12 maja 2025 roku Konfraternia św. Jakuba uczestniczyła we Mszy Świętej, celebrowanej z okazji upamiętnienia 90 rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego. W czasie mszy modlono się za duszę śp. Józefa Piłsudskiego, w 90 rocznicę jego śmierci. Mszę Świętą poprzedziło nabożeństwo majowe.
Eucharystii przewodniczył ks. bp. Wiesław Lechowicz, w koncelebrze wzięli udział kapelani Ordynariatu Polowego: ks. płk. Kryspin Rak, ks. major Rafał Kaniecki, ks. płk. Zbigniew Kępa, proboszcz katedry polowej ks. ppłk. Karol Skopiński, ks. ppłk. Marcin Janocha, ks. kap. Jacek Białek. Uczestnikami Mszy Świętej byli generałowie Wojska Polskiego, podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, Konfraternia św. Jakuba Apostoła Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie przed ołtarz Sztandaru Wojska Polskiego.
W liturgii słowa wzięli udział pielgrzymi z Konfraterni św. Jakuba, Adam Jabłonka przeczytał pierwsze czytanie (Dz 11, 1-18) Wejście pogan do kościoła, psalm Ps 42(41), Ps 43(42) Boga żywego pragnie moja dusza, zaśpiewał organista, modlitwę wiernych przeczytał Senior Konfraterni Marek Sokołowski.
Nawiązując do słów z Ewangelii (J 10, 1-10) Jezus jest bramą owiec, bp Lechowicz w homilii podkreślił, że dobry pasterz zna swoje owce, „Józef Piłsudski był dobrym pasterzem, miał wizję, wiedział czego chce. Jak celem Jezusa było życie wieczne, tak celem Józefa Piłsudskiego była wolność kraju, budowa silnego państwa, zdolnego do samodzielnego bytu w Europie”. Bp Lechowicz zaznaczył następnie, że „rocznica śmierci Marszałka, choć może prowokować pytania dotyczące jego religijności, nie powinna być okazją do wydawania sądów, tym bardziej sądów ostatecznych”. Przytoczył słynny cytat z pieśni V Jana Kochanowskiego o Ojczyźnie: „ A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą Ojczyźnie!”
Józef Piłsudski wychowany w rodzinie, a szczególnie przez matkę, w duchu wiary i patriotyzmu, był wielkim czcicielem Matki Bożej Ostrobramskiej. Celebrans cytował słowa z mowy pogrzebowej, w której bp. Józef Gawlina odniósł się nie do religijności zmarłego, lecz do postawy wobec Ojczyzny. Wymienił cechy jakimi odznaczał się zmarły: „Sprawiedliwość, synowska cześć dla Ojczyzny, miłość do wolności i jedności, bierze Matkę Polskę za rękę, wprowadza ją do domu, mówi co masz czynić.”
Dzisiejsza modlitwa w jego, jest w intencji o dar obcowania z Bogiem, a być może już dostąpił nieba”, mówił bp. Lechowicz. „Módlmy się za Polaków, aby budować wspólne życie na wymienionych filarach. Bogu zawierzamy duszę Józefa Piłsudskiego”, zakończył Ordynariusz Polowy.
Po zakończeniu liturgii i odprowadzeniu Chorągwi Wojska Polskiego, ks. płk. Zbigniew Kępa, kapelan Konfraterni św. Jakuba Apostoła poprosił bp. Lechowicza o udzielenie błogosławieństwa pielgrzymom, wyruszającym w czasie wakacji na drogi Jakubowe w Polsce i poza jej granicami. W Roku Świętym wszyscy jesteśmy „pielgrzymami nadziei,”aby nikt nie został pominięty, celebrans pobłogosławił wszystkich zebranych.
Na zakończenie została odśpiewana pieśń patriotyczna „Boże coś Polskę przez tak liczne wieki otaczał blaskiem potęgi i chwały, coś ją osłaniał tarczą swej opieki od nieszczęść, które przygnębić ją miały, przed Twe ołtarze zanosim błaganie, Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie”.
Następnie wysłuchaliśmy konferencji prof. Janusza Odziemkowskiego na temat duchowości i życia religijnego Marszałka. „Duchowość Józefa Piłsudskiego, wiara Józefa Piłsudskiego – naprawdę trudno oceniać te zmagania. To tak głęboko w człowieku siedzi i jest przymiotem duszy, a nie umysłu, że trudno to wydobywać, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z taką postacią tak skrytą jak Piłsudski. Głęboko w to wierzymy, że dostąpił Bożego Miłosierdzia, powiedział prof. Odziemkowski.”
Następnie zebraliśmy się w sali konferencyjnej, aby przy poczęstunku prowadzić rozmowy i dzielić się wieloma przemyśleniami, dotyczącymi naszej Ojczyzny.
Tekst: Teresa Przybył / Zdjęcia: ks. Zbigniew Kępa, Jolanta Szczerek, Marek Sokołowski