Menu
santiago.org.pl
  • Ogłoszenia bieżące
  • Kontakt
  • Patroni
    • Matka Boża z Pilar
    • Św. Jakub
  • Camino
    • Drogi w Polsce
    • Drogi pod opieką konfraterni
    • Przewodniki po drogach
    • Przyjaciele Camino
  • O nas
    • Konfraternia
    • Członkowie konfraterni
    • Statut
    • Reguła duchowa
    • Publikacje
    • Wywiady w radio
    • Dołącz do nas!
  • Dotacje
    • Pieszy rajd pamięci
    • Camino Droga Spotkania
  • Strona archiwalna
santiago.org.pl

Pielgrzymka Parafii i Bractw Jakubowych na Jasną Górę

Napisano dnia 30 kwietnia 20261 maja 2026

W sobotę 25 kwietnia 2026 roku w Częstochowie odbyła się jubileuszowa 20. Pielgrzymka Parafii i Bractw Jakubowych na Jasną Górę. Wydarzenie to połączone było z XII sesją Parlamentu Jakubowego.

Zawiązanie pielgrzymiej wspólnoty, rozpoczęło się o godz. 9  miało w kościele św. Jakuba w Częstochowie  przy Placu Biegańskiego. Centralnym punktem była Eucharystia o godz. 13.30 w Sanktuarium na Jasnej Górze, której przewodniczył bp Piotr Przyborek biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej i przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Turystyki i Pielgrzymek. Bp. Piotr Przyborek wygłosił także kazania, w którym wskazywał na Jezusa, Dobrego Pasterza i przypomniał, że ten Dobry Pasterz zna nas dobrze i dostrzega nie tylko to, co dzieje się w tym momencie, ale także to, do czego jesteśmy powołani. Z tego powodu przygotowuje nam drogę, byśmy nie „zmarnowali swojego życia” i osiągnęli Niebo.

Podkreślił, że moc powołania nie wynika z naszych osobistych przymiotów, lecz pochodzi od Boga, że Chrystus potrzebuje nas do głoszenia Jego Ewangelii aż po wszystkie krańce świata. Jest to nasze zadośćuczynienie za nasze grzechy. Dodał też, że chęć pielgrzymowania bierze się właśnie z tego – jest to podziękowanie Bogu, że pozwolił nam być Jego dziećmi. Uczestnikami pielgrzymowania byli przedstawiciele bractw jakubowych, parafii pw. św. Jakuba oraz pielgrzymi dróg Camino de Santiago w Polsce.

Po zakończeniu Msz świętej na Jasnej Górze; o godz. 16:00, w Dolinie Miłosierdzia u Księży Pallotynów rozpoczęły się dwudniowe obrady XII sesji Parlamentu Jakubowego.

Podczas obrad omówiono dotychczasowe działania, w tym wolontariat w Santiago de Compostela oraz tematykę przygotowań do Świętego Roku Jakubowego 2027. Najważniejsze ustalenia z obrad Parlamentu Jakubowego:

1. Zgodnie z sugestią bp. Piotra Przyborka, zarekomendowano, aby parafie pw. św. Jakuba Apostoła w Polsce uroczyście rozpoczęły Rok Święty już 30 lub 31 grudnia 2026 roku. Ma to na celu nadanie wydarzeniu większego rozgłosu i poinformowanie wiernych o możliwościach pielgrzymowania drogami Camino de Santiago w Polsce.

2. Planuje się zorganizowanie Dnia Polskiego w Santiago de Compostela w połowie października 2027 roku. Obecnie trwają ustalenia między stroną polską a hiszpańską co do dokładnego terminu i programu tej inicjatywy.

3. Omówiono zasady zaangażowania polskich kapłanów oraz wolontariuszy świeckich w obsługę pielgrzymów w samym Santiago de Compostela w nadchodzącym sezonie i w trakcie roku jubileuszowego.

4. Poruszono temat Marszu Pokoju do Jerozolimy, który ma być jedną z form duchowego przygotowania środowiska „caminowiczów” do wyzwań roku 2027.

5. Potwierdzono wolę dalszego wspierania funkcjonowania dróg św. Jakuba  jako części Europejskiego Szlaku Kulturowego, kładąc nacisk na utrzymanie oznakowania i bazy noclegowej dla pielgrzymów.

Wydarzenie było formą integracji środowiska „caminowiczów”, wymiany doświadczeń , wspólnej modlitwy i wypracowania form promocji pielgrzymowania szlakami św. Jakuba. Obrady odbywały się w atmosferze współpracy między różnymi bractwami i stowarzyszeniami. W sesji Parlamentu Jakubowego, która zakończyła niedzielna Msza św. 0 godz. 11.30 w kościele parafii Miłosierdzia Bożego, reprezentowali naszą Konfraternię: Aldona Sas, Beata Sokołowska, Marek Sokołowski. W pielgrzymce Bractw i Parafii 25 kwietnia uczestniczył z chorągwią Konfraterni wicesenior Adam Jabłonka.

Tekst msk, zdjęcia: Beata Sokołowska, Marek Sokołowski, Mirosława Buczyńska

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Konfraternia Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego p.w.  Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Ostatnie wpisy

  • Indywidualna majowa pielgrzymka do kościoła św. Jakuba na Tarchominie
  • Pielgrzymka Konfraterni z Warszawy do Szczyrku – etap Szydłowiec–Wąchock–Bodzentyn
  • Kazanie z okazji odsłonięcia wystawy nt. Kapelanów Katyńskich w Opactwie Cystersów, na zakończenie Rajdu Ścieżką Powstańców 1863 Szydłowiec – Wąchock
  • Majowe Spotkanie Konfraterni
  • Uroczysta Msza św. z okazji uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Jesteśmy też na Facebooku

  • facebook

Archiwum. Szukaj wpisów wg daty publikacji

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
©2026 santiago.org.pl | Powered by SuperbThemes & WordPress