13 marca 2026roku, spotkaliśmy się jak co miesiąc w katedrze polowej na Mszy Świętej. Ks. ppłk Mateusz Korpak celebrował Eucharystię w intencji członków Konfraterni, w koncelebrze z ks. ppor. Cyrylem Zielińskim, który modlił się za duszę śp. Jana Sperling -Tyler. W oprawie Liturgii uczestniczyli pielgrzymi: Adam Jabłonka-1. czytanie (Dz 4, 23-31), modlitwę wiernych czytała Teresa Przybył.
Po zakończeniu Liturgii przeszliśmy do sali konferencyjnej na spotkanie, które rozpoczęło się modlitwą poprowadzoną przez opiekuna grupy ks. ppłk. Mateusza Korpaka. Dwoje pielgrzymów: Elżbieta Oziębło i Piotr Michalak poprosili o błogosławieństwo, przed wyruszeniem na pielgrzymki poza granicami kraju.
Spotkanie otworzył wicesenior Adam Jabłonka, poprosił Piotra Michalaka o przedstawienie prezentacji, przygotowanej z ubiegłorocznej pielgrzymki po Hiszpanii. Piotr od 19 sierpnia 2025 roku, do początków października przeszedł w ciągu 55 dni 1600 km drogami św. Jakuba w Hiszpanii.
Etapy pielgrzymki:
Valencja – Cuenca – Burgos – Camino de la Lana
Jeden z najstarszych szlaków pielgrzymkowych łączących region Levante z Santiago de Compostela, biegnący śladami hodowców bydła i handlarzy wełną. Jest to wciąż stosunkowo mało znany szlak w świecie Camino de Santiago i niewielu pielgrzymów go przeszło.
Burgos – Leon – Camino Frances
Droga Francuska to szlak Camino de Santiago, na którym zbiega się większość średniowiecznych europejskich szlaków pielgrzymkowych, co czyni go najbardziej znaczącym historycznie i najpopularniejszym wśród pielgrzymów. Za jego punkt wyjścia można dziś uznać Roncesvalles lub Saint-Jean-Pied-de-Port .
Leon – Oviedo – Camino Salvador
Camino del Salvador, czyli Droga Świętego Zbawiciela, łączy León z Oviedo , biegnie z południa na północ przez Góry Kantabryjskie. Tę wymagającą górską trasę pokonywali już w średniowieczu liczni pielgrzymi, którzy zbaczali z Drogi Francuskiej, aby odwiedzić katedrę Świętego Zbawiciela i jej relikwie przywiezione z Jerozolimy. Jak głosi stare przysłowie: „Kto idzie do Santiago, a nie do Salwadoru, czci sługę, a zapomina o Panu” .
Oviedo – Santiago – Camino Primitivo
Droga Pierwotna to szlak Camino de Santiago, który prowadzi z Oviedo do Santiago de Compostela przez wnętrze Asturii i Galicji. Jego początki sięgają pielgrzymki króla Asturii Alfonsa II z IX wieku, pierwszej udokumentowanej pielgrzymki (stąd nazwa „Pierwotna”)
Santiago – Fatima 465 km Camino Portuges Costa/ Interior
Pielgrzymka do miejsca objawień Najświętszej Maryi Panny z 1917 roku
Portugalski Szlak Nadbrzeżny biegnie wzdłuż wybrzeża Atlantyku od Porto , przechodząc przez Viana do Castelo, A Guarda i Vigo, a następnie łączy się z Centralną Drogą Portugalską w Redondeli i prowadzi do Santiago. Używany przez pielgrzymów od XVI wieku, szlak ten przeżywa nieustanny rozwój. Szlak Portugalski jest drugim pod względem popularności szlakiem do Santiago de Compostela.
Refleksje Piotra po pielgrzymce:
„Moje Camino Lana, Salvadore, Primitivo czy droga przez Portugalię do Fatimy, to czas niezwykłego spotkania z Bogiem i spotkania z samym sobą. Camino nie obchodzi kim jesteś w domu na co dzień, co robisz, jaki masz tytuł, jaką masz reputację. Tu jesteś zwykłym człowiekiem z plecakiem i parą stóp. I to wystarcza. Otacza cię cisza wypełniona harmonią – cicha muzyka. Idąc, mów rzadko, a jeszcze lepiej wcale. Słuchaj lamentu dębów, odgłosu swoich kroków, śpiewu ptaków, harmonii wody czy powolnego ruchu gwiazd. Czy jest coś piękniejszego niż to, że wieczorem siedzisz sam na ławce przed albergą, sam przed niebem i ziemią, sam przed Bogiem? U Pana czas nie ma godzin, dni czy tygodni. Wczoraj jest dniem dzisiejszym, a dzień dzisiejszy jest jutrem. Idź, wypłyń na głębię i zgub się na szlaku. Śpij pod drzewem lub na łóżku piętrowym. Cokolwiek otrzymasz, dziękuj. I pamiętaj, że w plecaku, tak jak w życiu, pierwszego dnia masz prawie wszystko, czego nie potrzebujesz”.
Ciekawie opowiedziane wrażenia z przebytej pielgrzymki, Piotr zilustrował przygotowaną prezentacją, przedstawiając zdjęcia krajobrazów, zabytków, spotkanych na drodze pielgrzymów, oraz zwierząt.
Spotkanie zakończyliśmy modlitwą z błogosławieństwem opiekuna, ks. Mateusza.
T. Przybył
