Comiesięczne spotkanie naszej grupy pielgrzymkowej w dniu 11 maja 2026 roku, poprzedzone było uczestnictwem w wieczornej Mszy Świętej, sprawowanej w katedrze polowej. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył biskup polowy dr Wiesław Lechowicz, który modlił się w intencji siostry Iwony, Przełożonej prowincjonalnej ze Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego. W intencji sióstr pallotynek aktualnie pełniących posługę w Ordynariacie Polowym: siostry Stanisławy oraz za dwie siostry Agnieszki, modlił się ks mjr Marcin Naglik. Pozostali koncelebransi: ks. ppłk Mateusz Korpak modlitwą objął członków Konfraterni, ks. ppor Cyryl Zieliński powierzał zmarłych z rodziny Makowskich. W homilii bp Lechowicz nawiązał do 1.czytania (Dz 16, 11-15), podkreślił znaczenie kobiet, które z uwagą słuchają słowa Bożego i modlą się, że są większością w kościele. Podał przykład Lidii – pierwszej chrześcijanki w Europie. Podziękował za modlitwę i posługę kobiet w katedrze polowej sióstr Iwony, Stanisławy i dwóch sióstr Agnieszek. Następnie odniósł się do słów z Ewangelii (J 15, 26 – 16, 4a), w której Jezus zapowiada przyjście Ducha Świętego. W tym słowie zawarte jest ogromne bogactwo treści: Duch św. Obrońca, to więcej niż adwokat, broni przed oskarżeniem i złym duchem, Duch św. Pocieszyciel jest źródłem pokoju, pociesza, broni w sytuacjach zagrożenia i cierpienia, przykładem są Dzieje Apostolskie. Obecny wśród nas wstawia się za nas do Ojca, jest naszym rzecznikiem. Duch św. Prawdy odkrywa przed nami prawdę o Bogu i o nas, ogrzewa nasze serca w relacji do Boga i człowieka. Prawda ma charakter relacyjny, porządkuje relacje, by były szczere i autentyczne. Symbolem jest ogień, który rozpala serca i pragnienia, przenika nas. Szczególne życzenia bp Wiesław Lechowicz złożył dla prowincjałki siostry Iwony, z okazji nadchodzących imienin, aby była podobna do Lidii , cieszyła się owocami Duch św., zachowała pokój serca, wypraszała potrzebne łaski i doświadczała miłości Ojca, Syna i Ducha św. zakończył celebrans.
Po błogosławieństwie przeszliśmy na spotkanie w sali konferencyjnej. Pod nieobecność ks. Mateusza opiekuna grupy, modlitwę wstępną poprowadził senior Piotr Szarko. Następnie Marek Sokołowski zdał relację z obrad XII sesji Parlamentu Jakubowego, który miał miejsce w Częstochowie w dniach 25- 26 kwietnia 2026r. Szczegóły do wglądu w relacji na stronie www.santiago.org.pl „ Pielgrzymka Parafii i Bractw Jakubowych na Jasną Górę” z dnia 30.04.2026.
W dalszej części spotkania Aldona Sas opowiedziała o przygotowaniach do II Gietrzwałdzkiego Biegu św. Jakuba, planowanego na dzień 3 października 2026r. Zaproszonym gościem był Pan Jerzy Szmit, były wiceminister infrastruktury. Obecnie jest prezesem Fundacji im. Piotra Poleskiego w Olsztynie, która była głównym organizatorem I Gietrzwałdzkiego Biegu św. Jakuba.
Gość przybliżył nam postać Piotra Poleskiego, patrona fundacji, który przez całe swoje życie (1730-1800) związany był z Olsztynem. Jako zamożny kupiec i rajca miejski, przez wiele lat zarządzał finansami miasta w trudnym okresie, kiedy w wyniku pierwszego rozbioru (1772), Warmia została odebrana Rzeczypospolitej Obojga Narodów i przyłączona do Królestwa Prus. Zajmował się przebudową olsztyńskich ulic i mostów. Pod jego szczególną troską znajdowały się obiekty sakralne. Dzięki środkom Poleskiego i jego zaangażowaniu dokonano przebudowy ważnych olsztyńskich ulic i mostów. Wspierał konserwację gotyckiego kościoła św. Jakuba z XIV wieku (dzisiaj kontrkatedra) i kaplicy jerozolimskiej Krzyża Świętego z XVI w. w Olsztynie. W 1783 roku sfinansował konserwację barokowego sanktuarium maryjnego w Świętej Lipce. Jego działaniom patronował Ignacy Krasicki, ówczesny biskup warmiński, nazywany „księciem poetów polskich”. W swoim testamencie Poleski polecił spadkobiercom utworzenie fundacji wspierającej ubogich.
W sali obejrzeliśmy wystawę, przedstawiającą zdjęcia z ubiegłorocznego I Gietrzwałdzkiego Biegu św. Jakuba, autorstwa Przemysława Skrzydło, na których widać biegaczy i piechurów nordic walking pośród zachwycającej przyrody Warmii. Wszystkim uczestnikom, dorosłym i dzieciom, a także organizatorom, towarzyszyły dobre emocje: na zdjęciach widoczny jest uśmiech, radość i dobra zabawa.
Siostra Aldona aktywnie działa również na polu obrony Sanktuarium w Gietrzwałdzie, przed zabudową obiektami przemysłowymi i składowiskiem śmieci. Dla chętnych przedstawiła do podpisania petycję, skierowaną do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie, popierającą wniosek Stowarzyszenia Warmiaków o wpisanie układu urbanistycznego wraz z historyczną panoramą wsi Gietrzwałd do zabytków nieruchomych województwa warmińsko – mazurskiego. Gietrzwałd jest maleńką warmińska wioską, położoną pomiędzy Ostródą a Olsztynem, pośród niewielkich wzgórz. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski, 1877 roku miały tu miejsce objawienia maryjne, które trwały od 27 czerwca do 16 września, i jako jedyne w Polsce zostały uznane przez Kościół, w stulecie objawień w 1977 roku. Tym samym Gietrzwałd dołączył do takich miejscowości jak Lourdes, Fatima czy La Salette. Na świecie jest ich tylko kilkanaście. Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie istnieje od XVI wieku, kult związany jest z Maryją i obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej – Madonny Piastunki z dziecięciem, znajdującym się w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W 1967 roku papież Paweł VI udzielił zgody na koronację obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. Aktu koronacji na dziewięćdziesięciolecie objawień dokonał 10 września 1967roku prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, a udział w uroczystościach wziął metropolita krakowski Karol Wojtyła. 2 lutego 1969 miała miejsce powtórna koronacja, po odnalezieniu skradzionych koron. Zbliża się wyjątkowy czas, 150 rocznica Objawień Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, trwają przygotowania do wizyty papieża Leona XIV i beatyfikacji wizjonerki, Służebnicy Bożej Stanisławy Barbary Samulowskiej.
Ciekawe spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą, w którym licznie uczestniczyli członkowie Konfraterni: Bartocha Elżbieta, Ciesielska Krystyna, Czańka Alicja, Gniazdowski Ryszard, Grzesiuk Teresa i Szczepan, Jabłonka Adam, Kazimierczak Jerzy, Michalska Jagoda, Michalak Piotr, Mikulscy Alicja i Marek, Niedbałko Danuta i Jacek, Przybył Teresa, Przygoda Anna, Sas Aldona, Sokołowscy Beata i Marek, Szarko Agata i Piotr, Szczerek Jolanta i Paweł, Zaleska Dorota, oraz sympatyk Krzysztof Miodek.
Oprac. Teresa Przybył
Zdjęcia: Beata i Marek Sokołowscy, Krzysztof Miodek






























