Od udziału we Mszy Świętej o godz. 7 rano w kościele św. Elżbiety Węgierskiej w Powsinie, 8 lutego pielgrzymi z Konfraterni św. Jakuba rozpoczęli pielgrzymowanie do Góry Kalwarii, Świętokrzyską Drogą św. Jakuba.
Kościół w Warszawie-Powsinie to zabytkowa budowla, będąca Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej, której łaskami słynący, koronowany obraz znajduje się w ołtarzu głównym. Przed świątynia ustawiony jest pomnik Wiganda z Powsina, członka wpływowego rodu Ciołków, fundatora pierwszej świątyni w Powsinie w roku 1398. Na Kabatach przy Drodze Świętokrzyskiej upamiętniony jest pielgrzym i rycerz Andrzej Ciolek, który odbył pielgrzymkę do Santiago de Compostela w 1404 roku.
Z Powsina pielgrzymi wyruszyli w kierunku Konstancina- Jeziornej wybierając mniej śliskie drogi, a następnie w kierunku Słomczyna. Następnie szli za żółtym szlakiem w kierunku wałów wiślanych i Góry Kalwarii. Przechodząc odcinek o długości 21 kilometrów, większość skierowała się ku przystankowi autobusowemu na ulicy Pijarskiej, inni dotarli do centrum miasta. Byli i tacy którzy doszli do Sanktuarium Świętego Stanisława na Mariankach.
W przejściu wzięło udział 10 pątników i jedna pątniczka. Pielgrzymkę wszyscy uznali za udaną, zadowoleni że zimowa aura okazała się być łaskawą dla pielgrzymów.
Tekst Marek Sokołowski
Film z przejścia pod linkiem poniżej:
Zdjęcia: Marek Sokołowski, Beata Sokołowska
Pielgrzymka z Siekierek do Powsina:
Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Warki:



























