W dniu 23 marca 2025 roku o godz. 12.30 odbyło się XIII posiedzenie Kapituły III kadencji Konfraterni Świętego Apostoła Jakuba Starszego przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego. W posiedzeniu Kapituły wzięło udział 9 osób, w tym 5 osób uprawnionych do głosowania: Marek Sokołowski – senior Konfraterni, Piotr Szarko – wicesenior Konfraterni, Agata Sawera-Szarko – skarbnik Konfraterni, Jolanta Szczerek – sekretarz Konfraterni i Anna Przygoda-Golenia – członek Kapituły. Obecny był także asystent kościelny Konfraterni ks. płk SG dr Zbigniew Kępa oraz zaproszeni członkowie Konfraterni: Jerzy Kazimierczak – autor tekstu przewodnika, Beata Sokołowska – redaktor Przewodnika i Adam Jabłonka – znakarz Podlaskiej Drogi św. Jakuba.
Senior Konfraterni przedstawił na wstępie porządek obrad, a po jego przyjęciu przystąpiono do jego realizacji. W pierwszej kolejności Marek Sokołowski przedstawił informacje dotyczące realizacji projektu „Camino – Droga Spotkania”, związane z etapem 2025, to jest poprawa oznakowania i promocją Podlaskiej Drogi św. Jakuba. Omówiono związane z tym sprawy sprawy finansowe i organizacyjne, w szczególności już zrealizowanych działań oraz planowanych, jak na przykład dotyczących majowego wyjazdu związane ze znakowaniem, promocją i odsłonięciem „słupków jakubowych” na Podlaskiej Drodze św. Jakuba. Senior poinformował także o zrealizowaniu dodruku 400 egzemplarzy przewodnika Warszawska Droga św. Jakuba, sfinansowanego z puli środków z etapu zadania „Camino – Droga Spotkania” związanego z realizowanym etapem 2025 roku „Podlaska Droga św. Jakuba”.
Omówiono pojawiające się kwestie związane z realizacją zadania, takie jak potrzeba korekty na odcinku Sadowne – Halin i związanego w tym wykonania dodatkowych map przez Piotra Szarko, zmian w opisie przewodniku przez Jerzego Kazimierczaka i dodatkowe wytyczenie szlaku przez Adama Jabłonkę.
Beata Sokołowska poruszyła kwestię przygotowania: ulotki, przewodnika oraz tablic informacyjnych, co wiąże się z koniecznością aktualizacji miejsc lokalizacji: 25 kierunkowskazów, 5 tablic informacyjnych, oraz 5 słupków na trasie Sztabin, Jedwabne, Drozdowo, Rutki-Kossaki, Zuzela. Kapituła przyjęła także Mały Płock, jako miejsce zapasowe w przypadku nieuzyskania zgody w pierwszoplanowych lokalizacjach, albo jako miejsce zamontowania dodatkowego słupka z środków Konfraterni.
Przyjęto harmonogramu działań oraz wybrano m.in, firmę transportowa oraz ofertę noclegową na wyjazd 1-4 maja 2025. Omówienie spraw wolontariatu i organizacyjnych.
W sprawach różnych senior Marek przedstawił opis procedury wyboru nowego składu Kapituły, po upływie kadencji aktualnej Kapituły, na przykładzie Archikonfraterni Uniwersalnej z Santiago de Compostela, w szczególności formy zgłaszania kandydatur oraz zwoływania wyborczego Zgromadzenia Walnego. Omówiono także problematykę związaną ze śmiercią i pogrzebem członka konfraterni, co ostatnio miało miejsce w połowie marca bieżącego roku.
W związku z pismem Stowarzyszenia Edukacyjnego im. B. Samulowskiej zwracającym się do Konfraterni o objecie patronatem, organizowanego przez to Stowarzyszenie I Biegu Gietrzwałdzkiego imieniem Świętego Jakuba. kapituła wyraziła zgodę objecie tego wydarzenia honorowym patronatem i pomocą organizacyjną, wyznaczają na koordynatora współpracy ze Stowarzyszeniem- sekretarz Jolantę Szczerek. Na zakończenie spotkania Kapituły ks. prał. płk SG Z. Kępa podziękował zebranym za owocną, zespołową pracę i poprowadził dziękczynną modlitwę.
„Camino Droga Spotkania” jest projektem, który ma na celu propagowanie wiedzy i zwiększenie dostępności polskich szlaków pieszych do Santiago de Compostela. Zadanie otrzymało dofinansowanie z rządowego programu NOWEFIO na lata 2021-2030. Kwota dofinansowania w wysokości 151 570 zł, została podzielona na lata 2023, 2024, 2025.
Tekst: js/msk; fot. Beata Sokołowska