się przebudową olsztyńskich ulic i mostów. Pod jego szczególną troską znajdowały się obiekty sakralne. Dzięki środkom Poleskiego i jego zaangażowaniu dokonano przebudowy ważnych olsztyńskich ulic i mostów. Wspierał konserwację gotyckiego kościoła św. Jakuba z XIV wieku (dzisiaj kontrkatedra) i kaplicy jerozolimskiej Krzyża Świętego z XVI w. w Olsztynie. W 1783 roku sfinansował konserwację barokowego sanktuarium maryjnego w Świętej Lipce. Jego działaniom patronował Ignacy Krasicki, ówczesny biskup warmiński, nazywany „księciem poetów polskich”. W swoim testamencie Poleski polecił spadkobiercom utworzenie fundacji wspierającej ubogich.

W sali obejrzeliśmy wystawę, przedstawiającą zdjęcia z ubiegłorocznego I Gietrzwałdzkiego Biegu św. Jakuba, autorstwa Przemysława Skrzydło, na których widać biegaczy i piechurów nordic walking pośród zachwycającej przyrody Warmii. Wszystkim uczestnikom, dorosłym i dzieciom, a także organizatorom, towarzyszyły dobre emocje: na zdjęciach widoczny jest uśmiech, radość i dobra zabawa.

Siostra Aldona aktywnie działa również na polu obrony Sanktuarium w Gietrzwałdzie, przed zabudową obiektami przemysłowymi i składowiskiem śmieci. Dla chętnych przedstawiła do podpisania petycję, skierowaną do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie, popierającą wniosek Stowarzyszenia Warmiaków o wpisanie układu urbanistycznego wraz z historyczną panoramą wsi Gietrzwałd do zabytków nieruchomych województwa warmińsko – mazurskiego. Gietrzwałd jest maleńką warmińska wioską, położoną pomiędzy Ostródą a Olsztynem, pośród niewielkich wzgórz. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski, 1877 roku miały tu miejsce objawienia maryjne, które trwały od 27 czerwca do 16 września, i jako jedyne w Polsce zostały uznane przez Kościół, w stulecie objawień w 1977 roku. Tym samym Gietrzwałd dołączył do takich miejscowości jak Lourdes, Fatima czy La Salette. Na świecie jest ich tylko kilkanaście. Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie istnieje od XVI wieku, kult związany jest z Maryją i obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej – Madonny Piastunki z dziecięciem, znajdującym się w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W 1967 roku papież Paweł VI udzielił zgody na koronację obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. Aktu koronacji na dziewięćdziesięciolecie objawień dokonał 10 września 1967roku prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, a udział w uroczystościach wziął metropolita krakowski Karol Wojtyła. 2 lutego 1969 miała miejsce powtórna koronacja, po odnalezieniu skradzionych koron. Zbliża się wyjątkowy czas, 150 rocznica Objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, trwają przygotowania do wizyty papieża Leona XIV i beatyfikacji wizjonerki, Służebnicy Bożej Stanisławy Barbary Samulowskiej.

Ciekawe spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą, w którym licznie uczestniczyli członkowie Konfraterni: Bartocha Elżbieta, Ciesielska Krystyna, Czańka Alicja, Gniazdowski Ryszard, Grzesiuk Teresa i Szczepan, Jabłonka Adam, Kazimierczak Jerzy, Michalska Jagoda, Michalak Piotr, Mikulscy Alicja i Marek, Niedbałko Danuta i Jacek, Przybył Teresa, Przygoda Anna, Sas Aldona, Sokołowscy Beata i Marek, Szarko Agata i Piotr, Szczerek Jolanta i Paweł, Zaleska Dorota, oraz sympatyk Krzysztof Miodek.

Oprac. Teresa Przybył

Zdjęcia: Beata i Marek Sokołowscy, Krzysztof Miodek

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego p.w.  Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ostatnie wpisy

  • Indywidualna majowa pielgrzymka do kościoła św. Jakuba na Tarchominie
  • Pielgrzymka Konfraterni z Warszawy do Szczyrku – etap Szydłowiec–Wąchock–Bodzentyn
  • Kazanie z okazji odsłonięcia wystawy nt. Kapelanów Katyńskich w Opactwie Cystersów, na zakończenie Rajdu Ścieżką Powstańców 1863 Szydłowiec – Wąchock
  • Majowe Spotkanie Konfraterni
  • Uroczysta Msza św. z okazji uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Jesteśmy też na Facebooku

  • facebook

Archiwum. Szukaj wpisów wg daty publikacji

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
©2026 santiago.org.pl | Powered by SuperbThemes & WordPress